Jump to content
IceMan

Scandalul "Mormantul lui Iisus"

Recommended Posts

Imagine IPB

Documentarul despre sarcofagul lui Hristos, demascat de experti drept o facatura aducatoare de profit.Doi regizori, americanul James Cameron si israeliano-canadianul Simcha Jacobovici, au prezentat luni, la New York, intr-o conferinta de presa, artefacte despre care sustin ca ar proveni din "mormantul pierdut al lui Iisus Hristos".

In acest mormant s-ar fi gasit osuare continand ramasitele pamantesti ale lui Iisus, ale Mariei Magdalena, precum si ale unui fiu pe care l-ar fi avut impreuna, botezat, in mod bizar, Iuda.

Intreaga poveste tesuta pe marginea acestor osuare constituie un atac evident la adresa crestinismului, implicatia descoperirii ramasitelor pamantesti ale lui Iisus fiind aceea ca El nici nu a inviat.

In timp ce diversi ierarhi crestini au declarat ca ipotezele avansate de cei doi cineasti nu merita luate in considerare, mai multi arheologi cu experienta au daramat, fara mare efort, argumentele acestora.

Chiar daca tentativa de a zdruncina temeliile crestinismului pare sortita esecului, Cameron si Jacobovici au reusit, in schimb, sa faca publicitatea dorita pentru documentarul "Mormantul pierdut al lui Iisus" si pentru cartea cu acelasi titlu.

Mormantul ce sta la baza acestor pretinse descoperiri a fost scos la lumina in 1980, in timpul lucrarilor pe un santier de constructii din suburbia Talpiot, din sudul Ierusalimului. Autoritatea israeliana pentru antichitati a gasit in acest mormant zece osuare.

Potrivit traditiei evreiesti, osemintele au fost ingropate rapid, fara a li se permite savantilor sa le studieze. Astfel, toata teoria privind "familia lui Iisus" se sprijina pe numele inscriptionate pe sase dintre osuare si pe probe biologice prelevate din doua dintre acestea. Numele trecute pe osuare sunt Iisus, fiul lui Iosif, Maria, Mariamene (Maria Magdalena), Matei, Iuda, fiul lui Iisus si Iose.

AFACERI DE SUCCES

Iisus - un brand care vinde bine!

Documentarul produs de Cameron si Jacobovici, care va fi prezentat in premiera duminica seara pe canalul Discovery (deocamdata doar in SUA), precum si cartea pe aceeasi tema sunt doar ultimele produse ale unei veritabile industrii a contestarii fundamentelor crestinismului.

Cat de profitabila este aceasta industrie o demonstreaza imbogatirea spectaculoasa a lui Dan Brown, caruia volumul "Codul lui Da Vinci", vandut in 60,5 milioane de exemplare, i-a adus peste 250 de milioane de dolari.

Tot pe tema pretinsei linii a descendentilor lui Iisus si ai Mariei Magdalena este si cartea "Sangele sfant si Sfantul Graal", si ea un mare succes comercial. Nu trebuie uitata nici "Evanghelia lui Iuda", prezentata si ea drept o mare dezvaluire.

"Dovezile" nu rezista la o analiza serioasa. Principalul argument invocat de Cameron si Jacobovici este "potrivirea de nume". Cei doi afirma ca s-au adresat unui statistician din Toronto, care a concluzionat ca, avand in vedere cele sase nume inscriptionate pe osuare, sansele ca mormantul sa fie al unei alte familii decat al celei a lui Iisus sunt de 600 la 1.

Mai multi experti s-au grabit sa sublinieze insa ca este vorba despre nume evreiesti foarte comune si, daca ar fi vorba despre un mormant de familie, cum se explica absenta unor membri importanti, precum Iosif, sotul Fecioarei Maria.

O alta problema este inscriptia "Mariamene e mara", tradusa ca "Maria, cunoscuta drept stapana/maestra". Fanii lui Dan Brown se vor bucura probabil sa gaseasca o noua "dovada" ca Maria Magdalena era venerata de primii crestini, insa numele Mariamene este atestat pentru prima oara in scrierile unui invatat nascut la 185, cu mult timp dupa moartea presupusei neveste a lui Iisus.

