Jump to content
Lancelot

Conditii de trai...

Recommended Posts

DEja au trecut...18 ani de la caderea comunismului...multe din tarile care au fost in aceeasi situatie cu noi..acum sunt de mult in UE...iar noi ne bucuram grotesc cand suntem admisi o data cu Bulgaria...CAre credeti ca e adevaratul nostru nivel de trai?..Se observa ceva progrese sub actuala guvernare?;;)

Link to comment
Share on other sites

Actuala guvernare e un show televizat pe banii nostri .

Progrese ? Cei care au furat , fura in continuare iar

cei care traiesc de pe o zi pe alta mai au speranta .

UE e doar o mare prosteala pe fata, in afara faptului ca suntem piata de desfacere

pt tarile dezvoltate, nimik .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca se vad cateva progrese sub actuala guvernare si primul pas este aderarea UE. Usor , usor cred ca o sa ajungem o tara mediu dezvoltata (daca pot spune asa)

Aderarea la structurile UE nu se datoreaza numai actualei guvernari (lor le-a venit din nou randul sa fie la putere); toti care s-au "perindat" pe la Cotroceni si Palatul Victoria au pus umarul pt ca era in interesul lor. Veneau mai multi bani si i-au directionat asa cum i-au directionat...

Care credeti ca e adevaratul nostru nivel de trai?

Nu stiu.. Cred ca in fiecare an se modifica in sens pozitiv, insa e o crestere insesizabila. Politicile pe care le aplica cu indexarea pensiei sau salariului minim pe economie, influenteaza direct nivelul de trai.

Tinerii incep sa o duca ceva mai bine, sau cel putin mare parte din ei. Isi gasesc un post la o firma particulara, cu un salariu de 600E si fac ceea ce statul nu prea vrea sa faca: isi ajuta parintii daca sunt la penise, strang bani pt a-si putea cumpara o casa, etc.. Parca incepe sa apara si la noi o clasa sociala de mijloc, mai bine definita.

Procesul de integrare in UE se va resimti destul de puternic. Pana la aderarea in UE, am primit bani si n-am prea dat deloc; am beneficiat si de diverse politici comerciale. Acum insa, vom contribui si noi cu bani la fondurile UE.

Link to comment
Share on other sites

multe din tarile care au fost in aceeasi situatie cu noi..acum sunt de mult in UE..

dar mai multe o duc mai rau ca noi.

suntem inca o epava, noua ne trebuie 10-20 de ani sa ajungem cum erau cei din UE acum 10 ani !

Link to comment
Share on other sites

dar mai multe o duc mai rau ca noi.

Exemple ceva? Majoritatea tarilor din fostul bloc comunist o duc mai bine. Apropo, majoritatea tarilor din fostul bloc comunist o duceau mai bine si prin '88-89. Dar noi aveam datorie externa 0 :right:

On topic:

Grosul populatiei e la limita subzistentei, DAR se vand masini noi la greu (inclusiv modele de lux), preturile terenurilor si locuintelor sunt imense (asi spune prohibitive, dar se vand si ele :P ) maine-poimaine tot romanul are un telefon mobil (procentul e mai mare decat in Germania, daca nu ma insel), turismul extern e in floare, supermarketurile se iau cu asalt, se construiesc malluri dupa malluri .... . Conform statisticilor, indicatorii veniturilor populatiei arata undeva spre tarile in curs de dezvoltare, cheltuielile sunt mai spre UE - dracu mai intelege ceva :error: Cea mai logica (?) concluzie - romanii sunt alchimisti. :right:

Link to comment
Share on other sites

Exemple ceva? Majoritatea tarilor din fostul bloc comunist o duc mai bine. Apropo, majoritatea tarilor din fostul bloc comunist o duceau mai bine si prin '88-89. Dar noi aveam datorie externa 0 :right:

On topic:

Grosul populatiei e la limita subzistentei, DAR se vand masini noi la greu (inclusiv modele de lux), preturile terenurilor si locuintelor sunt imense (asi spune prohibitive, dar se vand si ele :P ) maine-poimaine tot romanul are un telefon mobil (procentul e mai mare decat in Germania, daca nu ma insel), turismul extern e in floare, supermarketurile se iau cu asalt, se construiesc malluri dupa malluri .... . Conform statisticilor, indicatorii veniturilor populatiei arata undeva spre tarile in curs de dezvoltare, cheltuielile sunt mai spre UE - dracu mai intelege ceva :error: Cea mai logica (?) concluzie - romanii sunt alchimisti. :right:

Mai pe scurt Romania e tara extremelor ... murim saraci cu telefonul de ultima generatie langa noi :D.

