Jump to content
IceMan

Elevii parasesc scoala pentru un job in Spania

Recommended Posts

Imagine IPB

Zeci de liceeni au abandonat studiile cu cateva luni inainte de BAC si au plecat sa munceasca peste hotare.Mirajul unor slujbe bine platite ii atrage si pe elevii care ajung la varsta majoratului.

Zeci de liceeni din Braila au abandonat scoala si au plecat sa munceasca in Spania sau Italia, desi nu mai aveau decat cateva luni pana la terminarea studiilor. Plecarea peste hotare a celor 65 de elevi a dus, la inceputul celui de-al doilea semestru al anului scolar, la desfiintarea a sase clase de la mai multe grupuri scolare din Braila.

"Multe s-au maritat, altele au plecat in Spania"

Reprezentantii scolilor cu probleme au incercat sa-i intoarca din drum pe elevii care au decis sa abandoneze studiile, insa fara succes. "Noi am incercat toate caile pentru a-i convinge sa vina la scoala, dar nu s-a putut. Am apelat si la politie ca sa-i gasim, insa 99% dintre ei ne-au spus ca pleaca in strainatate sa munceasca si nu mai vin la scoala. Si pe viitor vor fi probleme din cauza plecarilor in strainatate", a declarat directorul Grupului Scolar "Nenitescu", Mircea Manu. "Am desfiintat o clasa de confectionere pentru ca multe s-au maritat, iar altele au plecat la munca in Spania. O alta clasa desfiintata a fost cea de tehnician electrotehnica", l-a completat Eugenia Dan, director la Grupul Scolar "Brancoveanu".

La Grupul Scolar "Saligny" s-a desfiintat o clasa de lacatusi constructii-nave, unde la inceputul anului erau inscrisi 20 de elevi. Pe parcurs au mai ramas 11. In aceeasi situatie este si Grupul Scolar Agricol, unde au fost desfiintate doua clase.

"Castig in jur de 1.500 de euro pe luna"

Unul dintre elevii braileni care au plecat sa munceasca in Spania, desi nu-si terminase studiile, este Mihai P., de 19 ani. Fostul elev al Liceului Agricol din Braila este in prezent chelner intr-un bar din Madrid si spune ca nu a regretat nici macar un moment faptul ca a abandonat scoala, in contextul in care, dupa parerea sa, in tara nu ar fi castigat niciodata banii pe care ii castiga acum servind la mese.

"Aveam un prieten care lucra in Madrid de un an si ceva. Si m-a intrebat daca vreau si eu sa vin, ca patronul lui e de treaba si angajeaza romani. Nu isi bate joc de ei, ii plateste bine. Si m-am gandit ca tot nu aveam ce sa fac cu liceul agricol. Iar dupa ce terminam, daca ma angajam, as fi lucrat pe salariul minim pe economie. Acum muncesc la un bar, si cu jumatate de norma incarc camioane la o firma de curierat si castig in jur de 1.500 de euro pe luna. Nu imi pare rau ca am plecat. Daca ma mai intorc vreodata, pot sa dau BAC-ul oricand, daca am chef. Daa€™ cred ca mai bine ii caut ceva de munca, ca femeie de serviciu, si mamei mele aici si, gata, am terminat cu Romania."

Tanarul a recunoscut, totusi, ca situatia lui este una fericita. "Unii pleaca fara sa stie unde merg. Pur si simplu vin aici in speranta ca vor gasi de lucru din prima. Dorm pe unde apuca, pe la alti romani care muncesc aici, si cand vad ca, de fapt, nu au rezolvat nimic si mai mult au cheltuit, cer bani ca sa se intoarca acasa. Si chiar ca au plecat de la scoala degeaba."

OPTIUNI

"Fac munca de jos, daa€™ castiga bine"

Desi nu sunt de acord cu colegii care au plecat la munca peste hotare, elevii ramasi in tara recunosc ca acestia sunt platiti bine. "Cei care au plecat s-au dus sa munceasca ori in constructii, ori sa care marfa pe la diferite firme. Fac munca de jos, daa€™ castiga bine", a declarat Violeta Jantea, 18 ani, eleva la Grupul Scolar "Brancoveanu", clasa de confectionere. "Baietii castiga in general mai bine decat fetele. Am auzit ca avem si foste colege care au preferat sa faca lucruri mai neortodoxe pe acolo, numai ca sa castige bani cat se poate de multi si cat se poate de repede. Adevarul e ca din confectii nu castigi atat, nu?", a completat-o Tania Volosciuc, 17 ani.

