Jump to content
IceMan

Aproape 20% din liceeni au consumat alcool in scoala

Recommended Posts

Imagine IPB

Megdonia Paunescu, director in cadrul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului (MEdCT), a declarat, ieri, cu prilejul lansarii campaniei "Alcoolul nu te face mare", ca aproape 20% din liceeni au consumat alcool in interiorul scolii unde invata.

Astfel, potrivit unui studiu realizat de MEdCT, un procent cuprins intre 55%-96% din elevi au consumat alcool cel putin o data. "Elevii beau datorita tentatiei, a unei dorinte de exprimare a personalitatii, din curiozitate, placere sau pentru a prinde curaj. Speram sa ajunga singuri la concluzia ca nu este bine ce fac", a spus directorul MEdCT. Un alt studiu realizat de Institutul de Relatii Umane releva faptul ca intre 1,5% si 3% din tinerii bucuresteni sunt consumatori cronici de alcool. Aproape 50% din elevi considera alcoolul ca pe o conditie de care depinde succesul unei petreceri sau ca pe o modalitate de a fi bagati in seama de catre adulti. Alti 40% considera bautura ca o solutie la care pot apela cand si cand, in anumite circumstante. Prima etapa a campaniei, lansata ieri de catre Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, Inspectoratul General al Politiei si Asociatia "Berarii Romaniei", se va derula in mai si iunie 2007 si se va finaliza in iunie 2008.

sursa

Link to comment

Sunt multi copii care beau in scoala zi de zi doar pt simplu fapt k le-a intrat in sange asa ceva zic eu... adica ceva de genu stai vorbesti cu el k tot omu si se trezeste asa dintr-o data "hai sa bem ceva ca m`i se usca gatu" :)

In general nu e bine sa bei pana la 18 ani pt ca te "Tamepsti" cum s`ar spune :)

Link to comment

Intotdeana am fost revoltat, ca pe vremea, cand am facut eu liceul, directorul de atuncea exmatricula pe fiecare copil pe care il prindea cu tigari sau cu bauturi alcoolice.

Pe vremea respectiva, si eu consideram, ca treaba asta ii o prostie.

Desi nu fumeam, si nu fumez nici acuma, il sustineam pe cei 3 colegi de clasa, care in clasa a 12-a au fost exmatriculati din cauza, ca au fumat pe coridor. Am zis, ca treaba pe care a facut directorul respectiv, a fost una exagerat de dura.

Daca ma gandesc acuma, imi dau seama, ca regurile respective au fost facute cu cap.

Nu de aceea mergem la scoala, ca sa invatam sa bem sau sa fumam ;) .

Treaba asta a devenit deja ceva normal, ca liceeni sa fie rupti la ore, si sa aiba ghiozdanul plin de tigari. Peste 2-3 ani o sa gasim si arme la ei, si peste vreo 10-15 ani te gandesti foarte serios, daca mai vrei sa trimiti copilul tau la scoala ;)

Link to comment

Doar 20% ? =)) Cred ca o`r gresit la calculu` procentului ! 20% is doar pruncii din generala ! In liceu e mult mai mare numaru celor care beau/fumeaza in interioru scolii ! :D

In timpul liceului, nu odata am baut in interioru scolii, de fumat ce sa mai zic, pauza de pauza, inclusiv in clasa/pe coridor/in baie/in curte, etc, peste tot ! :D

La atestat stateam in clasa cu tzigara aprinsa si berea pe masa, intra directoru, profii, examinatorii si ne salutau, noi ridicam berile ! =)) Prea tari vremurile alea ! 8->

Link to comment

La atestat stateam in clasa cu tzigara aprinsa si berea pe masa, intra directoru, profii, examinatorii si ne salutau, noi ridicam berile ! =)) Prea tari vremurile alea ! 8->

Foarte tare :) ...banuiesc, ca nu ai avut alta ocupatie, decat sa fumezi si sa bei...foarte tare...in loc sa te straduiesti, sa scrii ceva destept pe foaia din fata ta(sau sa copiezi de la careva), mai bine a fost sa fumezi si tu o tigara, si sa bei o bere :dooh: . Doar unde ar fi fost distractia, sa fumezi si sa bei intr-un local special destinat pentru asa ceva(sa nu zic carciuma). Trebuie sa vada toata lumea ce oameni mari sunteti :) .

Foarte tare frate, tot asa sa tii si sa bac, si la faculta :beer:

Link to comment

Foarte tare :) ...banuiesc, ca nu ai avut alta ocupatie, decat sa fumezi si sa bei...foarte tare...in loc sa te straduiesti, sa scrii ceva destept pe foaia din fata ta(sau sa copiezi de la careva), mai bine a fost sa fumezi si tu o tigara, si sa bei o bere :dooh: . Doar unde ar fi fost distractia, sa fumezi si sa bei intr-un local special destinat pentru asa ceva(sa nu zic carciuma). Trebuie sa vada toata lumea ce oameni mari sunteti :) .

Foarte tare frate, tot asa sa tii si sa bac, si la faculta :beer:

Cre'ca tu esti rupt din rai si nu ai chiulit niciodata de la liceu sa stai "intr-un local special destinat" chiulului..adica barul...sau carciuma cum zici tu.

