Jump to content
Cenzurat

Performanta

Recommended Posts

Nu . Mac . Fiecare sistem din gama sa vine cu un pachet de software de ultima generatie , din care si Mac OS X , care este cel mai avansat sistem de operare din lume , pe langa publicitatea Vista de la Microsoft . Are un antivirus incorporat , care se menajeaza singur si fiind considerat printre cele mai eficiente AV-uri din lume .

Nu vei avea nevoie de drivere , totul se updateaza automat . Sistemul are cele mai mari performante la procesoare , optim . Multe alte aplicatii foarte simple si practice la cel mai inalt nivel tehnologic . Este fapt stiut ca majoritatea designerilor de top lucreaza pe Mac .

Vorbim de Hardware , sa vedem cum arata noul Mac Pro la maxim :

2 x Quad Core / Dual Core Xeon 3 GHz 64 bits

16 Gb 667MHz ECC buffered DIMM Memory (256-bit-wide memory architecture)

3 x NVIDIA Quadro FX 4500 (512MB of GDDR3 SDRAM)

4 x 750GB Serial ATA 3Gb/s, 7200 rpm, 16MB cache ( 3 TB)

Asta sunt doar principalele parti , detaliile tehnice ale sistemului si upgrade-urile / modificarile posibile depasesc orice nevoi si dorinte , inclusiv noi tehnologii de imagine & monitoare , unice in lume .

Data viitoare cand cumperi un sistem , alege un Mac .

Sursa : Apple

Mai multe informatii pe www.apple.com/getamac

Link to comment

Edit : 4 x NVIDIA FX 4500 (de unde vine Quadro , imaginati-va ce inseamna 2 x Quad Core Xeon la procesoare)

La optiuni monitor exista o tehnologia dual , in care doua monitoare Mac de ultima generatie (24") pot fi legate impreuna , formand aceasi imagine .

Cel mai performant sistem Mac in viata este : $18,371.00 , circa 500,000,000 lei vechi .

Link to comment

Cenzurat, am un Mac. Ca si tine, m-am lasat prostit de reclame si design-ul Mac-ului. Mac-ul nu este altceva (cel putin acum, de cand au trecut pe Intel) decat un sistem la un pret (mult) umflat aiurea. A, ma rog, si o carcasa cu un design mai deosebit. Iar OSX-ul e unul dintre cele mai aiurea sisteme de operare. Desigur, arata bine, dar din nefericire asta-i tot.

Link to comment

Eu nu vorbesc de Mac in general (desi pentru designeri/artisti tot este cea mai buna alegere ) , vorbeam de Mac Pro , care a primit aplauze de la multe companii si societati de talie mondiala , cat si la setare hardware , si la software , singurul bug este ca nu poti modifica dupa bunul plac configuratia hardware .

Are un pret acceptabil pentru ce ofera , e puternic , solid , stabil si performant . In plus accepta orice sistem de operare si orice aplicatii .

Nici mie nu imi plac restul modelelor de Mac , in afara de Mini-Mac , mi se pare amuzant .

Link to comment

Eu nu vorbesc de Mac in general (desi pentru designeri/artisti tot este cea mai buna alegere ) , vorbeam de Mac Pro , care a primit aplauze de la multe companii si societati de talie mondiala , cat si la setare hardware , si la software , singurul bug este ca nu poti modifica dupa bunul plac configuratia hardware .

Are un pret acceptabil pentru ce ofera , e puternic , solid , stabil si performant . In plus accepta orice sistem de operare si orice aplicatii .

Nici mie nu imi plac restul modelelor de Mac , in afara de Mini-Mac , mi se pare amuzant .

Eu chiar un Power Mac (adica face parte din linia care acum se numeste Mac Pro) dar nu cu procesor Intel. Si daca a primit aplauze, de ce a ramas la undeva la 5%? Iti spun eu de ce: toata povestea cu performantele lui e pur marketing. Singurul plus ce-l are e faptul ca e usor de folosit. Dar un utilizator avansat se va simtii cumva legat de maini cand lucreaza cu un Mac.

LE: de 18000 $ imi fac un PC la fel de performant si imi raman si bani de o masina.

Link to comment

Spune exact ce model ai , sa vedem .

LE: de 18000 $ imi fac un PC la fel de performant si imi raman si bani de o masina.

