Jump to content
POLAND

Toţi românii ar putea avea celular până în 2009

Recommended Posts

Fiecare român ar putea folosi, până în 2009, un telefon mobil. Potrivit Autorităţii Naţionale pentru Reglementare în Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiei, rata de extindere a telefoniei mobile în ţara noastră ar putea ajunge, în următorii 2 ani, 100%.

Statisticile arată că, la sfârşitul anului trecut, numărul utilizatorilor de telefoane mobile din România ajunsese la aproximativ 17,4 milioane. Acest lucru înseamnă că aproximativ 8 români din 10 foloseau un telefon mobil.

Potrivit Autorităţii de Reglementare în domeniu, rata de extindere a serviciilor de telefonie mobilă a crescut cu 30 la sută în numai 6 luni, între jumătatea lui 2006 şi sfârşitul anului. Reprezentanţii Autorităţii sunt de părere că, dacă ritmul de creştere al numărului utilizatorilor se va păstra, în următorii doi ani fiecare român va avea avea câte un telefon mobil.

Românii preferă cartelele pre-pay, mai degrabă decât abonamentele. Sectorul telecomunicaţiilor a fost, în 2006, preferatul investitorilor străini. Potrivit Agenţiei Române pentru Investiţii Străine, anul trecut acest sector a primit din afară peste 1 miliard trei sute de mii de dolari, sumă care reprezintă peste 22% din totalul investiţiilor străine care s-au făcut în 2006.

sursa:realitatea.net

ohh.. si badea Gheorghe din varfu' munteleui va avea n71.. great !

Link to comment

de unde au bani toti romanii sa'si cumpere mobile ? :blink:

PS: ar fi bine sa'i sun mereu pe bunicii mei de la tara :rofl1:

Mai de nou romanul mai bine isi cumpara un telefon de ultima generatie, decat sa-si cumpere mancare sau sa economiseasca niste bani pentru ceva mult mai important(o casa, o masina etc.). Trist, foarte trist, dar din pacate este adevarat!

Link to comment

mai mult ca sigur o sa aiba apropae 80% dintre romanii telefane mobile

ceea ce ma inspaimanta pe mine sunt aceei copii care ii vad la sk , care au cam 8-9 anisori si au N90,N70, ericsson de ala walkman chestii de astea obisnuite :blink:

iar in legatura cu batranei : ei paote primesc in dar telefoanele de la copiii lor, cum ar veni ca tatal sau mama te sa ii dea un telefon buniciilor tai, deoarece mama sau tatal tau isi iau altele cu tehnologie mai avansata :D

Link to comment

Nu vad de ce ar fi un lucru rau asta.

Sa speram ca pana in 2009, 80% din populatie va avea deopotriva canalizare si apa curenta. Greu de crezut dar..

@Legacy: Da, am vazut si eu copii de clasele 1-4 cu telefon mobil (ceea ce nu mi se pare normal), dar oricum nu aveau N70 sau N90. Asta e o exagerare.

Parintii motivau prin raspunsuri de genul: "Trebuie sa stiu unde e copilul." Daca nu stii ca un copil de 9-10 ani, are doar drumul casa-scoala-casa, e cam nasol pe viitor.

Eu am vazut oameni batrani cu K750-uri si 3250-uri :))

Ce legatura au oamenii mai in varsta, cu modelul telefonului? :huh: Crezi ca nu sunt capabili sa invete sa il foloseasca? Mare smecherie..

Link to comment

@Legacy: Da, am vazut si eu copii de clasele 1-4 cu telefon mobil (ceea ce nu mi se pare normal), dar oricum nu aveau N70 sau N90. Asta e o exagerare.

knd ii vedem pe aia mici ma batea gandul sa le dau cartonase yu-gi-oh(cu moonstrii cu puteri de 35253463 xp) ... si sa imi dea telefonul lor :\ ... just 4 fun

Link to comment

Poate ar trebui sa punem si altfel problema.

Multi au mai multe numere (deci ami multe SIM-uri).

Va dau doar exemplul meu. Intr-o perioada am primit de la conex 3 cartele prepay si am castigat vreo 2 la radio. Si sunt multi care au 2 numere. Momentan, am si eu un abonament si o cartela Vodafone pe care am minute pe care le consum cu prietena!

Poate ca asta este singura distractie care le mai ramane romanilor....si nu uitati ceva...te costa mai putin un mobil decat un fix (ma reler la RTC).

Link to comment

knd ii vedem pe aia mici ma batea gandul sa le dau cartonase yu-gi-oh(cu moonstrii cu puteri de 35253463 xp) ... si sa imi dea telefonul lor :\ ... just 4 fun

copiii aia nici nu folosesc telefoanele decat foarte rar numai sa vada lumea ca au telefoane smechere :rofl1:

asa un copil de 7 ani ma innebunea ca are cel mai smecher tel din clasa lui dar cand lam intrebat cu cine vorbeste ----pauza---- :dooh:

oricum un telefoon mai vechi si mai putin destept isi permite oricine in ziua de azi

Poate ar trebui sa punem si altfel problema.

Multi au mai multe numere (deci ami multe SIM-uri).

asa e

Link to comment
Guest DirigX

Pai da...e cam ciudat sa vad copii de 8-9 ani cu mobile....aproape totzi d la mn din sc au mobile shi cam 70% le folosesc pt poze,muzik si desigur sa se dea mari....io sunt fidel orange...abonament de 3 ani la ei :D am avut tel 3510i si acuma am 6131

Link to comment

Mai de nou romanul mai bine isi cumpara un telefon de ultima generatie, decat sa-si cumpere mancare sau sa economiseasca niste bani pentru ceva mult mai important(o casa, o masina etc.). Trist, foarte trist, dar din pacate este adevarat!

:) sa isi cumpere .. sa moara de foame ... apoi sa le vanda ieftin :>

Link to comment

Pai daca am ajuns la un stadiu in care si boschetari au ajuns sa aibe un telefon.. e bine.

Ma rog, studiul arata ca poate pana in 2009 nr telefoanelor mobile o sa il egaleze pe cel a pop rom pentru ca multi au 2-3 mobile de om, findca nu cred ca bunicamea ar avea ce face cu un mobil,, STAI defapt bunicamea are mobil, lol :right:

Link to comment

Românii preferă cartelele pre-pay, mai degrabă decât abonamentele. Sectorul telecomunicaţiilor a fost, în 2006, preferatul investitorilor străini.

Acest aspect se datoreaza rigiditatii ofertei pe care o propun retelele clientilor sai.

Deocamdata la noi in tara cand cineva vrea sa isi ia un telefon nou de obicei refuza ofertele oferite de retele pe termen lung(12-24 luni) deoarece aproape nimeni nu gaseste exact ceea ce ii trebuie intr-un anumit "pachet" de facilitati. Si majoritatea nu platesc in plus o anumita suma pentru un serviciu specific.

In alte tari de exemplu, compania poate negocia cu fiecare client in parte un contract cat mai avantajos pentru client cat si pentru ei.

In rest e total adevarat ... desi la un moment dat va fi supra-saturata piata ... nu peste mult :P

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...