Jump to content
IceMan

Canicula din ultimele zile lasa Romania fara apa si mancare

Recommended Posts

Imagine IPB

Vremea deosebit de calda pentru aceasta perioada a facut ravagii * In Brasov au murit deja doi oameni * Seceta va compromite culturile agricole iar falimentul bate la usa producatorilor *

Numeroase fantani din unele judete au secat, iar in altele nivelul apei a scazut ingrijorator, resursele de apa nemaifacand fata consumului * In Mehedinti, autoritatile se gandesc deja sa interzica folosirea apei in alt scop decat uzul casnic * Un raport al unei organizatii non-guvernamentale arata ca efectele incalzirii globale vor forta peste un miliard de oameni sa migreze din regiunile in care locuiesc, pana in 2050.

Temperaturile extrem de ridicate au afectat deja dramatic Romania. Valul de caldura a compromis culturile agricole, nivelul panzei freatice a scazut, iar 10 judete au fost afectate serios de seceta. Mai mult, in Brasov doi oameni cu probleme cardiace au murit din cauza caldurii, iar alti opt au avut nevoie de ingrijiri medicale dupa ce au lesinat pe strada.

Cinci dintre judetele afectate de seceta au cerut deja ca unele suprafete sa fie declarate calamitate. Culturile agricole, pomii fructiferi si vita-de-vie par a fi compromise. In Dolj, cunoscut ca polul secetei in Romania, nu a mai plouat din octombrie anul trecut.

Numeroase fantani din intreaga tara au secat in totalitate. In judetul Mehedinti autoritatile pregatesc planuri de aparare impotriva secetei si spun ca ar putea recurge la interzicerea folosirii apei in orice alt scop decat uzul casnic. Tot aici, debitul Dunarii a scazut la mai putin de jumatate fata de cat ar trebui pentru ca productia de energie sa nu fie afectata. In Neamt, Galati, Bacau si Vaslui sute de fantani au secat, iar in altele, nivelul apei a scazut ingrijorator, resursele de apa nemaifacand fata consumului.

Panza freatica a scazut cu zeci de centimetri chiar si la munte. Nici Dobrogea nu este ferita de probleme, productia de fructe timpurii din acest an, precum cirese, piersici sau caise, va fi zero. Seceta ar putea afecta si productia de energie. Debitul Dunarii a scazut la mai putin de jumatate fata de cat ar trebui pentru o functionare normala la Portile de Fier.

In Moldova seaca fantanile, iar forajele la mare adancime si realizarea unor retele centralizate de apa costa prea mult. Vestile nu sunt imbucuratoare nici pentru zilele ce urmeaza, meteorologii anutand temperaturi deosebit de ridicate in Campia de Vest si in Campia Romana.

Seceta ne lasa fara produse agro-alimentare

Efectele secetei, puse de meteorologi pe seama incalzirii globale, ar putea avea si alte efecte economice: importuri masive de cereale si scumpiri ale produselor agro-alimentare. Mai rau, agricultura romaneasca ar putea pierde puncte importante in competitia de pe piata Uniunii Europene. Producatorii agricoli sunt deja in alerta.

Multi dintre ei au renuntat deja la culturile de grau si porumb, iar falimentul pare sa le bata la usa. Guvernul a alocat in acest an subventii de 80 la suta din contravaloarea lucrarilor de irigatii, insa in multe cazuri aceste lucrari nu mai sunt posibile din cauza lipsei sistemelor de irigatii, in conditiile in care Romania are sapte milioane de hectare situate in zone cu risc de desertificare. Iar vestea cea mai proasta vine din partea meteorologilor: si saptamana aceasta va fi una fierbinte, in majoritatea regiunilor tarii.

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane i-a chemat pe toti ierarhii si preotii ortodocsi sa se roage pentru ploaie si a amintit de seceta ingrozitoare din anii.

