Jump to content
IceMan

10 greseli in curele de slabire

Recommended Posts

Sacrificiile pe care le facem cand ne dorim sa scapam de kilogramele in plus nu folosesc la nimic daca regimul ales nu e urmat in mod corect. Iata cele mai frecvente zece greseli pe care trebuie sa le evitati daca vreti ca rezultatele sa nu va dezamageasca.

1. Nu va infometati. Asta inseamana ca nu trebuie sa incercati sa tineti post negru sau sa mancati doar o data pe zi. Cel mai rau este sa amanati spre sfarsitul zilei singura masa pe care vreti sa o luati, moment in care organismul isi va face depozite, iar caloriile vor ramane neconsumate. Corect este sa mancati trei mese echilibrate pe zi si veti slabi. Este adevarat ca nu veti avea parte de rezultate spectaculoase, dar macar acestea vor fi sigure.

2. O alta greseala frecventa este graba de a scapa intr-o perioada foarte scurta de timp de kilogramele acumulate in decursul unui an sau chiar doi. Singurul lucru pe care il veti obtine astfel este sa slabiti organismul si sa puneti la loc kilogramele in timp record, dupa ce veti renunta la o astfel de cura soc. Indicat este sa incercati sa va schimbati obiceiurile alimentare pentru a slabi treptat.

3. Nu va izolati atunci cand incepeti o cura de slabire. Lipsa de activitate va va duce inevitabil cu gandul la mancare. Un program incarcat, presarat cu activitati placute si relaxante ajuta mai mult decat va inchipuiti.

4. Nu uitati ca pierderea brusca in greutate afecteaza pielea, care isi pierde din elasticitate si capata un aspect imbatranit. Ca sa preveniti acest lucru alegeti o dieta care sa va permita consumul a cel putin 100 de grame de proteine pe zi si folositi cremele hidratante pentru a va masa corpul.

5. Tineti cont de faptul ca diureticele pot conduce la deshidratare si la afectarea rinichilor. Doi litri de apa pe zi fac minuni pentru organism.

6. Aveti mare grija la numaratul caloriilor. Degeaba calculati 1.000 de calorii daca ele provin din zaharuri, si nu din proteine. Zaharurile nu fac decat sa agraveze celulita. Alimentatia echilibrata si evitarea exceselor stau la baza unei diete care va da rezultate.

7. Gustarile intre mese, chiar si la cele pe care le considerati sanatoase, sunt de evitat. Atentie! Trei mere mancate intr-o zi inseamna 400 de calorii. Micile gustari nu fac decat sa sporeasca senzatia de foame.

8. Este gresit sa presupuneti ca pierderea kilogramelor se reduce numai la urmarea cu strictete a unei diete. Miscarea si masajul sunt elemente obiligatorii ale unui regim. Nu conteaza daca exercitiul fizic inseamna sa urcati scarile, in loc sa luati liftul, sa mergeti pe jos pana la serviciu sau sa mergeti la sala in mod frecvent. Miscarea este esentiala, indiferent de cura pe care o urmati.

9. Cea mai mare greseala este sa va ganditi la cura de slabire ca la un chin. Daca nu veti face decat sa va abtineti de la lucruri care va faceau placere inainte, miza este pierduta din start. Micile recompense sunt cele care va vor ajuta sa acceptati mai usor restrictiile dietei, fie ca e vorba de o bomboana, cativa cartofi prajiti sau o fusta, sau o pereche de pantaloni care sa se potriveasca noii dumneavoastra siluete.

10. La sfarsitul oricarei diete reveniti treptat la un regim de alimentatie normal. Daca treceti imediat la vechile obiceiuri, kilogramele pierdute vor reveni in numai cateva saptamani. Adaugati zilnic la mesele dumneavoastra un aliment pe care obisnuiati sa-l consumati inainte de regim si care nu s-a regasit in dieta. Nu va aruncati la alimente grase, incepeti cu cele usoare pentru a nu forta organismul.