Nazarinenii, ingropati la Ierusalim

Cei doi regizori au vorbit si despre testele ADN efectuate pe resturi organice prelevate din osuarele marcate Iisus si Mariamene. Analizele au aratat ca respec-tivele persoane nu erau rude de sange, cei doi concluzionand ca, fiind ingropati impreuna, erau probabil casatoriti.

Afirmatia este ridiculizata in multe dintre ziarele aparute ieri, mai ales ca realizatorii trec cu vederea faptul ca respectivul mormant pare sa fi fost utilizat pe o perioada de 200 de ani, in interiorul sau odihnind generatii diferite.

In alta ordine de idei, relatarile biblice prezinta familia lui Iisus drept una saraca, astfel ca nu si-ar fi permis un mormant asa de mare precum cel de la Talpiot (foto). Si apoi, logic ar fi ca mormantul lor sa fi fost la Nazareth, nu la Ierusalim.

Nu in ultimul rand, trebuie mentionata opinia arheologului Amos Kloner de la Universitatea Bar-Ilan, cel care a condus lucrarile de excavare de la Talpiot.

"E o poveste foarte buna pentru un film TV, dar e imposibil. Este o prostie. Nu e posibil sa fie mormantul lui Iisus si al rudelor sale. Ei erau o familie din Galileea, fara legaturi la Ierusalim. Mormantul de la Talpiot apartine unei familii din clasa mijlocie, care a trait in secolul I", a spus Kloner.

MULT ZGOMOT PENTRU NIMIC

O frauda "titanica" a lui Cameron si Iacobovici

Triplu laureat al Premiilor Oscar, regizorul James Cameron spera sa dea o noua lovitura cu "Mormantul pierdut al lui Iisus". Daca pregatirea lui in domeniul arheologiei si al Bibliei este indoielnica, palmaresul sau cinematografic este impresionant.

Cameron a regizat celebrul "Titanic", filmul cu cele mai mari incasari din toate timpurile, si este un maestru al filmelor de actiune, cum ar fi "Terminator" sau "Minciuni adevarate".

Simcha Iacobovici este cunoscut in general pentru filme ce trateaza probleme ale istoriei evreilor. Nascut in apropiere de Tel Aviv, ca fiu al unor evrei emigrati din Romania, el a studiat in Canada, unde s-a si afirmat ca regizor. In filmografia sa apar titluri precum "Exodul decodificat" sau "Iacob, fratele lui Iisus".

Acesta din urma are la baza o alta "descoperire de senzatie" de acum cativa ani, legata tot de un osuar. Ulterior s-a dovedit ca inscriptia "fratele lui Iisus" era un fals grosolan. Aceasta nu i-a impiedicat pe cei doi sa sustina ca osuarul lui Iacob ar putea proveni tot de la Talpiot.

REPLICA BISERICII ROMANE

"Zarzavat stiintific"

PS Calinic, episcopul Argesului si Muscelului, sustine ca, "de la o sumara citire, oricine isi da seama ca, in niciun caz, nu se poate da unor pareri denumirea de cercetare stiintifica. Sicriele nu erau folosite in acea perioada la evrei. Marturiile biblice vorbesc despre punerea Mantuitorului in giulgiu, cum era traditia. Astfel, ipoteza inscriptiilor de pe sicrie nu poate fi luata in calcul, pentru ca n-au fost sicrie in vremea aceea.

Starea sociala a lui Iisus, dupa cum reiese din toate documentele autentice existente, nu era una privilegiata, ceea ce nu-i permitea sa aiba o astfel de cripta. Dovada ca a fost asezat in mormantul lui Iosif din Arimateea. Despre asta nu sufla savantii nicio vorba. In fine, in niciun document autentificat nu se mentioneaza ca Iisus a avut frati dupa trup, sotie sau copii ().

