Jump to content
IceMan

Becali: "Dumnezeu mi-a spus: Intra in politica si salveaza-ti poporul!"

Recommended Posts

Imagine IPB

Cine mai incearca la ora actuala sa arunce in derizoriu prezenta politica a lui Gigi Becali risca, pentru sine, ridicolul. O aparitie care sparge ecranul, bazata pe o autoritate primitiva, de mascul alfa, aparent aruncand cu banii, in fapt manat de un instinct infailibil al investitiei, acum proptit si in autoritatea intelectuala a lui Dan Pavel

- Gigi Becali a devenit, asa cum ziarul Curentul a anticipat de anul trecut, starnind la vremea respectiva reactii adverse, un reper al vietii politice.

Certificat iata, de interesul pe care i-l poarta prestigioasa agentie AFP, care i-a luat un interviu pe tema candidaturii la presedintie. Ziaristii francezi au remarcat opulenta kitsch din palatul becalian poleit, la propriu, cu aur. Au redat si cuvintele lui, care, pentru un credincios cu bun-simt si oarece carte, sunt la limita blasfemiei:

"Cand am devenit bogat, am intrebat: Dumnezeule, de ce mi-ai dat aceste bogatii? ?�i El mi-a raspuns: Intra in politica si salveaza-ti poporul". Sunt lucruri care pentru elitele ingretosate perpetuu de reactiile vulgului provoaca intoarcerea capului si eventual crispare.

Dar interviul prestigioasei agentii nu se rezuma la o schita de portret caricaturala. AFP ii creeaza lui Becali un pedigree de dreapta, prin informatia ca tatal lui a fost simpatizant al Garzii de Fier dar ii ofera si posibilitatea de a declara, in ajunul comemorarii Holocaustului, ca nu uraste evreii si ca 80% din actele lui de caritate sunt pentru tigani.

In fine, aproape halucinant, AFP il baga pe Becali in alegerile prezidentiale din Franta, oferindu-i prilejul de a spune: "Sarkozy() Daca o sa ma intalnesc cu el intr-o zi o sa-i spun ca si puterea lui vine de la Dumnezeu si ca nu trebuie sa intoarca spatele Romaniei".

sursa

Link to comment

Certificat iata, de interesul pe care i-l poarta prestigioasa agentie AFP, care i-a luat un interviu pe tema candidaturii la presedintie. Ziaristii francezi au remarcat opulenta kitsch din palatul becalian poleit, la propriu, cu aur. Au redat si cuvintele lui, care, pentru un credincios cu bun-simt si oarece carte, sunt la limita blasfemiei:

"Cand am devenit bogat, am intrebat: Dumnezeule, de ce mi-ai dat aceste bogatii? ?�i El mi-a raspuns: Intra in politica si salveaza-ti poporul".....

....nu uraste evreii si ca 80% din actele lui de caritate sunt pentru tigani...

... oferindu-i prilejul de a spune: "Sarkozy() Daca o sa ma intalnesc cu el intr-o zi o sa-i spun ca si puterea lui vine de la Dumnezeu si ca nu trebuie sa intoarca spatele Romaniei".

deci nu se poate. nu ajungea ca stim noi, romanii, ce-i poate capul, chiar trebuie sa se faca de ras in postura de candidat la presedentia Romaniei si, implicit, sa faca de ras Romania, si pe la prietenii francezi? altfel, daca ar sta cuminte in banca Stelei, daca nu ne-ar asocia tara cu tampenia prin ograzile strainilor, m-as multumi sa rad de el... asa, imi vine sa plang de nervi. a ajuns deja la stadiul in care NU mai poate fi ignorat cu toata bunavointa, gigi becali e un fenomen national! :|

Link to comment

Eu as vota cu Tariceanul. E unul dintre putinii care nu mananca rahat :|

Ce tara avem, sa fie condusa de un oier sau de un marinar care cred ca a vizitat toate bordelurile din lume :|

Si Dan Diaconescu mi-a facut o impresie f buna, e destept tipul, as merge si pe mana lui, inspira incredere.

agree

Deci de acu ii zice lu Becali in loc de nea gigi ,"Sf Becali".

Eu nu cred ca din toti oamenii de pe planeta Dumnezeu il alegea pe becali ,adica uitativa la el nu e un sfant:injura cat poate de mult,arunca cu bani ca tampitu,se imbata, s.a.m.d.Bine a fost si a ajutat sinistratzi, asta e frumos din partea lui,deshi o putem considera o reclama politica.

Doi oamneni din tzara asta nu iash vota ca preshedinte pe Becali shi pe Vadim.Amandoi ar ajunge dictatori nu preshedinte.Cu vadim va zic ca ne-am intoarce la comunism!

Link to comment

omul acesta are nevoie de o vacanta lunga la Socola... altfel nu imi pot imagina cum naiba poate sa spuna asemena tampenii si mai ales sa justifice comportamentul sau...

daca aceasta fiinta va ajunge vreodata presedinte eu emigrez... cum se poate ca un om care nu are IQ-ul nici cat un retardat sa candideze la presedintia Romaniei; el nu stie care sunt atributiile presedintelui Romaniei, el nu stie ca puterea suprema in stat e Guvernul si/sau Parlamentul iar presedintele e doar reprezentantul poporului roman si ca are un rol infirm in conducerea tarii...

el crede ca daca esti presedinte esti... dumnezeu...

becali e un debil cu bani :|, o rusine nationala

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...