Demonstreaza , fa un config on-line la fel ca un Mac Pro la configuratie maxima si spune-mi la ce suma ajungi .

Daca doresti iti arat niste modele IBM care sar de 100,000$ usor , chit ca sunt de dimensiuni aproape normale , nu mai pot fi considerate "personal computers"

Link to comment

mda...sincer mac pro il vad singurul produs care poate fi ok de la ei,dar in rest nu sunt fan.lucrez de 2 luni pe un mini mac,care in afara de faptul ca iti vine sa il mangai la cat de misto arata,nu prea e bun de nimic....in photoshop sux, montaje filme sux,nu mai zic de sistemul de operare care nu m-a impresionat cu absolut nimic...pana nu vad un mac pro la lucru (care oricum are un pret :-"..), raman fan pc-uri.

Link to comment
Alternativa la Mac Pro. Poti remarca ca si extravaganta monitorul de 19' cu touch pannel, monitor care umfla pretul cu aproape 3500 $. Pe langa toate astea mai trebuie sa adaugam 3 placi video Quadro 4500 - aprox 1700 $ pe bucata. Facand un calcul, 30155 / 2,4 = 12564, daca mai adaugam si pretul placilor video => 17664 $. Na, nu ramane de o masina, diferenta e de aproximativ 1000 $, insa daca te gandesti ca numai monitorul e 3500 $..... cu un monitor normal, iti ramanea si de o masina. E drept ca trebuie sa ti-l asamblezi tu, dar 4500 $ pentru asamblare si instalare SO?.... cam mult. BTW, la Mac ce display ai pus?
Link to comment

Ii faci o vizita lui Sabotor :D

@OT: Pai incearca la CERF daca esti din Bucuresti. Oups... esti din Brasov ^_^. In Brasov incearca: Real - Magazin Brasov

Strada Caramidariei - Bazaltului Nr. 2, Brasov, Judet Brasov

ForAdmins: Nu e reclama, vrea sa stie unde !

Link to comment

Ok . Am refacut si eu , doar fara software .

Acum se rezuma la 16,500$

2 x Quad Core / Dual Core Xeon 3 GHz 64 bits

16 Gb 667MHz ECC buffered DIMM Memory (256-bit-wide memory architecture)

4 x NVIDIA FX 4500 Quadro (512MB of GDDR3 SDRAM)

4 x 750GB Serial ATA 3Gb/s, 7200 rpm, 16MB cache ( 3 TB)

2 x 16x SuperDrives

2 x Apple Cinema HD Display (30" flat panel) care legate impreuna prin noua tehnologie au niste optiuni foarte .. "dragute" .

Quad-channel 4Gb Fibre Channel PCI Express card

Bluetooth 2.0+EDR and AirPort Extreme

Bun , sa comparam acum ce este mai sus , cu asta .

Configuratia ta are Quad-Core , 1U la 2.66GHz , a mea este la 3GHz . Memoria mea este buffered la maxim si ECC , pe sloturi FB-DIMM . Tu ai trei placi video , eu am patru . Unitatea ta optica nu se compara cu doua superdrive-uri . La monitoare iar nu comentez , nu as schimba touch-pad pe asa ceva . La mine sunt incluse : tastatura , mouse (performante) , PCI de ultima generatie , accesorii wireless super.

Singurele lucruri pe care nu le putem compara sunt placile de baza si sursele .

Si mie imi raman 1000$ sa imi iau un scuter ^_^ .

Link to comment

La mine sunt 3 placi video pentru ca initial, tu aveai tot 3 ;). Memoria parca am ales-o tot ECC, acuma vad ca nu. Oricum, era tot la PC Garage un kit de 2x1GB@667 ECC cu 292 lei, adica mai faci o economie de aprox. 2200 lei. Dar acuma doar n-o sa ne punem sa facem un sistem economic :). Insa in continuare sustin ca produsele Apple au preturi mult umflate. Ca sa nu mai zic ca preturile sunt mai mici in SUA (banuiesc ca ai facut configuratia pe apple.com), deci sistemul PC ar iesi mai ieftin decat la pcgarage. Nu mai stiu exact si momentan apple store nu e disponibil, dar parca 512 MB DDR2 (non-ECC, DDR normal) costa in jur de 150 de dolari la ei, asta ca sa-ti faci idee cum umfla preturile. BTW, de ce nu se compara SuperDrive-urile cu unitatile mele optice? (in afara faptului ca nu am fost atent si am ales 2 unitati externe ;) ). SuperDrive-urile nu sunt altceva decat niste banale DVD-Writere. Le cumpara si ei de la o firma, insa fara inscriptiile firmei si le pun in sistemele lor. Tastaura, mouse nu am mai pus, dar prefer oricand o tastaura si un mouse de la Logitech sau Raptor. Mighty Mouse-ul e interesant, dar atat. Biluta aia e prea mica pentru a putea lucra in conditii optime cu ea, ai impresia ca acusi-acusi se sparge.