PATRU CURE DE DEZINTOXICARE

La interval de 2-3 luni faceti o cura de dezintoxicare, in special la schimbarea anotimpurilor. Deci patru cure pe an, a cate zece zile fiecare va scapa de griji, in ceea ce priveste silueta, dar si starea de spirit. Dezintoxicarea se poate face cu pepene, sucuri de fructe si legume, cereale.

sursa

Link to comment
Share on other sites

Multe femei si fete isi pierd sanatatea pentru a slabi. Conteaza sa fi in largul tau, nu scobitoare.

Daca ai observat, era vorba de greseli frecvente, care apar in curele de slabire. Acest lucru reprezinta o situatie generala intre femei si barbati ;)

Ma rog... zici, ca multe femei si fete isi pierd sanatatea din cauza ca vor sa slabeasca.

Eu vad altfel lucrurile in ziua de azi, si anume.

Femeie, de obicei, nu sunt in stare sa faca nici un fel de efort fizic pentru a arata mai bine, si aleg varianta mai usor aplicabila, dar mai greu respectata, curelele de slabire, care de fapt nu te ajuta la nimic, daca nu pui macar putin efort fizic.

Daca vrei sa slabesti, macar sa faci cu capul, si pe langa reducerea cantitatii de calorii sa faceti si putin efort fizic ;) .

Organismul nostru functioneaza pe reguli foarte simple, pe care daca le respectam, vom atinge rezultatul respectiv.

Foarte important de stiut, ca, cu cat iti reduci cantitatea zilnica de calorii, cu atat organismul va avea nevoie de un consum mai mic de calorii. Ca si un exemplu, daca pana acuma consumai zilnic in jur de 2000 de calorii, incepi o cura de slabire prin reducerea consumului de calorii, vei ajunge la un consum zilnic de 1500 de calorii, organismul in scurt timp se obisnuieste cu acest consum, si vei observa, ca dupa ce ai terminat cura respectiva, si incepi sa mananci si tu din cand in cand o ciocolata, vei ingrasa mult mai repede, si mai mult, ca si inainte.

In concluzie...este indicat, sa faceti cura de slabire, impreuna cu ceva sport ;)

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu pe una in clasa care dimineata isi taia pofta de mancare cu o cola si fuma tigari multe si in 2 saptamani a slabit mult a albit si apoi a lesinat si au bagat-o in spital 3 saptamani :)

da, dar macar a slabit, si spitalul fac pariu ca a ajutat-o sa slabeasca, acu e vara imediat, fructe, legume ... se reface :P

Link to comment
Share on other sites

ce tot atata cura de slabire...

ai 200 de kile? vrei sa mananci pana cazi jos si totusi sa nu iti faci griji pt silueta? nu iti place sa mai dai pe la sala?

exista o solutie foarte usoara... LIPOSUCTIA

face minuni...

Link to comment
Share on other sites

hm....interesant topicul acesta......vreau sa zic ca eu unul aveam 98 de kg anul trecut prin luna decembrie si am zis gata, sunt hotarat sa slabesc dar sa treaca sarbatorile. Pe data de 4 ianuarie 2006 am fost la sala si cand ma vazut instructorul a zis ca o sa fie foarte greu si doar cu multa ambitie voi slabi. Acesta mi`a dat un tabel cu aproape toate legumele, fructele, carne si alte alea si cam cate grasimi si glucide au fiecare in parte. Aveam voie sa mananc ce voiam dar sa nu depasesc o anumita cantitate de grasimi si glucide. Cu un efort sustinut la sala timp de 3 luni am slabit 15 kg( slabeam undeva la 1kg-1.5kg pe saptamana ). Cand am vazut ca merge treaba....m`am lasat de sala si am facut acasa abdomene, alergam zilnic(asta in luna aprilie doar) si eram atent la alimentatie. Trebuie sa precizez ca mancam cand imi era foame. Dupa 6 luni de zile am slabit 30 de kg si ma mentin la 70 kg si acuma dupa un an si ceva de zile. Tin sa precizez ca la scoala imi mergea foarte bine, nu aveam probleme cu gandirea(multi ziceau ca iti e greu psihic-total eronat), pielea nu avea nici o treaba sau alte chestii negative. Toata chestia ptr slabit este vointza, numai cand vei plange ca vrei sa slabesti atunci vei slabi.....si trebuie multa rabdare ca nu slabesti pe zi.....ci pe luna.

