Jump to content
Adi

Brunelda: "Ba, ce s-a intamplat, ce s-a intamplat?"

Recommended Posts

Teatrul National "Radu Stanca" anunta inca de la sfarsitul saptamanii trecute premiera spectacolului "Brunelda" la sectia germana, pentru seara de marti.

Marti, cu zece minute inaintea spectacolului, in foaierul improvizat erau cel mult 10 - 15 persoane. O tigara inainte de intrarea in sala. Frig, cateva rasete si doua glume. Cei mai multi iubitori a teatrului erau chiar angajati ai "Teatrului" sau cunoscuti ai celor implicati in productie. Dupa aproape un sfert de ora de asteptare, prilej cu care s-a mai incalzit putin atmosfera, a crescut si temperatura in sala inghetata. In cele din urma, cu cateva minute intarziere, spectacolul incepe. Cel mult 30 de persoane in sala. Prima surpriza: un spectacol in limba germana fara subtitrare. Inca de la anuntarea premierei, reprezentantii teatrului sibian au mentionat ca spectacolul va avea subtitrare. Brusc, importanta "Bruneldei" a scazut cu peste 50 la suta din moment ce mesajul clar nu mai ajunge in sala, la spectatori. Doar la vrobitorii de limba germana. Ramane doar decorul si miscarea scenica. Cum se vede un spectacol in care nu intelegi nimic din ce se spune si in care dialogul conteaza? Ca un film chinezesc, fara subtitrare si plictisitor, cu diferenta ca am inteles totusi aluziile sexuale, muzica clasica si doua cuvinte simple. Colac peste pupaza, pe la jumatatea spectacolului apar si probleme tehnice. Cad luminile si, desi actorii, profesionisti, isi continua jocul pana la capat, in sala nu se aude decat "ba, ce s-a intamplat, ce s-a intamplat?". Nu s-a intamplat mai nimic pentru ca daca nu inteleg limba germana, acum nici nu mai vad nimic. In cateva minute revin luminile.

Cat despre spectacol, regizorul avea dreptate in conferinta de presa. Nu mi-am dat seama nici o clipa, poate putin la final, daca a fost real sau am visat.

Vis si realitate

"Brunelda" este o dramatizare dupa doua capitole din romanul "America" al lui Franz Kafka, in care regizorul Marius Oltean spunea ca realitatea va fi mai abstracta decat visul si visul mai real decat realitatea. Pe langa faptul ca era prima reprezentatie a acestui spctacol, o alta noutate a fost locatia: Sala Studio a Casei Sindicatelor.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...