Jump to content
domeniux

Astrologie

Recommended Posts

Pana acum 2-3 luni consideram horoscopul cea mai cretina porcarie din univers, credeam ca sunt doar minciuni dezaxate cu scop publicitar.

E drept, ala de pe o zi pe alta e o generalizare cretina fara sens si fara noima insa horoscoapele de caracter, gen Horoscopul European m-au facut sa cred ca totusi planetele isi exercita energiile asupra noastra(zic asta aici fiindca am vazut ca mai este un thread despre deja vu, aceeasi mancare de peste e functionalitatea si la asta ca si la horoscopul european).

Daca va cunoasteti destul de bine propria persoana si sunteti curiosi sa cititi cateva detalii despre nativul vostru va invit sa cititi aici despre zodia care va reprezinta iar apoi sa ziceti aici pe forum daca vi se potriveste ceva(in mare parte, chestiile mentionate obiectiv mai sus in horoscop sunt caracteristici generale ale nativului care pot diferi in functie de mediul in care acesta se dezvolta, dar trasaturile raman aceleasi).

Deci?

Energii sau Dumnezeu? :P

Link to comment
Share on other sites

Deci... (ca sa incep cum ai terminat tu) prima parte din ce am citit este extrem dar extrem dar EXTREM de bullshit. Zodia - fecioara.

Spre sfarsit parca incepe sa aiba sens, dar sincer cred ca le-au "nimerit".

As citi si la celelalte dar sunt sigur ca nu exista un deci UN aspect al unei zodii care sa fie criticat cum trebuie.

Asta inseamna ca nu o sa vad "Ne pare rau, dar tu si cei din zodia ta sunteti PROSTI. Noi credeam ca sunteti prosti doar putin, dar voi sunteti PROSTI PROSTI, sunteti PROSTI de dati in gropi".

Astea sunt facute ca sa impace pe toata lumea parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Cred in asa ceva pentru ca pot sa vad, atat spatiul cat si in comportamentul diferitilor semeni.

In general se cam aplica tot ce am citit acolo si la buni prieteni sau chiar la foste prietene.

E o ghiceala mai nimerita, daca voi vreti.

Apropo, andypopa, chiar ma asteptam sa fii fecioara.

In general fecioarele gandesc rational, sunt "indragostite" de cum si de ce functioneaza un motor, un script, un computer s.a.m.d. si sunt foarte atente la detalii. Stii tu ce zic.

Ok, era oricum de asteptat ca o mare parte din oameni(diferite native) sa nu creada in horoscop doar din simplul fapt ca nu ii ajuta pe ei cu absolut nimic, de fapt ei nu vad cu ce i-ar putea ajuta.

Vinsanity, esti scorpion? :D

Link to comment
Share on other sites

Piatr? pretioas?: topazul. - diamant :D

Zi norocoas?: marti. - oricand poate fi o zi "norocoasa"

Numere norocoase: 3 si 5. - la ruleta adeseori faceam bani pe 8 :)

Culoare: rosu închis. - nu ma reprezinta o culoare anume

Metal: fierul. - argintul

Locuri prielnice: cele situate lâng? ape. - urasc apa(nu stiu sa inot)

Verb reprezentativ: "a dori". - aici asa e

Aspect fizic: statur? mijlocie, figur? de culoare în general închis?, p?r bogat, adesea negru, ochi c?prui-negri. - statura MARE, ten deschis, par bogat, dar saten, ochi caprui :)

sunt chestii relative restu ...

P.S.: ma mai uit si prin Biblie desi sunt ateu ( sa ma minunez la aberatiile de acolo); deci citesc :)

Link to comment
Share on other sites

Nici una, nici alta. Noi ne influentam ;). Ma mira faptul ca ai ajuns sa crezi in asa ceva, deoarece te cred o persoana care gandeste rational. Eu zic ca e vorba de coincidenta( uneori) si de mintea ta care te "face" sa crezi in asa ceva :)

Visanity, daca ai sta sa te gandesti... cu ce iti influentezi tu propria existenta? Cu mai nimic.