sursa

Link to comment

Din pacate asa e :/ am si eu un coleg care a plecat in Spania pentru a muncii

Idem, am si eu un coleg ce a plecat la inceputul anului curent...putea sa ramana sa-si termine liceul aici...dar a preferat sa plece impreuna cu familia lui...si...cica isi termina studiile acolo..dar e greu :) Oricum tipul o duce bine...fiecare membru al familiei are cate-o masina...nu duce lipsa de nimic si aici era un sarantoc :) in adevaratul sens al cuvantului :)

ps: mi-a zis la un moment dat ca a muncit o saptamana si..a castigat 200 de euro.. :o

Link to comment

Cunosc cateva persoane care au facut treaba asta, nu mi se pare o solutie buna, eu as prefera sa-mi termin o facultate si dupa aceea sa plec undeva in strainatate :dontknow:

Cum zicea si bunny mie sila sa-ti citesc reply-urile :naughty:

OT: Acolo o duce si mai bine ;) , sunt scoli speciale pt romani ;;) si profesori pleaca so... Culesu fructelor rulzzz

Link to comment

Cum zicea si bunny mie sila sa-ti citesc reply-urile :naughty:

OT: Acolo o duce si mai bine ;) , sunt scoli speciale pt romani ;;) si profesori pleaca so... Culesu fructelor rulzzz

N-am inteles nimic din ce vrei sa spui... faci spam or what ?

on-topic: Decizie foarte proasta din partea lor parerea mea macar liceul sa il fi terminat apoi o facultate o poti face oricand, dar daca ramai brusc fara loc de munca ce faci ? ca nu te angajeaza nimeni daca nu ai macar liceul terminat.

Link to comment

Cum zicea si bunny mie sila sa-ti citesc reply-urile :naughty:

OT: Acolo o duce si mai bine ;) , sunt scoli speciale pt romani ;;) si profesori pleaca so... Culesu fructelor rulzzz

Si ce vrei sa zici prin post-ul asta? Vrei sa te pui bine cu bunny? Vrei sa iesi in evidenta? Get a life !

@mai gasesti cate un papagal deasta pe forum ^_^ , oi avea eu ceva conflicte cu bunny, dar cu papagalii nu vorbesc, nu ma cobor la nivelul lor ;)

Link to comment

N-am inteles nimic din ce vrei sa spui... faci spam or what ?

on-topic: Decizie foarte proasta din partea lor parerea mea macar liceul sa il fi terminat apoi o facultate o poti face oricand, dar daca ramai brusc fara loc de munca ce faci ? ca nu te angajeaza nimeni daca nu ai macar liceul terminat.

Nu asta am vrut sa spun, ba din contra e bine sa muncesti si tu oleak , vroiam sa spun ca nu e bine ce fac elevi parasesc liceul pe la clasa a 10a pt a se duce la munca , merita sa termini liceul si pe urma sa te duci la munca unde vrei tu :cool2:

Si ce vrei sa zici prin post-ul asta? Vrei sa te pui bine cu bunny? Vrei sa iesi in evidenta? Get a life !

@mai gasesti cate un papagal deasta pe forum ^_^ , oi avea eu ceva conflicte cu bunny, dar cu papagalii nu vorbesc, nu ma cobor la nivelul lor ;)

Tu terminate n00ble ;) cereai party si pls pls :pray: :pray: =)) ai descoperit forumul si postezi ca sa-ti faci posturi bostina_but fraerica ;)

Link to comment

Nu asta am vrut sa spun, ba din contra e bine sa muncesti si tu oleak , vroiam sa spun ca nu e bine ce fac elevi parasesc liceul pe la clasa a 10a pt a se duce la munca , merita sa termini liceul si pe urma sa te duci la munca unde vrei tu :cool2:

Tu terminate n00ble ;) cereai party si pls pls :pray: :pray: =)) ai descoperit forumul si postezi ca sa-ti faci posturi bostina_but fraerica ;)

Cand eram cu party pls era de mult, asa am invatat la sala ca trebuie sa zic, cand habar n-aveam ce inseamna mu, cred ca in toate exista un inceput... Cat despre forum, am cunoscut oameni de treaba si buti si papagali ca tine... Daca in mu exista un inceput, in scris cred ca e prin clasa a doua, nu stiu pe ce clasa esti tu, dar in primul rand invata sa scrii, dupa aceea o sa vorbim, pana atunci Get a Life !

@sry de spam dar cand dai de oameni de genu` iti vine sa :banghead:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...