Jump to content
Mr.Master

Autonomie sau vor fi tensiuni!

Recommended Posts

Liderul UDMR Marko Bela (foto) a adresat, ieri, de la Arad, un mesaj dur politicienilor de la Bucuresti, pe care i-a avertizat ca, daca maghiarii nu-si vor indeplini telurile, atunci "vor fi tensiuni".

"Trebuie sa spunem limpede: tensiuni vor fi daca nu vom avea Legea minoritatilor, daca nu vom avea autonomie culturala, daca nu va exista autonomie teritoriala, daca nu vom avea institutii de sine statatoare", a spus Marko Bela in raportul de activitate pe care l-a prezentat la Congresul UDMR inceput ieri la Arad.

Marko Bela si-a criticat in termeni virulenti colegii de guvernare. "Noi am ajutat sa ajunga la putere o coalitie care, de fapt, nu a castigat alegerile. Am dat crezare cuvantului unui presedinte al statului, care a acceptat ideea de baza a Legii minoritatilor, iar acum se face ca nu a auzit de ea."

Intrebat despre declaratia de autonomie teritoriala, Marko Bela si-a explicat punctul de vedere: "Eu cred ca se va realiza treptat-treptat, asa cum are loc un proces de descentralizare pentru toata tara, ne apropiem de autonomie teritoriala. Nu as zice in cateva luni, ci in cativa ani".

Congresul UDMR de la Arad se desfasoara sub mottoul: "Va fi al nostru ceea ce vom putea dobandi noi insine", adica mesajul unei proclamatii lansate in 1921, care a incercat sa trezeasca maghiarimea din Transilvania la luciditate si sa o indemne la promovarea unei politici autonome.

sursa:

http://www.evz.ro/article.php?artid=294552

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...