Jump to content
Tybork

comportamentul omului

Recommended Posts

Acum doua saptamani am fost la teatru. Nu vreau sa vorbesc despre spectacolul respectiv (oricum nu va intereseaza :D), mai mult m-a surprins comportamentul unor oameni, care vin la un astfel de eveniment. Dupa 10 minute din piesa respectiva la un individ din fata mea incepea sa-i sune telefonul.

Ce sa va zic...o sala aproape plina, liniste totala, si specimenul respectiv, pe langa faptul, ca nu-si da seama ca telefonul este deranjant, mai si raspunde si incepe sa faca o conversatie de aproximativ 5-6 minute.

Dupa ce termina conversatia, mai trec inca 5 minute si incep sa apara apelurile in continuu.

Spectacolul a durat cam 90 de minute, in care respectivul a primit vreo 20 de apeluri :dooh: .

Azi am fost la cinematograf, unde m-am intalnit tot cu acest aspect :dooh: .

Si acuma o intrebare utopica...Oare de ce vin astfel de oameni "foarte importanti" la teatru sau la cinematograf?

Link to comment
Share on other sites

Du-te sa ii intrebi :lol: inainte de orice spectacol / film se baga un material in care toata lumea este rugata sa isi inchida telefoanele.Cei care nu le inchid se dau in figuri, cred ca sunt "cool".

Link to comment
Share on other sites

las' ca ultima oara cand am fost am vazut si eu un specimen care si-a scos din dulap cel mai bun training si cei mai luciosi pantofi si a iesit la teatru. oameni care nu-si inchid telefoanele la teatru nu-i nimic neobisnuit. e vorba de educatie.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca s-a incetatenit ideea conform careia la teatru merg oameni inteligenti. Si cateodata, se mai gaseste vreun manelist (sau ma rog, un prost in general) caruia ii trece prin cap ideea ca ar fi destept. Si ca un om destept care este, trebuie sa mearga si la teatru. Dar comportamentul ii da de gol. Si cine stie, poate era langa o domnisoara pe care vroia s-o cucereasca cu telefonul lui supermegaubercool - n-ar fi primul care isi inchipuie ca femeile se "emotioneaza" (ca sa nu zic se uda) la vederea telefoanelor. Alt motiv pentru care sa nu-l inchida nu vad. Mai grav e ca poate chiar a pus pe cineva sa-l sune din 5 in 5 minute, ca deh, sa vada lumea ca si-a cumparat telefon si merge la teatru, e si destept.

Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc ca se intampla asa ceva afara..

redenumeste topicul "comportamentul romanului"

Mostenitorului tronului Angliei i-a sunat telefonul la Concertul de Anul Nou din Wiena. :D A fost rugat sa-l inchida, fara a putea vorbi :P (daca bine-mi amintesc) Se intampla si la case mai mari, doar ca in acele situatii respectivii sunt jenati, nu mandri ca au telefon :error:

@Sabotor

probabil si-a pus memento din 5 in 5 minute, sa para mai important :)

Link to comment
Share on other sites

"Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul"

Probabil la teatru se simtea mai in centrul atentiei decat pe strada. Deja suntem in epoca in care nu ne mai mira nimic; se poate orice...

Link to comment
Share on other sites

Mostenitorului tronului Angliei i-a sunat telefonul la Concertul de Anul Nou din Wiena. :D A fost rugat sa-l inchida, fara a putea vorbi :P (daca bine-mi amintesc) Se intampla si la case mai mari, doar ca in acele situatii respectivii sunt jenati, nu mandri ca au telefon :error:

@Sabotor

probabil si-a pus memento din 5 in 5 minute, sa para mai important :)

nu era vorba ca i-a sunat telefonul. nu e nesimtire sa te sune cineva.

e nesimtire sa raspunzi la telefon si sa vorbesti in timpul filmului / teatrului. se poate considera ca e nesimtire sa nu il stingi / sa nu il pui pe silentios. banuiesc ca respectivul mostenitor l-a uitat aprins.

Link to comment
Share on other sites

ala era pur si simplu un taran care dadeau figuri din el :) dc te mai duci la film/teatru daca stai sa vorbesti la telefon? ma mir ca nu s-a luat nimeni de el sa ii spuna ceva ca de obicei astea la teatru iti atrag atentia, cel putin de cate ori am fost eu asa s-a intampalt

Link to comment
Share on other sites

nimic nou ..... deja am inceput sa dezvolt imunitate fata de asemenea specimene , din pacate asta e romanu el are drepturi isi permite sa ce vrea el incepand de la faza cu telefonul pana la taiatu porcului sub geamu vecinului , "pierderea" sacosei cu scutece pe casa scarii

Ignorand asemenea specimene isi iau figuri cel mai potrivit ar fi sa isi cate un sut la mufarina de fiecare data cand calca pe bec

Link to comment
Share on other sites

Educatia spune totul in acest caz. Luati exemplul englezilor, m-am uitat la snooker , o liniste totala. Bineinteles ca erau cazuri in care mai tusea vreun spectator, dar isi cerea scuze

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...