"Cea mai mare descoperire arheologica din istoria omenirii" este, de fapt, continuarea unui episod inceput imediat dupa ce arhiereii si batranii evreilor au aflat de la cei care pazeau mormantul Mantuitorului: "au dat bani multi ostasilor, zicand: Spuneti ca ucenicii Lui, venind noaptea, L-au furat, pe cand noi dormeam" (Matei 28, 11-15). Atunci, ca si acum! Vedeti? Nimic nou sub soare! Si va continua".

Pr. prof. dr. Ion Popescu de la Facultatea de Teologie Ortodoxa "Sfanta Mucenita Filofteia" - Pitesti subliniaza ca "un studiu publicat de Amos Kroner (A tomb with inscribed ossuaries in east Talpiyot, Jerusalem) in revista "Antiquot", vol. 29 (1996), concluzioneaza ca grota funerara a fost folosita intr-o perioada de aproximativ 200 de ani, ceea ce inseamna ca ramasitele puteau fi ale unor persoane din generatii diferite.

"Strategie de marketing"

In plus, documentarul nu explica trei lucruri esentiale: a) neexpertizarea cu ADN a ramasitelor din cele opt sicrie; B) inscriptionarea in limbi diferite a acestora si aspectul lor exterior diferit si c) nefolosirea metodei de datare cu Carbon 14 care ar fi demonstrat cu o marja de eroare foarte mica vechimea osemintelor din fiecare sicriu in parte".

"Din punctul de vedere al dovezilor, argumentatia producatorilor filmului este neconvingatoare, neputand sa contracareze evenimentul istoric al Invierii Mantuitorului nostru Iisus Hristos. In acest caz, intentia de a crea o controversa in vederea succesului comercial al filmului este clara! Face parte dintr-o strategie de marketing dupa modelul "Codul lui Da Vinci"", spune si Pr. Constantin Stoica, purtator de cuvant al Patriarhiei

sursa

Link to comment

Cred ca este o strategie de marketing.

Ar trebui sa lasam biserica acolo unde este. Este bine sa credem in ceva.

Iar cei care nu credeti...incercati sa o faceti...vedeti...nu prea exista casatorie care sa nu se faca si la biserica, nu exista inmormantare care sa nu se faca la biserica...si nici botez....toti ne bucuram de sosirea Craciunului....

Link to comment

Cred ca este o strategie de marketing.

Ar trebui sa lasam biserica acolo unde este. Este bine sa credem in ceva.

Iar cei care nu credeti...incercati sa o faceti...vedeti...nu prea exista casatorie care sa nu se faca si la biserica, nu exista inmormantare care sa nu se faca la biserica...si nici botez....toti ne bucuram de sosirea Craciunului....

word cred ca , cuvantul e Biserica :) ehh acuma se cearta de la un mormat ..

Link to comment

Cameron ar trebui sa se ocupe mai mult de filme, decat de documentari. A avut filme foarte bune si a disparut si el ca si multi altii. Iar ceea ce priveste acest documentar, este facut doar pentru publicitate, ca sa nu uite lumea ca James cameron mai exista!

Link to comment

Orice tine de domeniul Bisericii si care atinge un subiect controversat..aduce o groaza de audienta si starneste tot felul de comentarii

dap, multi dintre romani merg la biserica ... ca sa ii ierte Dumezeu de 'pacate' , dupa ce s-au spovedit, merg injura si beau, si se intorc!

Link to comment

nu stiu de ce simtim unii din noi..nevoia ca fiecare mit sau cuvant sfant..sa fie intarit..sa fie verificat.. sa cautam o rzolvar in toate? Uneori ..pur si simplu..u just need to let go si sa mai si crezi pur si simplu

Atat timp cat te ajuta, e buna si blind faith.

Unii dintre noi prefera doar ceva mai palpabil... cat despre chestia asta, I care to less dar bag mana-n foc ca e strategie de marketing.

Link to comment

Cameron ar trebui sa se ocupe mai mult de filme, decat de documentari. A avut filme foarte bune si a disparut si el ca si multi altii. Iar ceea ce priveste acest documentar, este facut doar pentru publicitate, ca sa nu uite lumea ca James cameron mai exista!