Mi se pare chiar absurda chestia asta cu consumul alcoolului...Daca bei o bere gata consumi alcool?Geesh!Inseamna ca Ministrul Invatamantului ar trebui sa mai faca niste vizite prin provincie pe la scolile de pe la tara cand iese "tulburelul"..Sa vezi acolo show ;)

In orice caz s-au cam taiat fazele cu bautul in scoala sau fumatul pe holuri si mai ales ca unele licee si-au achizitionat sisteme de supraveghere video.Si intradevar se cunostea cand venea pauza si cand veneau orele.

Link to comment

Foarte tare :) ...banuiesc, ca nu ai avut alta ocupatie, decat sa fumezi si sa bei...foarte tare...in loc sa te straduiesti, sa scrii ceva destept pe foaia din fata ta(sau sa copiezi de la careva), mai bine a fost sa fumezi si tu o tigara, si sa bei o bere :dooh: . Doar unde ar fi fost distractia, sa fumezi si sa bei intr-un local special destinat pentru asa ceva(sa nu zic carciuma). Trebuie sa vada toata lumea ce oameni mari sunteti :) .

Foarte tare frate, tot asa sa tii si sa bac, si la faculta :beer:

Era pauza de 1-2 ore dintre examenul scris la atestat si sustinerea acestuia. Am luat 9 la atestat, am luat 8.73 la bac, am intrat la Stiinte Economice, profil afaceri internationale si DA, mai bine am baut atunci o bere si am fumat o tzigara decat sa fac ce ai zis tu ! ;)

P.S. : la atestat la contabilitate nu prea ai ce copia pt. ca fiecare are subiect diferit.

Link to comment

Culmea , eu sunt in al patrulea an si nu am baut deloc. Prefer sa chiulesc de la ora si sa merg la o terasa. De fel , beau foarte rar.

de fumat am fumat si in clasa :D

Lasa-te de fumat ca faci cancer :)

Cand eram eu la scoala toti fumau dar de baut aproximativ 20% din scoala erau betzivi! :)

Link to comment

Aproape 50% din elevi considera alcoolul ca pe o conditie de care depinde succesul unei petreceri sau ca pe o modalitate de a fi bagati in seama de catre adulti. Alti 40% considera bautura ca o solutie la care pot apela cand si cand, in anumite circumstante.

Daca nici unul din motivele astea nu sunt bune ... care e motivul care te face sa bei de fapt ? :)) Nu sa te relaxezi ? Sau o activitate sociala ?

Daca iesi in oras cu 6 prieteni si toti 6 comanda o bere, tu o sa stai sa bei apa plata cu lamaie ? :rofl1: (stiu, nu e cel mai bun exemplu dar asa e)

Nici prin scolile in care am fost eu nu se consuma alcool. Daca era mergeai inainte de scoala la un bar sau ceva dar nu sa aduci la scoala.

Link to comment

Cred ca 20 % n-au consumat alcool in scoala :D ... deja de prin clasa a 7-a de dimineata ne luam ... "resursele" din localul de langa scoala ... si mergeam in clase [inafara de 3 fete ... toti erau bautori de alcool (din clasa)]. La capacitate ... am fost ... vesel cu toti camarazii de sala :D.

In anumite limite ... e bun si alcool-ul ... dar in orice caz ... nu sa bei zi de zi ... incat sa fi foarte beat!

Link to comment

@Radu

crede-ma ca nu esti deloc destept. Ai luat 8.53 la bac...si 9 la atestat! Uau, niste rezultate cu care te poti lauda pe forum. Mare chestie. Am putut sa obtin niste note mai mari ca tine fara sa fac ce ai facut tu!

Parerea mea este ca sunt niste nesimtiti cei care fumeaza in scoli (iar daca cineva va sari cu gura...va amintesc ca fumatul in locurile publice si consumul de alcool in locuri "neamenajate" este INTERZIS)...spun asta nu pentru ca as fi eu vreun babalac...dar ii deranjati (in special cu tigarile) pe nefumatori. La fel fac si colegii mei...fumeaza de mama focului pe coridoarele facultatii...si daca le zici sa se mute macar un pic spre geam sau ca nu este frumos sa arunce tigarile pe jos in fata femeii de servici....se uita ca naiba la tine.

Nu zice nimeni sa nu consume alcool si tigari...sa o faca pana cad sub masa....dar nu la scoala!

O petrecere fara alcool nu e reusita...aici....as fi de acord....parca sa nu bei o bere...e cam aiurea...dar te poti distra si asa....

Link to comment

Sunt multi copii care beau in scoala zi de zi doar pt simplu fapt k le-a intrat in sange asa ceva zic eu... adica ceva de genu stai vorbesti cu el k tot omu si se trezeste asa dintr-o data "hai sa bem ceva ca m`i se usca gatu" :)

In general nu e bine sa bei pana la 18 ani pt ca te "Tamepsti" cum s`ar spune :)

Nu "tampesti" dar creierul tau se dezvolta pana la 22 de ani, iar daca tu bagi nicotina si alcool in el se intrerupe procesu si ramai "tampit", mai prost decat te`a lasat mama natura.

Nu ii inteleg pe cei care fumeaza si beau in scoli...probabil li se pare ca sunt "cool"

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...