Conceptia ta a fost rodul unei imprejurari. Faptul ca te-ai nascut este rezultatul altor imprejurari si aspecte favorabile. Dezvoltarea ta ulterioara a fost rezultatul mediului inconjurator. Viata in sine este un complex de imprejurari care interactioneaza, interconditionandu-se.

Nu exista "eu am propria mea viata in propriile mele maini". Maine peste oricare dintre noi poate da o masina pe trecerea de pietoni. Cum poti sa prevezi si sa modifici ceva? Cu nimic. Mediul are influenta asupra tuturor.

Pe de alta parte ce inseamna "rational". Ce inseamna "minte", "constiinta", "creier", "cerebral", "spirit", etc.

Faptul ca anumite lucruri nu pot fi demonstrate "stiintific" nu inseamna ca ele nu exista, ci ca ele nu pot fi demontrate "stiintific", ca rationalul nostru este departe de a fi ceea ce credem noi ca este.

Eu inteleg egocentrismul este baza ateismului, dar crede-ma ca la un moment dat iti "ia mintile" sau "rationalul". Si pana una alta nu s-a demonstrat de nenumarate ori ca omul nu este nici pe departe acel "super-om", buricul Universului, ci din contra.

Cat despre on topic, da este posibil, dar nedemonstrabil.

LE : Domeniux, nu cred ca o sa gasesti pe net decat copilarii generalizante in ceea ce priveste astrologia si horoscopul.

Link to comment
Share on other sites

@ Thora .. daca e sa punem asa problema, am trai cu frica in noi. Nu am zis ca eu hotarasc cand ma nasc, in ce familie, etc. Dar nici astrele nu fac asta. Eu ziceam ca dupa o anumita varsta nu stau sa ma bazez pe ce scrie intr-o "carte" despre mine. Pur si simplu actionez a.i. sa-mi fie bine.

@ netics: ma cunosc bine cred eu ... in chestiile de acolo se pot regasi multi oameni(din zodii diferite). Sunt in asa fel scrise incat sa te puna sa te gandesti. E ca si cu Biblia (care zice sa nu te indoiesti de existenta Lui, tocmai pt a nu cadea religia). la fel si aici, cine a scris aceste chestii a fost atent la a prinde mai multi oameni acolo ;)

Link to comment
Share on other sites

Ba da, astrele fac asta. Au facuto si o vor face.

Tu acum esti controlat de astre, astrele care te caracterizeaza te fac sa te comporti asa, sa zici astea si sa fii incapatanat si conservator :)

Probabil tu inca nici nu ai auzit de energy therapy(sau aici) si eu ma obosesc aici sa demonstrez ceva ce altii au facut-o deja :)

Apropo, stiai ca celulele/tesuturile/organele din corpul tau trimit unde electromagnetice in functie de starea lor care pot fi receptate?

Link to comment
Share on other sites

Profesii: Mari înclinatii spre jonglerie cu idei si cuvinte, spre literatura, jurnalistica, diplomatie, oratorie: pot lucra în comert, ori ca tipografi, corectori, în relatiile cu publicul; în industria spectacolului, ca iluzionisti, jongleri, imitatori, sunetisti. Gasim printre ei multi hoti si escroci. În multe cazuri, nativul din gemeni se poate reprofila la vârsta maturitatii într-o meserie foarte diferita de cea pe care a practicat-o înainte.

Totally me

Boli: Cele mai frecvente probleme de sanatate sunt cele legate de sistemul lor respirator, ceea ce se poate traduce în bronsite, astm, pleurezii, tuberculoza.

Am avut astm, pneumonie etc. Sunt cel mai sensibil la plamani.

Barbatul gemeni: Prin felul diplomatic si gentil de a fi, ca si prin dinamismul sau, are un mare câmp de actiune în domeniul sentimental. Face totul pentru a inspira încredere, dar în general nu este sincer si nici statornic

Judecati voi daca e asa :D

Cum sa începi o relatie cu un nativ din gemeni: Trebuie etalat un anumit grad de cultura si de eruditie pentru a cuceri un nativ din gemeni. Subiectele sale preferate de discutie graviteaza în jurul cartilor ? în primul rând, apoi în domeniul cinematografiei, al diverselor teorii despre arta etc. Veti dobândi stima sa daca sunteti foarte competent într-un domeniu anume. Ideea de baza într-o relatie cu el este de a-i trezi în permanenta curiozitatea si de a aduce mereu un suflu nou relatiei, idei originale si chiar extravagante.