OT : Cred ca suntem intr-un curs de dezvoltare mediu ... dar va mai trebui sa treaca o perioada (pariez pe 5/8 ani) pt a simtii cu adevarat ca "traim mai bine". Cat despre dezvoltarea lenta a tarii ... putem sa ii multumim lui nea` Nicu ( cum zicea si Beeth) si politicii lui de datorie externa "0".

Link to comment
Share on other sites

^ H@H@H@, nici nu stiu de ce mai postati unii

OT: nivelul de trai este aproximativ cu cel al Angliei, Frantei sau Germaniei acum 10 - 15 ani, dar sunt ferm convins ca progrese considerabile vor fi in urmatorii ani datorita intrarii in UE (nu mai poate guvernul sa o frece cum vrea, ex: taxa de prima inmatriculare).

Link to comment
Share on other sites

progrese sunt si poate erau progrese si mai mari daca nu era iliescu presedinte si psd (psdr) la guvernare atata timp.

Oricum mai rau de atat nu se poate.

Statistica arata cu marea majoritate o duce rau, poate din cauza ca sunt multi pensionari care au pensii mici si sunt multi care nu figureaza cu niciun venit deoarece ei sunt plecati la munca in strainatate, acestia din urma o duc chiar bine si in + ei ne sustin o buna parte din economie.

Link to comment
Share on other sites

OT: nivelul de trai este aproximativ cu cel al Angliei, Frantei sau Germaniei acum 10 - 15 ani, ).

Hai sa fim seriosi. Germania (sau Franta, despre Anglia nu ma pronunt ca nu stiu sigur) avea un nivel de trai mai ridicat in '90 decat acum. In plus, in acei ani erau diferente mari intre nivelul de trai din Germania si Franta - mult mai mari decat azi.

@Nestle

Intotdeauna se poate mai rau. Din pacate.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani ai tot ce vrei , singurul lucru care ne deosebeste este "mentalitatea" in rest nimik .
Link to comment
Share on other sites

^ H@H@H@, nici nu stiu de ce mai postati unii

OT: nivelul de trai este aproximativ cu cel al Angliei, Frantei sau Germaniei acum 10 - 15 ani, dar sunt ferm convins ca progrese considerabile vor fi in urmatorii ani datorita intrarii in UE (nu mai poate guvernul sa o frece cum vrea, ex: taxa de prima inmatriculare).

wrong mate, am citit nush pe unde, suntem cu vreo 10 ani in urma Ungariei, ia gandeste-te cu cati ani in urma Angliei :)

ps: dupa razboi Germania era praf, in momentul ala era sub 100 de ani fata noi or smth, nici blocuri n-aveau, uita-te acum la ei :(...aia da tara, aia da oameni

Link to comment
Share on other sites

Deutschland uber alles B) K un mic detaliu, in Germania, dupa WWII cu 5 md d marci cumparai o paine ;;) Dar oamenii aia au muncit.

Nivelul nostru d trai, nush, nu o sa stau sa fac comparatii, dar totusi e mai bine si cred k e o tendinta crescatoare spre bine B) ceea c e bine pt noi, astia mici :)

Link to comment
Share on other sites

EU ne a vrut pt ca avem legatura pe Marea Neagra like Bulgaria si avem (nush care aeroport) care ii ajuta pe soldatii din Irak...

Mie nu prea mi sa parut ca sau schimbat multe...taxele au ramas la fel,Romania acu Importeaza mai mult....

