Jump to content
[n33d]

1 Mai..tot la bulgari?

Recommended Posts

La deschiderea oficiala a sezonului estival, litoralul romanesc va fi complet lipsit de dotari

Dupa ce sarbatorile de Paste au gasit hotelurile goale pe litoralul românesc al Marii Negre, situatia se va repeta si in vacanta de 1 Mai, cand se va deschide oficial sezonul turistic.

In Mamaia, pregatirile sunt in toi la numai câteva hoteluri si terase, restul proprietarilor preferând, probabil, sa primeasca turisti abia dupa 15 iunie. Cu mai bine de 90% din plaje concesionate, Directia Apele Române Dobrogea Litoral, administratorul plajelor, nu a depasit inca socul respingerii Planului Urbanistic Zonal de catre Consiliul Local Constanta si preconizeaza inca un sezon dezastruos. Consilierii au respins PUZ pe motiv ca documentatia nu a fost completa, iar Ionel Manafu, directorul D.A.D.L., a declarat ca acesta este principalul motiv pentru care nu vom avea pe plaja nici un fel de constructie, beach-baruri, WC-uri, vestiare, nici macar cosuri de gunoi. Tot aceasta este cauza pentru care o parte din concesionarii plajelor se gândesc deja sa renunte la contracte.

Hoteluri inchise si scaldatul interzis

Potrivit unui comunicat de presa al DADL, sezonul la scaldat va incepe abia la 1 iunie, data de la care autoritatile locale au obligatia, conform HG 459/2002, sa asigure serviciul de salvamar si punctele de prim-ajutor de pe plaje. Asadar, in minivacanta de 1 Mai, turistilor le va fi interzis scaldatul, iar cine va incalca regula o va face pe propria raspundere si va suporta consecintele in cazul unui accident. „DADL nu recomanda turistilor intrarea in apa marii inainte de inceperea perioadei de imbaiere, din cauza riscurilor la care se supun – temperatura scazuta a apei, lipsa serviciului de salvamar si prim ajutor etc“, a declarat Catalin Anton, purtatorul de cuvânt al DADL. De 1 Mai, aproximativ 70% dintre hoteluri vor fi deschise. Pretul unei camere cu doua locuri la un hotel de doua stele va fi de 60 lei, in vreme ce la hotelurile de patru stele ajunge la 400 lei. Tot la 1 mai incepe si programul social al Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism, „O saptamâna la mare“. Sase nopti de cazare, fara masa, vor costa 120 lei la hotelurile de doua stele si 150 lei la hotelurile de trei stele. Jumatate dintre locurile puse la bataie pentru programul social ce se va derula de la 1 mai la 15 iunie sunt in statiunea Mamaia.

sursa

Link to comment

am vazut la stiri cu 1 mai muncitoresc

Eu unul nu am fost pana acuma de 1 mai niciodata la mare ... ptr ca e mizerie ... si daca as alege , ma duceam la vecini ... insa peste cativa anii cred ca voi avea "soarta" lui thade :D ... vama veche

Anul asta de 1 mai ma duc la 35 km de craiova ... cika sa facem cursuri de calarie si sa ne facem prietenii din alte judete ... eee ... probabil voi bea numai bere ...care o sa o iau de aci ca acolo e scump <_< ... si ma voi uita la ceilalti cum isi petrec aceasta mini-vacanta de 1 mai

Link to comment
Guest MvPKull

VAMA VECHE HERE I COME :wub:

ce-mi trebuie hotel cand pot sa dorm pe plaja toata ziua cand toata noaptea beau? oricum n-o sa mai stiu nimic de mine :wub:

true :D

abia astept sa plec

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...