Totally me

In caracteristicile generale ale zodilor mereu am crezut. Poate ca la un moment dat cand esti un fetus esti atat de influentabil incat o bolostanca de marima lui Saturn poate sa te influenteze (daca unele planete sunt in stare sa miste soarele -si o fac- atunci pot influenta si un fetus).

my 2 copper pieces.

Link to comment
Share on other sites

Ori coincidenta ori... la mine s-a cam nimerit :blink:

Capricornul este genul de om care “tace si face”, retras, timid, cu obiective fixate foarte clar în minte si cu o tenacitate deosebit? în a le urm?ri si în a le atinge în cele din urm?. Acest b?rbat e foarte rezistent la drum lung si greu. Rareori el se exteriozeaz? sentimental prin efuziuni de tandrete si prin pasiuni n?valnice, considerând c? nu e nevoie în general de toate acestea si c? faptele sale îl reprezint? mai bine
Link to comment
Share on other sites

ma regasesc in mare parte in descriptia astrologiei, cred ca exista o influenta a planetelor asupra noastra si zodiacul poate in mare parte sa reflecte adevarul ... cu toate asta consider horoscopul zilnic o mare porcarie, foarte rar atunci cand se intampla sa dau dreptate prezicerilor.

B?rbatul peste: Exist? dou? tipuri de nativi în acest caz: cei ososi si slabi cu misc?ri iuti si cu ochi str?lucitori, si cei lenti si greoi. Sunt foarte impresionabili si sensibili, îsi iubesc casa si familia si sunt impregnati cu un puternic traditionalism. Desi multi au ambitii mari, nu g?sesc întotdeauna mijloacele de a le duce la bun sfârsit. Nu sunt voluntari, adic? genul de oameni care s? ias? înaintea destinului pentru a-si lua singuri lucrurile de care au nevoie, dimpotriv?. De asemenea, lipsiti de perseverent?. Unii b?rbati pesti pot aduce multe beneficii în cas?, dar nu toti sun asa; exist? si tipul care pierde mereu, ba chiar catastrofic. Foarte demni, rafinati, politicosi si prudenti, vor alerga în viat? dup? tot ceea ce cred ei c? reprezint? împliniri ale acestor calit?ti, dup? lucrurile fine, de pild?. Exist? situatii în care se las? antrenati în tot felul de aventuri, a c?ror list? tinde s? devin? din ce în ce mai lung?, în virtutea inertiei ce-i caracterizeaz?. În relatiile cu ceilalti inspir? încredere si se poate pune baz? pe ei.

perfect mi se aplica, ma regasesc in tipul "celor ososi cu miscari iuti si cu ochii stralucitori".

Profesii:Sunt firi artistice, le place muzica, dansul si sunt adeseori putin exhibitionisti. Înclinati de asemenea spre ocultism. Pot fi deci excelenti decoratori, predicatori, înv?t?tori, modelatori, dar si figuri celebre ale unor domenii spirituale ca: muzica, pictura, baletul, literatura. Printre femei g?sim deseori scriitoare de romane de dragoste si pictorite de tablouri erotice. În virtutea exhibitionismului lor – dansatoare de strip-tease, uneori prostituate (posibil în urma unor numeroase dezam?giri sentimantele).

am studiat timp de 10 ani muzica (vioara), mi-a placut dintotdeauna si am fost chiar bunicel pentru o vreme, m-am lasat din cauza unui profesor ecscroc .. am fost si olimpic ani la rand la teoria muzicii.

Pesti – Taur: Relatie foarte bun?, potriviri pe plan fizic si spiritual. Ambii iubesc mediul casnic-familial. Primul este imaginativ si romantic, cel de-al doilea iubitor si protector.

Pesti – Rac: Aceste dou? semne de ap? sunt fericite împreun?. Au aceleasi idei despre cum trebuie s? arate un c?min, despre prieteni si despre latura material? a existent?. Mici neîntelegeri “de buc?t?rie”. Bun? potrivire sexual?. În general cel care preia conducerea e racul.

am avut relatii de durata destul de lunga cu fete din ambele semne.