Incalzirea globala va forta oamenii sa migreze

Un raport ingrijorator al unei organizatii umanitare britanice arata ca peste un miliard de oameni vor fi fortati sa migreze din regiunile in care locuiesc din cauza incalzirii globale, pana in 2050, deoarece se vor agrava catastrofele naturale actuale.

Documentul intitulat "Mareea umana: o adevarata criza a migratiei" atrage atentia asupra ritmului accelerat al migratiei populatiei in secolul XXI. Potrivit estimarilor organizatiei, numarul persoanelor care si-au parasit locuintele din cauza catastrofelor naturale si a marilor proiecte de dezvoltare precum mine sau baraje a crescut deja uimitor, la 163 milioane.

Organizatia cere "o actiune urgenta" a comunitatii internationale prin care sa fie luate masuri dure de prevenire. Unul dintre autorii raportului considera ca migratia fortata ameninta mai ales populatia saraca din tarile in curs de dezvoltare.

sursa

Link to comment

sa nu uitam ca angajatorii trebuie sa ne ofere pe zi o cantitate de apa in caz de canicula.. nu stiu ce va fi... ieri am mers pe jos 30 min si m-am simtit oribil... vai de cei care vor la mare, va dati seama cata putere va avea soarele?

Link to comment
Guest Blaidy

eh lol oribil ieri ? eu am plecat dimineata (si nu pot sa zic ca era cald dimineata pe la 7), m-am imbracat putin mai gros si deh pe la 2 se uita lumea la mine ca la ultimul nebun :rofl1:

Vara asta vor fi si peste 40 de grade dar sunt multumit momentan :P

Trebuie sa ne obisnuim de acum incolo. Verile o sa fie probabil, si mai calde decat o sa fie aceasta...

depinde, acum 2 veri (daca imi aduc eu aminte bine) nu au fost mai mult de 35 grade.

Link to comment

Incalzirea globala nu inseamna ca-s cu peste 10*C mai mult decat rata medie. E o vara mai calda din cauza vanturilor ecuatoriale, asa cum a fost cea din 2001. Efectul de sera va aparea in timp... si va fi simtitor peste cateva decenii...

Link to comment

Ca o completare la ce s-a zis mai sus.

Anul 2007 ar putea fi cel mai calduros an din toate timpurile, a anuntat Meteorological Office din Marea Britanie, citat de Reuters.

Met Office din Marea Britanie realizeaza la fiecare inceput de an o prognoza globala. Potrivit predictiilor de anul acesta, temperatura medie la nivel global va creste cu 0,54 grade Celsius peste temperatura medie de 14 grade Celsius din perioada 1961-1990.

In urma calculelor, exista 60% sanse ca anul 2007 sa fie la fel de cald sau mai cald decat anul 1998, care acum se situeaza pe primul loc in topul celor mai caldurosi ani din lume.

Sursa

Link to comment

singurul lucru care ma ingrijoreaza...este faptul ca iar o sa inchida astia reactoarele de la Cernavoda....adica scumpiri peste scumpiri.....plus recolta compromisa de anul acesta....hau nici nu ma gandesc...in rest ...e k .Oricum ca in nici un an pe 12 eram in Amara ...si apa era ok..deja mi-am facut bronzul de may.:).

Link to comment

Este un semnal mare de alarma,incalzire globala continua iar la nivelul tarii,in afara de dispune antibasescu nu se mai discuta nimic.

Am inteles ca vara aceasta va fi de pana la 8 grade mai calduroassa decat precedenta asta insemnand ca pot exista temperaturi de peste 45 grade. :-O

Link to comment
Guest Blaidy

uhm si tu nu poti rezista la temperaturi de 48 de grade ? :| daca bate putin vantul rezisti linistit, doar sa nu faci insolatie sau sa te arzi in rest ... ^_^

Acum sa revenim pe pamant, peste 45 de grade este APROAPE imposibil momentan, poate peste 2,3 ani dar acum nu

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...