Link to comment
Share on other sites

Exemple ceva? Majoritatea tarilor din fostul bloc comunist o duc mai bine. Apropo, majoritatea tarilor din fostul bloc comunist o duceau mai bine si prin '88-89. Dar noi aveam datorie externa 0 :right:

On topic:

Grosul populatiei e la limita subzistentei, DAR se vand masini noi la greu (inclusiv modele de lux), preturile terenurilor si locuintelor sunt imense (asi spune prohibitive, dar se vand si ele :P ) maine-poimaine tot romanul are un telefon mobil (procentul e mai mare decat in Germania, daca nu ma insel), turismul extern e in floare, supermarketurile se iau cu asalt, se construiesc malluri dupa malluri .... . Conform statisticilor, indicatorii veniturilor populatiei arata undeva spre tarile in curs de dezvoltare, cheltuielile sunt mai spre UE - dracu mai intelege ceva :error: Cea mai logica (?) concluzie - romanii sunt alchimisti. :right:

total de acord :rofl1:

chestia e ca majoritatea tarilor fost comuniste nu au avut un ILIESCU in frunte sa le sece de ABSOLUT toate resursele ...

daca din momentul in care a cazut regimul ceausescu s-ar fi instalat un regim total democratic, sa se faca alegeri din prima (sa nu intre Iliescu acolo 2 ani cand nimeni nu stia ce are si ce nu are tara) atunci cred ca situatia noastra era TOTAL alta ... oricum mult mai buna decat astazi ...

@putin off: multi oameni din afara se leaga ca la noi e pirateria in floare ... dar domnule cum sa nu fie cand salarul mediu abia atinge 200E si spre exemplu un Windows costa 400E (ceva in genu)

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit dupa aproape 18 ani de la caderea blocului Comunist se vad progresele in politica adica se vede cine-o furat mai mult cine-a fost "sarac si cinstit" si logic se vede si saracia in care traieste Romania ca si chinezii se duc de-aici ca-i mai saracie ca la ei.Go Romania tara in care furi incontinuu si nu se termina niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Statistica arata cu marea majoritate o duce rau, poate din cauza ca sunt multi pensionari care au pensii mici si sunt multi care nu figureaza cu niciun venit deoarece ei sunt plecati la munca in strainatate, acestia din urma o duc chiar bine si in + ei ne sustin o buna parte din economie.

am trait sa o aud si pe asta. Am totusi o intrebare: care statistica?

Pensiile sunt cum sunt (dupa parerea mea sunt ok). Romanasul nostru mioritic nu poate iesi din faza de ASISTAT. Pensiile sunt asa de mici pt ca atat ne permitem. Sa nu mai vorbim de cei pensionati pe caz de boala si pe nedrept, care sunt f multi si care in loc sa munceasca prefera o pensie de boala de la stat si sunt mandri de statutul lor de "handicapat". Cunosc cazuri, si nu unul in sensul asta. Si tot ei se plang ca salariile sunt mici si e numai vina guvernantilor.

Apoi: in prezent, aproximativ 4,8 milioane de salariati sustin, prin contributia la bugetul asigurarilor sociale, peste 6,2 milioane de pensionari, ceea ce determina o fiscalitate ridicata asupra fortei de munca. Cine vrea sa mai lucreze in conditiile astea? tot noi sa ii ducem in spate... Ne pensionam si noi de boala (cu spaga pe la doctori) si am terminat balamucul. Si desi statul trage pe noi (populatia activa), se mai si plang ca au pensiile mici.

Cat despre cei plecati la munca in strainatate... nu pot decat sa zambesc si sa ma gandesc ca imi uzez tastele degeaba... cum ne sustin ei economia ca nu am priceput? contributii la fondul de somaj? pensii? sanatate? ceva.. orice? in loc de asta unii ori au pensii de boala - cum am discutat mai sus- ori le vine somajul acasa si nu au griji. Asa ca... get a grip... cei care pleaca sunt egoisti care isi vad propriul interes. Da, si sa stam noi prostii sa le tinem batranii in tara cu pensii frumusele (de care evident ca se plang). Asa ca nu mai huliti atata guvernul si guvernantii pt ca in conditiile date consider ca se descurca destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Probabil in 20-30 de ani cand o sa se evapore cateva milioane de pensionari o s-o putem duce mai bine. Asta in cazul in care tinerii din ziua de azi nu o sa faca aceleasi greseli...

Din punctul meu de vedere ar putea sa-i faca sapun pe cei care oricum stau degeaba. Sau sa-i oblige sa lucreze, nu toate serviciile necesita un fizic perfect, pot si cei handicapati sa lucreze (in afara celor handicapati mintal, dar astia nu au cum sa fie prea multi).

Link to comment
Share on other sites

am trait sa o aud si pe asta. Am totusi o intrebare: care statistica?