Las' ca revine el in 2009, cu filmul "Avatar" :)

E o sansa din 600 sa fie mormantul cautat (asta daca ignoram cu buna stiinta faptul ca ipotezele nu sunt tocmai conforme cu biblia).

Interviu cu Simcha Jacobovici:

HotNews.ro: Am inteles ca parintii dumneavoastra au fost nascuti in Romania. E adevarat?

Simcha Jacobovici: Da, parintii mei sunt nascuti la Iasi. Eu m-am nascut in Israel si am crescut in Montreal, facand des naveta intre cele doua tari. Am ajuns si la Bucuresti din cand in cand.

HotNews.ro: Cand ati fost ultima oara in Romania?

Simcha Jacobovici: Am facut un film despre “Struma”, vasul care s-a scufundat cu refugiati evrei ce mergeau spre Palestina. Am fost la Bucuresti sa filmam in 2000, iar documentarul a fost difuzat la un festival acolo. N-am mai fost dupa aceea cativa ani, dar am ajuns acolo nu cu mult timp in urma.

Am realizat un film despre familia mea pe care as dori sa-l prezint si in Romania.

HotNews.ro: Sa vorbim despre documentarul “Mormantul uitat al lui Isus”. Biserica Ortodoxa Romana v-a acuzat ca filmul nu este altceva decat publicitate. Il compara cu filmul “Codul lui Da Vinci”.

Simcha Jacobovici: “Codul lui Da Vinci” este fictiune, iar filmul meu este despre arheologie, e stiinta. Cum poate biserica din Romania sa ajunga la concluzia ca documentarul e doar publicitate inainte sa vada filmul meu, inainte sa citeasca cartea?

Sunt aici, la Biblioteca Centrala din Manhattan impreuna cu profesori de la Harvard, de la Princeton, de la alte institutii stiintifice. Eu fac filme, eu nu sunt arheolog, eu nu fac altceva decat sa prezint faptele. Nici unei biserici n-ar trebui sa-i fie frica de adevar. Faptele sunt fapte. In acest caz, s-a gasit mormantul ceea ce este un fapt real.

Nu l-am inventat eu, ca sa-mi fac publicitate. Numele de “Isus, baiatul lui Iosif” este scris pe mormant.

Nu l-am inventat eu, eu nu fac decat sa relatez acest lucru. Am vorbit cu profesori de statistica si i-am intrebat, fiindca multi spun ca aceste nume erau comune in perioada aceea, care este probabilitatea ca aceste nume - “Isus”, “Maria” scris “Mariamne”, care este de fapt Maria Magdalena - sa nu fie ale familiei lui Isus?

HotNews.ro: Care credeti ca va fi impactul filmului asupra crestinilor? Sunt peste 1.5 miliarde in intreaga lume...

Simcha Jacobovici: Eu nu sunt crestin si nu sunt nici teolog. Dar cunosc multi oameni care sustin ca Isus nici n-a exista, ca este o mitologie. Vor avea dovada ca, uite, a existat! Altii vor spune: ce se intampla cu invierea? Eu nu sunt crestin, dar au demonstrat din punct de vedere logic si filozofic ca a putut invia.

Chestiunea teologica, asa cum o inteleg eu, este nu daca a reiinviat, daca a luat corpul fizic cu el in cer. Multi crestini spun ca nu a luat corpul cu el. Pentru multi aceasta va fi problema si ei ar trebui sa iasa mai tari din asta si nu mai slabi. Este oricum o problema pentru teologi, pentru preoti. Eu sunt doar reporter, care relatez fapte. Restul va fi decis de fiecare.

HotNews.ro: Vorbeati de filme. Cat de dificila a fost realizarea acestui documentar?

Simcha Jacobovici: A fost foarte greu pentru ca nici noi nu suntem prosti. Am realizat ca aici este ceva care poate sa socheze toata lumea. Si atunci noi am incercat tot timpul sa dovedim ca mormantul nu exista, chiar si cu analizele de ADN. In final, dupa 3 ani de investigatii, eram pregatiti sa spunem povestea la toata lumea.

HotNews.ro: Colaborarea cu James Cameron cum a fost?