Cam asta a fost "drama" care am suferit`o ;;).

P.S multa lume nu ma mai recunostea dupa aceasta perioada =))....asta a fost cel mai fun din tot =))

Link to comment
Share on other sites

nu toti sunt in masura sa isi permita o operatie de liposuctie ...

eu unu prefer metodele traditionale de slabire . sport si o dieta bine pusa la punct ... dupa liposuctie exista riscul sa iti ramana piele multa atarnand , si chiar dak s ar opera ar ramane urme ...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vrut sa incerc ieri o asa zisa cura de slabire, dar n-am putut :) trebuia sa mananc spanac :lol: bine ca mi-am bagat mintiile in cap si mi-am facut un gratar.Cel mai repede slabesti facand MISCARE.

Link to comment
Share on other sites

un coleg a facut cura de slabire din aia cu spanac....trebuia sa bei sucul de la o lamaie apoi spanac si seara carne de vita?....(dupa ce a facut cura...3 saptamani parca nu a slabit absolut deloc..maxim 2 kg)

Link to comment
Share on other sites

nu toti sunt in masura sa isi permita o operatie de liposuctie ...

eu unu prefer metodele traditionale de slabire . sport si o dieta bine pusa la punct ... dupa liposuctie exista riscul sa iti ramana piele multa atarnand , si chiar dak s ar opera ar ramane urme ...

piele ramane atarnand daca aratai ca un elefant (sau daca aveai pe anumite parti ale corpului un strat proeminent de "sunculita")

doctorii au tehnicile lor de a opera in asa fel incat sa nu ramana urme proeminente si/sau care sa iasa in vedere

ps: operatiile cu laser fac minuni...

Link to comment
Share on other sites

daca tot e vorba de liposuctie, in majoritatea cazurilor dupa operatie, in decursul a cativa ani grasimea este foarte probabil sa revina la loc, plus ca este o operatie dureroasa din cate stiu, plus costisitoare, dupa parerea mea mai bune sunt metodele in care practici sport si ai o dieta bine pusa la punct.

PS: pastilele, operatiile sucks cand vine vorba de cura de slabire

Link to comment
Share on other sites

tot miscarea face bine...pana acum 2 ani nu am avut probleme cu "silueta"....mergeam vara cu bicicleta de innebuneam....insa de vreo 3 ani (de cand am carnet am cam abandonat bicicleta...)....am 185 cm si cam 90 de kg....cred ca o sa trebuiasca sa ma apuc iar de mers cu bicicleta si sa mai las masina...in felul asta fac si economie....

Oricum...cei care au probleme GRAVE cu greutatea poate ar trebui sa consulte un medic. Nu uitati ca silueta este influentata si genetic. La mine in familie (mai ales in partea mamei) toti sunt f inalti si solizi...ar fi culmea ca eu sa vreau sa am 150 cm si 50 de kg....

Link to comment
Share on other sites

exista o vorba: "Iti spun ce mananci dupa felul in care arati". Vreti sa aratati bine? Nu mancati fratilor orice gunoi de mancare. De obicei, mancarea gustoasa nu e sanatoasa.

Ca o curiozitate: Cati dintre voi consuma peste 1 felie de paine (graham) pe zi?

P.S.: mi se face scarba cand vad atatia parinti incompetenti in ziua de azi. Te uiti pe strada si toti copii pana in 12 ani sunt grasuti (ca sa nu zic obezi).

Link to comment
Share on other sites

un coleg a facut cura de slabire din aia cu spanac....trebuia sa bei sucul de la o lamaie apoi spanac si seara carne de vita?....(dupa ce a facut cura...3 saptamani parca nu a slabit absolut deloc..maxim 2 kg)

eu am stat fara sa mananc paine deloc 3 sapt mancam absolut orice da nu ca inainte, fara paine la ore tarzi nu mancam + mult efructe cam 3 mere seara si 2 dimineata + in timpu zilei :) si am slabit 5 kile da nu am facut deloc sport si aratam la fel ... nush acuma eu zic ca trebuie sa si alergi sau sa faci ceva exerciti pt ca degeaba slabesti daca raman pieile pe tine sau mai stiu io ce

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...