Jump to content
sp33d_man

Viata fara PC

Recommended Posts

Noi, adica cei din "noua" generatzie, si care am prins de mici fiind calculatorul, face parte din viatza de zi cu zi, parerea mea...

Ete, mi sa stricat calculatorul, si chiar nu am ce face... plictiseala totala frate, dorm toata ziulica...

Imi aminteam, cand veneam de la munca, ma mai bagam la un cs, wow, messenger ceva.. sa ma destind.. totul fericit pana ajungeam la culcarica...

Acum ca sa stricat.. plictiseala frate pe capu' meu... Vin de la munca, si nu am ce face, sa ma uit la televizor? Exista acea posibilitate, daca itzi place la ce se uita "taicatu'", ex: Dan Diaconescu...

Instalare televizor in camera? peste tot dau de chestii naspa la televizor, ba o stire... ba nush ce de politica, in weekend daca este ceva filmuletz mai dragutz, ca in rest... Telenovela romaneasca la putere acum..

Deci chiar "sufar" , spus intr'un sens mai dulce...

Nu pot spune ca sunt obsedat de PC, ca inca nu miam taiat venele sau ceva din cauza lui, dar cand a murit el .. parca a murit o parte din mine xDDDD, stiind ca nu merge ceva... te sacaie...

O posibilitate ar fii sa gasesc altceva sa fac nu? Iesire in orash, am facut frate.. la cinema, iara frate.. alta ocupatzie.. sa citesc o carte ceva... dar nu este punctul meu forte, nu am mai pus mana pe ceva sa citesc de aproape 2 ani, doar daca nu era forum, sau ceva manual de instructziuni :P sau "Mundo deportivo"

Mi'am dat seama ca PC'ul face parte din viatza mea, precum TV'ul, cuptorul cu microunde si etc...

Voi ce parere avetzi?

Link to comment
Share on other sites

si yo am patit la fel ca tine cand mi sa stricat HDD, dormeam mai ieseam pe afara, la un fotbal, ba la tv, bine ca la mine nu a durat decat 1 saptamana :right:

naspha fata PC in ziua de azi :crybaby:

Aproape o luna am stat fara HDD ... mi-a placut ... am avut mai mult timp pentru alte chestii ...

Link to comment
Share on other sites

inca nu imi este "reparat" problema este instalarea windowsului... cand miam cumparat cdul trebuia sami creez eu un Master CD/DVD, cu driverele si windowsul "metoda noua cica"... si se vede ca avea erori, cand am vrut sa reinstalez windowsul... nu mi se incarca.. acum tre sa astept ca Packard Bell sami trimita Cd'urile originale... ehm.. cica dureaza 5 zile... noroc ca nu 6.. sau chiar mai mult :P

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca in acest subiect, tinerii se impart pe 2 categorii:

1. Cei cu varsta cuprinsa intre 19-23 ani, care nu au crescut langa calculatoare si au avut parte de o copilarie mai bogata, cu mai multe prostii, mai multa distractie etc.

2. Cei cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani, care au crescut si cresc langa calculatoare si prin chestia asta devin dependenti de acest obiect si uita, ca exista si alte modalitati de distractie!

Link to comment
Share on other sites

E bine sa ai PC, probabil ca nu strica PC cat strica internetu.. Eu, pana a nu avea internet, stateam 2-3 ore pe zi la calculator, mai un fifa... sau ceva strategie... Da` de cand am netu` stau mult mai mult ce calculator... Eu as putea sa traiesc fara internet linistit, dar am vecini de varsta mea, care de cand au netu nu mai iasa afara, nu mai facem un fotbal sau sa ne jucam ceva... Tot in fata la calculator pe internet :(

Link to comment
Share on other sites

Plicitseala fara PC. Devinde dependenta dupa un timp , pe urma iti revii si te plictisesti cu tot cu PC. La inceput ziceam si eu : " Daca aveam PC creca as sta toata ziua . ( vreo 2-3 luni am jucat la greu ) pe urma de plictisesti.

Link to comment
Share on other sites

Viata fara tehnologie (indiferent ca vorbim de calculator, televizor, telefon mobil, etc), nu ar mai fi aceeasi. Da, la inceput n-ati resimti prea mult lipsa ei, dar n-ati putea trai fara ea. Daca nu v-ati fi nascut in era PC-urilor, ci mai inainte, cred ca v-ati fi multumit cu televizorul sau cu alte modalitati de petrecere a timpului liber (participarea la cenacluri, cititul almanahurilor - almanahe :lol: -, sau ce se mai obisnuia atunci).

Cu timpul insa, cred ca n-ati putea sta fara calculator (internet, si nu ma refer si la "mess", telefon, etc) stiind ca ele exista. Din moment ce societatea evolueaza, nu cred ca poti spune " Eu gata, ma opresc aici!".

Stau la calculator, nu zic nu; indiferent ca ma uit la un film, navighez pe internet, poate ma mai si joc. Dar asta nu inseamna ca neglijez alte activitati (facultate, iesiri cu familia/prietenii, s.a.m.d.).

Eu nu-mi pot imagina viata fara tehnologie; mi-ar placea sa ma intorc in timp, sa vad cum era prin 1900, dar nu cred ca as putea trai prea mult asa. :)

Link to comment
Share on other sites

Eram inainte dependent de calculator da in ultimu timp nu am mai avut timp de el :| in afara de messenger si cate un cs nu prea mai am ce face cu el :D. Oricum am stat fara televizor o perioada destul de lunga si zi de zi de dimineata pana seara numai la calculator, vedeam cate 3 filme pe zi minim :) cred ca de atunci m-am plictisit de el :P

Link to comment
Share on other sites

ca tot e vorba de "cu sau fara pc"...aruncati o privire aici..

http://www.shutdownday.org/

puteti sa va abtineti? :)

m-am inscris, si normal ca pot :)

cel mai probabil voi merge la paintball sau la un biliard, sau voi sta acasa si voi aprofunda in arta chitarii xD sau ma voi uita la un film....sunt atatea lucruri pe care poti sa le faci si fara calculator...insa nu cred ca as rezista o saptamana, ce-i adevarat si trist in acelasi timp este ca sunt legat de calculator...

Link to comment
Share on other sites

E imposibil sa se desparta de calculator pentru cei care lucram pe el (job), insa pentru mine nu este o necesitate. De obicei stau la calculator cand am de lucru sau cand ma plictisesc in casa si n-am cu cine iesi in oras. As renunta oricand la calculator pentru alte activitati. Intr-adevar, unele informatii as prefera sa le culeg de pe internet in loc sa merg sa caut prin oras la dealeri samd. Internetul si calculatorul fac in general viata mai usoara privind multe aspecte, insa nu ar trebui sa devina o necesitate, un drog.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...