Simcha Jacobovici: A fost fantastica. El era sceptic la inceput, nu credea si spunea ca “nu e adevarat!”. Pana la urma iesit bine.

Link to comment

O mana de evrei s-au gandit ca daca Brown a facut milioane din "Codul..." sa mai stoarca si ei cate ceva.

Rau e ca incearca sa ia drept prosti audienta... Simsa Blablaovici (baiatul cu sapca care vorbescte stricat romaneste), citat aproximativ : "inclusiv analizele ADN confirma faptul ca ei sunt". Analize pe care le-au comparat probabil cu ADNul duhului sfant.

Parerea mea este ca daca dupa investitii de sute de kilograme de aur si mii de oameni angrenati de catre Imparateasa Elena a Bizantului in anul 313 (cand existau mult mai multe surse si izvoare de date relativ recente) pentru gasirea oricaror relicve ce au tinut de Isus, singurul lucru care se pare ca ar fi fost descoperit este varful sulitei cu care a fost intepat Isus in coaste, sa spui ca dupa 2000 de ani se mai pot descoperi lucruri care sa fie dovedite ca fiind cert implicate in evenimentele de atunci e fantezist.

Link to comment

nu stiu de ce simtim unii din noi..nevoia ca fiecare mit sau cuvant sfant..sa fie intarit..sa fie verificat.. sa cautam o rzolvar in toate? Uneori ..pur si simplu..u just need to let go si sa mai si crezi pur si simplu

Asta ne deosebeste de animale. Faptul ca suntem oameni ne impune sa gandim si sa cerem dovezi.

Cat despre chestia asta, parerea mea e ca biserica vrea sa mascheze tot (mi se pare si normal).

As face o mica paranteza referitoare la biserica si ascunderea adevarului: biblioteca din Alexandria, arsa din temelii, continea (dupa parerea mea) raspunsul la multe chestii "crestine" ;) . As tinde sa cred ca mai exista unele dovezi incontestabile si in biblioteca din Vatican; dar din pacate ele vor ramane acolo :|

Link to comment

As face o mica paranteza referitoare la biserica si ascunderea adevarului: biblioteca din Alexandria, arsa din temelii, continea (dupa parerea mea) raspunsul la multe chestii "crestine" ;) .

Visanity,

- in anul ~50 i.e.n. nici macar nu se nascuse Isus, d'apai Biserica Crestina.

- cat despre Vatican si ascunderea in Bibliotecile sale a unor lucrari deosebit de valoroase, iti propun o alta perspectiva : exista acelasi mit legat de Einstein, si anume ca acesta ar fi distrus spre sfarsitul vietii o parte din lucrarile pe care nu le publicase inca. De ce? Pentru a ascunde omenirii adevarul sau pentru ca a considerat ca omenirea nu a ajuns la stadiul la care sa inteleaga lucrurile repsective? De ce cercetatorii nemti nu au mai continuat la un moment dat (pe vremea lui Hitler) lucrul la bomba atomica? Pentru a ascunde lumii adevarul?

Link to comment

Orice carte sau film pe aceasta tema, indiferent cat de absurda ar fi abordarea, a adus o groaza de bani autorilor. Nu mai vorbesc de publicitatea facuta. Adevarul? Il cunoaste cineva? Oricum, are vreo importanta cand exista perspectiva obtinerii unui cont gras?

Off topic,

Nici azi nu am inteles de ce "Patimile lui Hristos" a lui Mel Gibson a starnit atatea comentarii furtunoase pro si contra. Mi s-a parut un film bine realizat, fara nimic incendiar si cam atat. Poate sunt eu mai insensibil :dontknow:

@Vinsanity

Biblioteca din Alexandria a fost incendiata de trupele lui Caius Iulius Caesar in 30 Inaintea lui Hristos (daca bine retin :D ). Ce informatii vitale referitoare la crestinism crezi ca a continut? Localizarea mormantului lui Hristos cumva? (just kidding :P )

LE Thora spune aproximativ 50 i.e.n. - oricum conteaza ca e la - :D

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...