Jump to content
Lancelot

Rai vs Iad sau doar somnul ala lung de dupa

Recommended Posts

Dupa cum stiti Biserica isi foloseste puterea de constrangere inca din dark age ca sa ne mentina pe drumul cel bun..cu promisiunea de a sta numai pe nori roz si pufosi dupa momentul culminant in care ne vedem cu doamna cu coasa..sau in cazane cu smoala ..

So daca esti baiat cumintesi faci fapte bune o sa papi miere ( pana la diabet ) si o sa plutesti for ever? Si daca faci ce te taie capul si iti asculti instinctul..o sa sfarsesti rau >:) dar na unii considera ca se merita ptr o viata de distractie o eternitate de chinuri :P

Acum ..sunt astea doar baliverne care sa ajute Bisreica sa-si intareasca autoritatea si sa maiscoata niste foloase sau...chiar trb sa ne gandim de 2 ori inainte de a actiona?''_"

Link to comment
Share on other sites

10 porunci avem si unele din ele le incalcam constant.

tot pacat e.. fie ca omori pe cineva.. fie ca te culci cu cineva inainte de casatorie (laff) fie ca iti doresti ce are vecinu tau.

a fi crestin cu adevarat implica mult mai multa disciplina decat ce zic toti copilasii astia pe-aici ca "eu cred in dumnezeu".

si, NU. dusul la biserica nu are nici o legatura cu cat esti de crestin. daca exista dumnezeu, puritanii aveau dreptate. oamenii lui iuda. legatura dintre om si biserica trebuie sa fie directa, nu intermediata de biserica. nu trebuie sa fie nevoie de un preot ca sa iti ierte dumnezeu pacatele.

Link to comment
Share on other sites

nici rai, nici iad....ori nu exista nimic, ori o sa fim in continuare constienti de noi, o sa regretem ce-am facut si ce n-am avut ocazia sa facem dar nu in sensul cunoscut de "iad" cu chinuri vesnice, foc vesnic etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest licurici

cred in rai si in iad..........logic...............dar urasc toata filozofia despre ele doua.

Imagine IPB

Imagine IPB

Link to comment
Share on other sites

Guest n0nSeNs

dupa cum mi-o fi soarta :D in D-zeu cred . doar o viata am, savurez orice clipa, ma distrez :beer: cat mai apuc ... si dupaia eTernaL Peace (or pain :P )

Link to comment
Share on other sites

Era un banc legat de Rai si Iad.

Cika moare Bill Gates si ajunge`n rai.

Si il intreaba Sf. Petru : unde vrei sa ajungi ? Rai sau Iad ? Vazand ca are de ales, vrea sa vada cum arata ambele. Merge in Rai prima oara ... acolo vede mai multi ingeri cantand, liniste, niciun fel de activitate. Merge in Iad, acolo femei goale, muzica, bautura, distractie, tot ce vrei.

Zice Bill Gates : aici vreau, in Iad. Oki doki. Se aranjeaza.

Dupa vreo 2 saptamani vine Sf Petru la Bill sa vada cum o duce. Bill era la cazanu cu smoala, lucra de zor, tot negru, murdar, vai si amar de el. Il intreaba Bill pe Sf. Petru : dar tu nu asta mi`ai aratat aici. Unde is femeile, bautura, distractia ? Si zice Sf.Petru : heh, ala era doar un demo! =))

@on-topic

SIncer I don`t care unde ajung :D Imi traiesc viata, pacatuiesc cat pacatuiesc, unde o`i ajunge, acolo o`i ajunge ! :)

Link to comment
Share on other sites

10 porunci avem si unele din ele le incalcam constant.

tot pacat e.. fie ca omori pe cineva.. fie ca te culci cu cineva inainte de casatorie (laff) fie ca iti doresti ce are vecinu tau.

a fi crestin cu adevarat implica mult mai multa disciplina decat ce zic toti copilasii astia pe-aici ca "eu cred in dumnezeu".

Cred ca aici gresesti...

A fi crestin inseamna un singur lucru : sa crezi in invierea lui Isus. Si atat.

A fi un BUN crestin... aici se complica lucrurile, difera de la rit la rit, de la secta la secta, de la popa la popa. Probabil ca pentru anumiti popi, cele mai bune crestine sunt cele care se culca cu ei. Nu cred ca exista o definitie a bunului crestin.

dupa cum mi-o fi soarta

Daca crezi in soarta, destin, menire, etc. nu poti crede in Iad si Rai... daca Dumnezeu iti deseneaza o soarta ca violator, pedofil sau criminal in serie, ar fi absurd ca sa te trimita mai apoi in Iad pentru asta... practic, s-ar trimite singur in Iad.

OT : cred in Dumnezeu, dar nu cred in ideea de Iad si Rai. Cel putin nu asa cum sunt descrise de diversele religii, imi vine greu sa mi-l imaginez pe Dumnezeu ca fiind contabilul meu personal, care mi-a deschis fisa de cont in care tot aduna si scade pana cand va trage linie ca sa afle soldul.

Link to comment
Share on other sites

nu e acelasi lucru cu cel despre Dzeu..cine crede in Dzeu...nu e neaparat obligat fortat sa creada si in judecata de dupa..

Mie tot timpul mi s-au parut doar niste concepte care au ajutat biserica sa se impuna in randul "prostimii"...doar nu pot sa cred acum ca Doamne Doamne sta cu foaia si cu pixu in mana si ma bifeaza cand traversez strada cu o batranica ( nu ca s-ar intampla asta >:) )

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum stiti Biserica isi foloseste puterea de constrangere inca din dark age ca sa ne mentina pe drumul cel bun..cu promisiunea de a sta numai pe nori roz si pufosi dupa momentul culminant in care ne vedem cu doamna cu coasa..sau in cazane cu smoala ..

So daca esti baiat cumintesi faci fapte bune o sa papi miere ( pana la diabet ) si o sa plutesti for ever? Si daca faci ce te taie capul si iti asculti instinctul..o sa sfarsesti rau >:) dar na unii considera ca se merita ptr o viata de distractie o eternitate de chinuri :P

Acum ..sunt astea doar baliverne care sa ajute Bisreica sa-si intareasca autoritatea si sa maiscoata niste foloase sau...chiar trb sa ne gandim de 2 ori inainte de a actiona?''_"

Daca sunteti interesati de anumite studii, legate de istorie si de religie, cu siguranta ati citit, ca in ultimi 50 de ani numarul celor care merg in biserica (celor credinciosi), a scazut foarte mult, datorita faptului, ca au aparut multe cazuri de pedofilism, coruptie, conturi bancare ilegale etc.

Dupa parerea mea, religia este o institutie cu profituri extraordinar de mari, care exista de mai mult de 2000 de ani, si nu a ajuns niciodata in situatie de faliment!

P.S. parerile nu se discuta!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...