Jump to content
IceMan

Maine-noapte va fi eclipsa totala de Luna

Recommended Posts

Imagine IPB

In noaptea de sambata spre duminica, vom putea admira o eclipsa totala de Luna, vizibila de pe intreg teritoriul Romaniei.Fenomenul va incepe sambata seara, la ora 22.

18, cand Luna va intra in penumbra Pamantului, si se va sfarsi duminica dimineata, la ora 4.23. Faza partiala va debuta la 23.30, pentru ca un sfert de ora mai tarziu Luna sa se cufunde in intregime in umbra Pamantului.

"Faza maxima a eclipsei va avea loc la ora 1.20, moment in care Luna se va afla cel mai aproape de axa conului de umbra terestru. Dupa aceea, totul se va produce in ordine inversa, iar la ora 1.57 eclipsa totala de Luna se va sfarsi", explica Adrian Sonka, de la Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu", din Bucuresti.

Pentru a va bucura de acest spectacol astronomic nu trebuie neaparat sa mergeti la munte sau in afara oraselor. "Eclipsa poate fi vazuta de oriunde, chiar si de pe terasa blocurilor sau de pe strada. Si pentru ca dureaza aproape sase ore, puteti sa va uitati din jumatate in jumatate de ora si nu veti pierde fazele importante", spune Adrian Sonka.

Bucurestenii interesati vor putea vedea eclipsa de la Observatorul Astronomic, ce va fi deschis de la ora 20.00 si pana dimineata. Pentru elevi si studenti, intrarea este 1 leu, in timp ce pentru ceilalti vizitatori costa 2 lei. Ultima eclipsa de Luna ce a putut fi observata si din Romania a fost partiala si a avut loc pe 7 septembrie 2006.

sursa

Link to comment

mi se pare mie sau "eclipsa totala de luna" se traduce prin "ma uit pe cer si nu vad luna" ?

what's the big deal? e ca si cum ar fi nori pe cer..

la o eclipsa de soare se vede inelul ala de foc (eu sunt din valcea de fel si am vazut eclipsa totala de soare.. pot sa spun ca sunt chiar norocos ca am apucat un asemenea eveniment) la o eclipsa de luna.. nu se vede nimic. la ce sa te uiti?

Link to comment

Imagine IPB

In noaptea de sambata spre duminica, vom putea admira o eclipsa totala de Luna, vizibila de pe intreg teritoriul Romaniei.Fenomenul va incepe sambata seara, la ora 22.

wow ce misto :) , marfa ne uitam cu totii .

btw: pt cei care nu au ochelari pt protectie pt eclipsa de soare , pot sa faca in felul urmator :

-umplu o galeata cu apa curata la fel si galeata si pun galeata in directia unde bate soarele si se uita in galeata la eclipsa

Link to comment

mi se pare mie sau "eclipsa totala de luna" se traduce prin "ma uit pe cer si nu vad luna" ?

what's the big deal? e ca si cum ar fi nori pe cer..

la o eclipsa de soare se vede inelul ala de foc (eu sunt din valcea de fel si am vazut eclipsa totala de soare.. pot sa spun ca sunt chiar norocos ca am apucat un asemenea eveniment) la o eclipsa de luna.. nu se vede nimic. la ce sa te uiti?

La tine :P "Eclipsa totala de luna" se traduce prin " ma uit pe cer si peste tot e .... black ":right:

@ulise

pana la eclipsa de soare mai este un pic, momentan e vorba de eclipsa de LUNA.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...