Culoare: galben si oranj.

check my avatar :)

Link to comment
Share on other sites

Pana acum 2-3 luni consideram horoscopul cea mai cretina porcarie din univers, credeam ca sunt doar minciuni dezaxate cu scop publicitar.

Este o porcarie ;) scurt Dumnezeu a zis ca e pacat sa-ti ghicesti viitorul . E aiurea sa iti ghicesti viitoul zici " Vai in 2 ani mor " Cea mai mare porcarie :angry1:

Link to comment
Share on other sites

Ori coincidenta ori... la mine s-a cam nimerit :blink:

dak s-a nimerit la tine ii doar pura coincidenta...eu zic ca ii o mare porcarie cititul asta, se nimereste la 1/10 persoane si vai..gata a ghicit cineva in stele :|, n`o sa se poata ghici niciodata in viitor..orice ti se poate inampla in orice moment

Link to comment
Share on other sites

uLise, Dumnezeu nu exista. pleaca acum

Later edit:

Apropo. Aici nu e vorba de ghicitul sau prezisul viitorului. E pur si simplu vorba de oameni si nu numai. De caractere.

Daca va mai zic ca si animalele sunt influentate de zodii o sa-mi ziceti ca sunt nebun :)

Link to comment
Share on other sites

nu-mi place sa ma laud, asa ca ma voi referi in mare la defecte (singura calitate comuna cu zodiacul e inclinatia spre arta si literatura). sa analizam deci zodia pestilor:

El este în permanenta consumat de contradictii ce-l sfâsie si care îl fac sa fie sovaitor, nehotarât în actele sale.
Adevarat

Înclinati spre lenevie si confort, vor traversa lungi perioade de indolenta si de apatie.
A

Foarte idealisti, imaginativi, pot fi lesne raniti si uneori chiar se complac în aceasta postura de permanente victime.
A

Printre femei gasim deseori scriitoare de romane de dragoste si pictorite de tablouri erotice. În virtutea exhibitionismului lor – dansatoare de strip-tease, uneori prostituate (posibil în urma unor numeroase dezamagiri sentimantele).
chiar ma gandeam ca profesia potrivita pentru mine ar fi cea de prostituata, dar mi-era rusine sa recunosc. accept pm-uri pentru tarife. F

Pot suferi si de hidropizie, precum si de boli psihice.
am doua personalitati si mi-o dezvolt pe a treia. F

Este perfect adaptata caminului, foarte casnica si reprezinta genul femeii de interior. Raspunde foarte bine stimulilor emotionali; este o buna îngrijitoare a bolnaviilor, datorita caritatii sale înnascute.
nu-mi pasa de nici una dintre persoanele care nu-mi afecteaza in mod direct micutul meu univers. F

Este mult mai comunicativ cu un pahar în mâna, dar – atentie! – are puternice înclinatii de a deveni alcoolic.
oh goodie, pe langa boli psihice, mai sunt si alcoolica. sunt destul de comunicativa in orice situatie, daca interlocutorul imi pare interesant. F

cica ma inteleg bine cu taurii si capricornii. nici una din persoanele apropiate mie nu au fost sau sunt nascuti in zodiile astea. daca e ceva adevarat in zodiacul asta, aveti mare grija sa nu va nasteti viitorul copil in zodia pestilor. vor fi labili psihic, nesiguri pe ei, timizi, ratati pe plan profesional, viitori alcoolici si, eventual, vor scrie o poezie pentru posteritate.

domeniux, daca tot simti nevoia sa crezi in ceva abstract, mai bine mai citeste o data biblia. macar e mai plauzibila.

Link to comment
Share on other sites

Edelweiss ai ascendentul in alta zodie, de aceea nu ti se potrivesc toate plus ca daca mai punem la socoteala si faptul ca inca esti in "crestere" si ca lucrurile se pot schimba pe parcurs, chiar si gandurile(tu fiind nehotarata in actele tale) e clar.

Fa-ti o astrograma :P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...