PS. cum ti-a iesit mai ieftin a doua oara, ca doar ai adaugat o placa video?

LE: am facut configuratia cea mai puternica pe apple store Romania. Hai sa-ti spun ce contine:

2 Xeon Dual core 3 GHz

16 GB Ram

1 Nvidia Quadro 4500

4 SATA 2 HDD 500 Gb

2 SuperDrive

1 Bluethooth + AirPort Extreme

1 Tastatura Apple Wireless (217 lei si nici macar nu are butoate multimedia)

1 Mighty Mouse Wireless

1 Card Fibre Channel PCI Express (numai asta costa 1899 lei, ieftin, nu?)

fara soft si alte nimicuri, cum ar fi apple HD Cinema display

Hai sa comparam configuratia asta cu cea de la pcgarage, pentru ca acestea sunt preturile din Romania.

Pret?

44851 lei = 18687,91 $ (2,4 lei =1 $)

Sentimentul ca suntem iubiti profund fara unguent? Priceless.

Link to comment

Mi-a iesit mai ieftin ca am scos software . Si nu am spus ca Mac este ieftin in Romania , deabea are piata aici , normal ca este foarte scump . Si eu am pus mana pe un SuperDrive odata si mi-a mers mult mai bine ca un Phillips scump , de care am avut placerea sa-l testez deasemenea .

Da , si eu as alege un Razer sau Logitech pentru periferice .

Eu nu voi stii cum e un Mac vreodata , nu imi place decat ideea de Pro Mac , care la configuratia de baza este un sistem bun oricat am tranchani noi aici (cNet 8/10) , pretul , cine stie cum e .

Link to comment

Pai e un sistem bun, nu neg. Dar e exagerat pretul (de fapt, de pret m-am legat eu mai mult, dupa cum poti vedea in primul post). Acelasi sistem bun (adica cu aceleasi caracteristici) dar PC, e mai ieftin. Si acum poti si sa instalezi OSX pe hardware non-apple, cu toate ca e cam ilegala treaba. Si Mac-urile nu sunt mai scumpe pentru ca nu prea au piata aici, in Romania, la noi sunt mai scumpe toate produsele IT comparativ cu SUA.

Link to comment

Nu . Mac . Fiecare sistem din gama sa vine cu un pachet de software de ultima generatie , din care si Mac OS X , care este cel mai avansat sistem de operare din lume , pe langa publicitatea Vista de la Microsoft . Are un antivirus incorporat , care se menajeaza singur si fiind considerat printre cele mai eficiente AV-uri din lume .

Nu vei avea nevoie de drivere , totul se updateaza automat . Sistemul are cele mai mari performante la procesoare , optim . Multe alte aplicatii foarte simple si practice la cel mai inalt nivel tehnologic . Este fapt stiut ca majoritatea designerilor de top lucreaza pe Mac .

Vorbim de Hardware , sa vedem cum arata noul Mac Pro la maxim :

2 x Quad Core / Dual Core Xeon 3 GHz 64 bits

16 Gb 667MHz ECC buffered DIMM Memory (256-bit-wide memory architecture)

3 x NVIDIA Quadro FX 4500 (512MB of GDDR3 SDRAM)

4 x 750GB Serial ATA 3Gb/s, 7200 rpm, 16MB cache ( 3 TB)

Asta sunt doar principalele parti , detaliile tehnice ale sistemului si upgrade-urile / modificarile posibile depasesc orice nevoi si dorinte , inclusiv noi tehnologii de imagine & monitoare , unice in lume .

Data viitoare cand cumperi un sistem , alege un Mac .

Sursa : Apple

Mai multe informatii pe www.apple.com/getamac

SIGUR DA UNA COSTA 100 MIL VECHI, CU BANII AIA MAI BINE MERGI LA FACULTATE

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...