Jump to content
[n33d]

Produsele IT&C vor fi mai scumpe cu sapte lei incepand de astazi

Recommended Posts

Potrivit unui comunicat al Ministerului Mediului si Dezvoltarii Durabile (MMDD) remis, vineri, agentiei NewsIn, incepand cu data de 30 aprilie organizatia colectiva Eco Tic va demara activitatea de gestionare a deseurilor electrice si electronice (DEEE), preluand responsabilitatile care le revin producatorilor IT&C din Romania, potrivit Directivei europene pentru gestionarea DEEE, transpusa in legislatia nationala prin Hotararea de Guvern 448/2005.

Conform legislatiei, producatorii de echipamente electrice si electronice pot actiona in sisteme colective sau individual pentru gestionarea DEEE. In vederea indeplinirii acestor atributii, producatorii isi stabilesc costurile de colectare si reciclare si adauga la pretul produselor aceasta "taxa verde".

Eco Tic reuneste 107 companii din sectorul IT&C si al electrocasnicelor, carora le-a preluat responsabilitatile privind realizarea obiectivelor anuale de colectare, reutilizare, reciclare si valorificare a deseurilor de echipamente electrice si electronice.

Link to comment

macar sa fie mai scumpe cu 7 lei si sa treaca odata la erducerile datorate scoaterii accizelor de vama.

care reduceri visezi? astia nu stiu cum sa isi ingrase contu' si tu vrei reduceri :dooh:

era doar o abureala chestia cu reducerile, ca se aiba ceva vanzari si dupa perioada de dupa sarbatori

Link to comment

macar sa fie mai scumpe cu 7 lei si sa treaca odata la erducerile datorate scoaterii accizelor de vama.

Reduceri n-au cum sa mai fie pt ca nu mai sunt accize (la majoritatea produselor). Preturile mari de la noi se datoreaza adaosului comercial de cca 30%, comparativ cu alti agenti economici din UE, care practica un AC substantial mai mic.

Link to comment

7 lei...ok...dar sa nu-mi spuneti mie ca daca iau un mouse de 8 lei o sa platesc si taxa verde...pobabil ea se aplica de la un anumit nivel in sus. cel putin asa cred eu....cand era in faza de proiect,se vehicula un prag de 2-300 de lei daca nu ma insel!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...