Jump to content
Lancelot

Ce jocuri v-au ocupat copilaria? Ce ocupatii aveati cand erati prichindei?

Recommended Posts

Ma napadesc amintirile...

sa vedem... tara tara vrem ostasi... tupul (imi placea sa joc la nebunie mai ales noaptea prin jurul blocului)... ping pong era parca intr-o vreme... barbie games... coarda... jocul ala cu elastic pe care tot tzopai (nu mai stiu cum ii zice- faceam dubla si septica si vaai ce de stiluri de sarit), sotron am jucat o buna perioada, apoi somer-muncitor (ceva joc cu un careu cu o minge de fotbal-yeye), apoi cred ca am crescut prea mare ca sa ma mai joc...

Link to comment
Share on other sites

-gropita cu monezi

-portofele facute din coperti cu suprize din alea Turbo

-telefonul fara fir si alte jocuri de genu asta

-flori,fete,filme si baieti

-teava cu cornete :))

-cazemate

-pistoale cu bile/capse/apa

Link to comment
Share on other sites

da, ok, nu prea ma tenta topicul, dar dupa ce l-am deschis am inceput sa-mi amintesc... wow, cate chestii :D

Imi placea la nebunie elasticul (o gramada de campionate pe "departata", "apropiata" si "piciorush"), ratele sa vanatorii, tarile, sotron (si totusi, chiar ieri am vazut pe trotuar unul si nu m-am putut abtine sa nu sar), corada, hotii si vardistii (asta se lasa cu urme de violenta, o data i-am spart capul cu o piatra unui vecin, n-au mai vorbit cu mine parintii lui cativa ani).

Faceam de mancare cu prietenele de la bloc (sarmale de noroi in frunza de vita de vie, prajituri de noroi cu flori ornamentale deasupra si alte chestii pe care mama se prefacea ca le gusta cand erau gata.

Imi placea sa merg cu varul meu la bunici si sa construim "casute", adica cu ajutorul meselor, scaunelor, paturilor si multe cearsafuri si ace de siguranta construiam un fel de cort imens in mijlocul camerei.

Imi placea la nebunie sa ma catar prin copaci, sa mananc toate verziturile (de la caisele verzi - yummie -, pana la ciresele verzi - yuck); aveam in spatele blocului un nuc imens, si in fiecare vara ma puteam urca tot mai sus, lumea era la picioarele mele..

Imi placea sa ma dau pe bara pe care se bateau covoare in spatele blocului, imaginandu-mi ca sunt lavinia milosovici (gimnasta aia multipla campioana).

Jucam zile intregi badminton in parc (eram campioana zonei) si volei, tot deasupra barei de batut covoarele. Imi amintesc cu drag de o dupamasa in care a venit cineva cu o bata de baseball... o vara intreaga inventam reguli si dadeam cu bata intr-o minge de tenis.

Noaptea ne strangeam vreo 20 de copii de prin zona si jucam scunsa sau toate panzele sus.

Mergeam deseori la furat de flori, urlau toti vecinii la mine, urla inclusiv mama dupa ce-i aduceam mandra acasa un buchet imens si superb de altfel, cu cele mai frumoase flori din gradinile cartierului.

Desigur am trecut si eu prin etapa barbie, faceam o groaza de haine care de care mai urate, pe care le vedeam desigur mult mai frumoase decat cele in care era papusa imbracata de la magazin. Si era o cearta generala intre fete asupra care barbie e mai frumoasa, evident, urmata de invidia fireasca.

Aveam carti de construit pentru copii, am construit zmee, filee pt diverse sporturi de echipa, diverse chestii ornamentale de "impodobit" casa, casute pentru papusi, parasute (don't ask :)) etc.

Jucam tzaca, adica minunea aia cu portofelul facut dintr-o coperta de caiet de scoala in care bagam actibilde si unde pierdeam la greu, dar eram smechera si lasam actibildele cele mai faine acasa, ca nu cumva sa le pierd, in portofel bagam dublurile si alea urate.

Iarna ma duceam cu saniutza pe derdelus, dar mai mult imi placea sa ma dau pe gheata pe care ne chinuiam ore intregi sa o facem cat mai lunga si mai lunecoasa si pe care iesea o invalmaseala totala, cu piedici, cazaturi, urlete si tot tacamul.

Toate astea pana cand m-am "indragostit" de un pusti blond cu ochisori mari si albastri de prin zona si jocurile inocente s-au transformat in plimbari vinovate prin fata blocului lui de dimineata pana seara... asa a inceput sfarsitul unei copilarii pline de energie si bucurie. Frumoase amintiri. (imi pare rau ca si asta a iesit un post kilometric :P)

Link to comment
Share on other sites

ieseam cu colegii noaptea si ne jucam tupu ( dea v-ati-ascunselsea ) , peti ( dadeam cu monede de 1000 lei , 500 lei , la o groapa , cine le baga lua toti banii ) matza , flori , fete si baieti , aveam niste tevi de berman si ne jucam un fel de CS cu cornete de hartii etc ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...