Pensiile sunt cum sunt (dupa parerea mea sunt ok). Romanasul nostru mioritic nu poate iesi din faza de ASISTAT. Pensiile sunt asa de mici pt ca atat ne permitem. Sa nu mai vorbim de cei pensionati pe caz de boala si pe nedrept, care sunt f multi si care in loc sa munceasca prefera o pensie de boala de la stat si sunt mandri de statutul lor de "handicapat". Cunosc cazuri, si nu unul in sensul asta. Si tot ei se plang ca salariile sunt mici si e numai vina guvernantilor.

Apoi: in prezent, aproximativ 4,8 milioane de salariati sustin, prin contributia la bugetul asigurarilor sociale, peste 6,2 milioane de pensionari, ceea ce determina o fiscalitate ridicata asupra fortei de munca. Cine vrea sa mai lucreze in conditiile astea? tot noi sa ii ducem in spate... Ne pensionam si noi de boala (cu spaga pe la doctori) si am terminat balamucul. Si desi statul trage pe noi (populatia activa), se mai si plang ca au pensiile mici.

Mai gandeste-te un pic... Pensia despre care vorbesti nu e MILA, e DREPTul lor pentru care au cotizat 35-45 de ani. Bani care s-au evaporat pur si simplu sub diverse guvernari - salarii compensatorii, bani pentru minerit, platfome industriale nerentabile, delapidari etc... Pensia unui inginer dupa 45 de ani de munca este cat salarul unei vanzatoare de butic (cu indulgenta). Asta e Romania de azi. Ca sunt destule cazuri de pensii de boala pe baza de spaga, este adevarat, dar problema se refera la cazul general, nu la aceste cazuri particulare. Poti sa adaugi si pensionarii cu uniforma din diverse ministere neproductive, pensiile lor sunt peste media nationala. Uneori imi vine sa urlu de prost ce sunt ca mai stau in tara asta, in conditiile in care asi fi putut pleca oricand, fara nici o problema, in Germania. Daca nu oamenii, cel putin statul german ma primeste cu bratele deschise. Asa sunt eu, batut in cap, vreau sa mor unde m-am nascut. La fel de tampiti au fost si bunicii mei, unul s-a intors acasa din Germania inainte de inceputul razboiului modial, pe celalalt sfarsitul razboiului mondial l-a gasit intr-un spital militar din Germania (in zona americana ;) ). Au venit acasa, au plecat in vizita prelungita de lucru prin Urali si la Canalul Dunare-Marea Neagra, dar tot aici au vrut sa moara. In privinta celor cu "Ubi bene ibi patria", mult succes in ghettouri. Multi romani plecati in tari europene cu traditie spun ca nu se simt bineveniti pentru ca sunt romani. Adevarul e ca nu sunt bineveniti pentru ca vin sa beneficieze de un sistem construit cu sacrificii de mai multe generatii, pentru urmasii lor, nu pentru imigranti de orice sorginte.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca ,,,pensionarii ne trag mult in jos.Si nu ma refer la pensionarii aia pa drept.Spre ex --bunicu a lucrat 45-ani in cfr si a iesit pa o pensie Muuuuul mai mica decat ns ce puturos care s-a pensionat pe caz de boala(boala inexistenta)la 45 ani dand mita la spital,la analize,la ns ce doctor,etc..Decy chestya asta e innaceptabila si trage foarte mult in jos economia tarii.Statistica arata ca in momentu de fata cei pensionati pa caz de boala la 45-50 de ani sunt dublu fata de cei pensionati pa drept.Si ganditiv-a ca parintii nostri lucreaza pentru pensiile acestora..Strange..:(

Link to comment
Share on other sites

Pai totul s-ar rezolva daca parlamentariilor nu l-ar fi frica sa aiba un deficit bugetar mare, si daca ar stii ce sa faca cu banii...

OT sincer cred ca o ducem destul de bine, vreau sa zic ca toata lumea are telefon de ultima generatie, televizor LCD, calculator etc. Deci nu stiu de ce nu suntem multumiti, ar trebui sa ne comparam de noi insine nu de lumea din occident

Link to comment
Share on other sites

Actuala guvernare e un show televizat pe banii nostri .

Progrese ? Cei care au furat , fura in continuare iar

cei care traiesc de pe o zi pe alta mai au speranta .

UE e doar o mare prosteala pe fata, in afara faptului ca suntem piata de desfacere

pt tarile dezvoltate, nimik .

sunt de acord, + ca suntem in urma cu tot...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...