Jump to content
Lancelot

Biblia

Recommended Posts

Hmm ptr multi dintre noi Biblia este doar un obiect care apartine exclusiv treburilor religioase...nu o privim, nu o rasfoim si cu atat mai putin o citim

Care mai este rolul Bibliei in zilele noastre? In afara de cel de propaganda pe care il indeplineste de atatia ani?;;) Mai crede cienva in utilitatea ei?

Link to comment
Share on other sites

hai ma, nu crezi ca s-au facut destule thread-uri de genul asta? las-o draq faci thread-uri doar pentru spam, sau care-i fazA? deci e FUMATA tema asta si mi se acreste sa vad doar thread-uri cu aceeasi tema doar CA TU le mai scoti cate un dinte

Link to comment
Share on other sites

Biblia este ceva adevarat pentru mine din care incerc sa traiesc zi de zi da` nu-mi prea ies, da` tot incerc ;)

@Thade... mie imi plac post-urile astea... daca nu cine ar mai posta la Discutii generale? Mai rar vad cate un topic nou in afara de cele ale lui Lance, si un forum e facut sa discuti ceea ce te intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

thade, tu nu ar trebui sa stai la muzica ? te cam bagi peste tot...

ca tot esti mod muzica, iti dedic:

27. C.T.C. - [Dificultati Tehnice #17] Scandal (cu Cedry2K)

OT: am biblie in casa, ca orice crestin, dar o tin acolo pur si simplu

nu cred ca o utilizeaza nimeni din casa, doar sta acolo si ocupa spatiu

Link to comment
Share on other sites

atunci faceti ma o sectiune speciala "Discutii Religioase" si scrieti acolo, iar cum ziceam, astfel de thread-uri se bat cap in cap cu altele

Nu mai vorbi cu "ma" cu useri, daca cineva vorbea cu tine asa, acel "cineva" ar fi luat warn. Daca nu iti plac discutiile astea, nu mai intra, nu te obliga nimeni.

OT: Cred in Biblie, asa cum cred si in Dumnezeu

Link to comment
Share on other sites

Biblia inseamna cat de cat pentru mine , imi place sa citesc , dar sunt ca-m plictisitoare pildele.. ca-m lipsite de farmec ;;) . ... dar cat de cat imi plac . Cand eram mic aveam un fel de biblie cu povesti si imi placea sa ma uit la poze :D si app cred in Dumnezeu , Sfinti , etc.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca a fost mult prea "editata" Biblia de-a lungul anilor pt a mai fi credula ... cat despre originile ei, nu prea sunt eu religios, asa ca ma abtin :D

PS: Coranul Powah :yupee:

Daca tot zici "Coranul Powah" , stii ceva despre el? :blink:

Link to comment
Share on other sites

^ frody si tu doresti? +1 post ? +1 subiect de cearta? +1 ce? mi-am spus parerea si cu asta basta, a fost mai mult ca o gluma pt ca in statele islamice coranul e una cu legea & un barbat poate avea cate femei vrea, atat doar cat sa si le poata permite, ceea ce mi se pare amuzant, ea fiind ca o sclava (asta stiu eu, te rog nu ma certa). In rest nu stiu nimic despre asta, am postat doar ca sa ma laud ca stiu un cuvant oarecare. Una peste alta stai On-Topic si nu mai te baga in seama aiurea, ipocriti ca tine vad in fiecare zi & sunt satul de ei. In rest, toate cele bune HF & GL.

PS: nu ti-am cerut sa iti schimbi religia, statutul social, politic etc, a fost doar o parere

PPS: suzati-mi tonul ironic, agresiv

PPPS: si cu asta am incheiat.

Link to comment
Share on other sites

nu toti crestinii au o biblie in casa, de ex mama si tata cred in dumnezeu... cat de cat. Tin minte ca am avut o bible prin casa (posibil sa fie imprumutata) da' nu am mai vazut-o de mai bine de 7-8 ani (am pus-o cumva pe foc? :dontknow: )

NU am citit niciodata biblia de la un capat la altu si totusi mai am cateva amintiri (neplacute) din ea.

The bible is useless in my opinion (maybe religion too)! (totusi acum 5 ani am gasit o utilizare la o carte de rugaciuni pe post de mousepad)

@ DarkBringer never thought of that... nice words :right:

sincer nu pot sa-mi dau seama cum biblia poate sa te "ilumineze" (decat facand focul cu ea)

Link to comment
Share on other sites

am si eu biblia acasa da nu m-a batut gandu niciodata sa o citesc la fel ca celelalte carti pe care le am in biblioteca :| poate o sa o citesc o data cand oi fi sigilat de lume sa nu am cablu tv si internet :| ca altfel nu imi dau seama cum as avea cum sa citesc :)

Link to comment
Share on other sites

Am si o biblie si un coran (eu nefiind din ro,deci sunt 50% crestin 50% musulman)

In zilele noastre nimeni nu citeste biblia sau eva religios (hai sa recunoastem).

@ulise : 1 q..de ce zici Coran powah? iti place cum suna sau..?Nu exista cam nici o dif. decat numele. (macar ai citit-o de zici asta ?)

Link to comment
Share on other sites

Nu mai vorbi cu "ma" cu useri, daca cineva vorbea cu tine asa, acel "cineva" ar fi luat warn. Daca nu iti plac discutiile astea, nu mai intra, nu te obliga nimeni.

OT: Cred in Biblie, asa cum cred si in Dumnezeu

Nu cred ca ar fi luat warn pentru o simpla adresare cu "ma".

On: Am Biblia , dar recunosc ca pana acum n-am citit din ea...poate pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

"super" topic...ma intreb daca incalzeste pe cineva faptul ca se mai citeste biblia sau nu..aici ii dau dreptate lui thade...au mai fost nu stiu cate topicuri pe aceeasi tema pana acum,care in mod bizar nu au dus decat la...sa zicem "discutii aprinse",care evident nu au avut nici un deznodamant,decat inchiderea topicului in cel mai bun caz.

ca sa fiu considerat on-topic banuiesc ca tre sa dau si vreun raspuns,altminteri sigur se trezeste vreunul sa zica ca spamez~~...asa ca: NU,nu mai citesc biblia...si cred ca ultima oara cand am citit ceva din ea se intampla prin clasa I la orele de religie.si nici nu intentionez sa mai fac asta.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...