Jump to content
Mr.Master

Doctor acuzat de viol + omor

Recommended Posts

Medicul Razvan Tranca, acuzat pentru tentativa de omor si viol

Au aparut noi amanunte in cazul doctorului Razvan Tranca. Procurorii care ancheteaza dosarul au hotarat marti sa il puna oficial sub invinuire pe chirurg pentru viol, el fiind deja arestat pentru tentativa de omor. Marti, Tranca a fost scos din arest si adus pentru audieri.

In prezenta avocatului ales, el a refuzat sa dea vreo declaratie. Tranca nu a vorbit deocamdata decat in fata instantei.

Procurorii primisera intre timp si rezultatele testelor ADN facute pe probele de sperma recoltate ca proba a acuzatiilor de viol. Testul spune ca materia organica ii apartine doctorului.

Va reamintim ca tanara Andreea Mocanu sustine ca, in seara de 15 februarie, a fost violata de Tranca, dupa consumarea actului sexual, doctorul impingand-o de la fereastra. Ioana Theodoru

Sursa:

http://stiri.rol.ro/content/view/35196/2/

cum poate cineva sa faca asa ceva ? :-O

Good Luck

'El m-a aruncat de la etaj!'

Luni, 19 Februarie 2007

Andreea Mocanu, presupusa victima a "doctorului groazei" Razvan Tranca, a povestit politistilor clipele de cosmar prin care a trecut atunci cand s-a prabusit de la etajul VI.

Desi medicul se declara nevinovat, fata sustine ca el ar fi violat-o si apoi ar fi aruncat-o pe fereastra.

Mama Andreei Mocanu s-a intors in tara la sfarsitul saptamanii, in vreme ce tatal a ramas in continuare in Franta, acolo unde parintii fetei muncesc. Alexandru, fratele ei, se imparte intre casa si salonul Sectiei de Terapie Intensiva a Spitalului de Urgenta Floreasca.

Arestat preventiv pentru tentativa de omor deosebit de grav, doctorul Razvan Tranca nu recunoaste ca s-a atins de Andreea. El sustine ca minora venise la el acasa pentru a-i schimba un pansament. Fata i s-ar fi plans ca iubitul o parasise. Brusc a decis sa se sinucida aruncandu-se de la fereastra.

Chirurgul i-a smuls sutienul

"Hainele fetei erau imprastiate pe jos, iar sutienul parea smuls, in conditiile in care inchizatoarea din spate era rupta", ne-au declarat surse judiciare apropiate anchetei. In acelasi timp, oamenii legii spun ca fata l-a indicat de la inceput pe chirurg ca fiind autorul faptei. Victima ar fi spus medicilor de la Salvare ca Tranca a incercat s-o omoare.

"El m-a aruncat de la etaj. M-a violat si pe urma a vrut sa ma omoare", ar fi spus Andreea Mocanu. Potrivit unor surse judiciare, medicul Tranca ar fi declarat ca Andreea a intrat in apartamentul sau pentru a-i cere 1.000 de lei. Fata amanetase un lant de aur primit in dar de la tatal sau si nu reusea sa-l rascumpere, drept pentru care ceruse ajutorul chirurgului.

Starea fetei este stabila

Ieri la pranz o echipa de anchetatori s-a deplasat la Sectia de Terapie Intensiva a Spitalului de Urgenta Floreasca din Capitala pentru a afla de la Andreea Mocanu circumstantele in care s-a produs accidentul. Dupa cum ne-au declarat medicii, starea fetei e stabila. In zilele urmatoare se va decide daca este necesara si o interventie chirurgicala ortopedica. Adolescenta a fost adusa la spital joi seara, in stare de soc, cu multiple fracturi si cu pneumotorax (aer in pleura plamanilor). Medicii au operat-o, repozitionandu-i un plaman.

Violul a fost confirmat

In urma analizelor efectuate, medicii au confirmat ieri ca Andreea Mocanu intretinuse raporturi sexuale inainte de a cadea de la etajul 6. Aceasta confirma impoteza anchetatorilor care au banuit de la inceput ca tanara a fost violata.

Colegii de liceu ai fetei spun ca medicul se cunostea bine cu parintii acesteia

Colegii de liceu ai fetei spun ca tanara a avut probleme medicale inca din copilarie. "Stiu ca a avut trei ope-ratii la umar. Dupa prima interventie au aparut complicatii si a suferit mult. Iar acum i s-a intamplat si necazul asta.

Totusi, trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu ca traieste", precizeaza unul dintre colegi. Misterul pacientului care isi viziteaza medicul acasa ne este dezlegat de acelasi tanar, care prefera sa-si pastreze anonimatul. El sustine ca familiile Mocanu si Tranca erau prietene de ani buni."Pentru orice problema me-dicala mama Andreei apela la Razvan Tranca. Stiu ca Andreea a fost operata de trei ori la umarul stang. De altfel, toti colegii ei pot confirma ca din pricina acestor probleme fata isi ducea ghiozdanul numai pe umarul drept", spune liceanul.

sursa:

http://stiri.rol.ro/content/view/34753/2/

S-au iubit sincer si pasional. A trebuit sa se intample drama Andreei, pentru ca Mona sa accepte sa dezvaluie povestea de dragoste dintre ea si doctorul Razvan Tranca.

Mona si Razvan s-au cunoscut acum cinci ani, la mare, in statiunea Mamaia. "Eu eram cu o prietena la plaja", ne-a povestit, ieri, iubita medicului. "Tin minte ca m-am aplecat ca sa-mi scot slapii, cand un barbat m-a atins usor pe picior cu o umbrela de soare. "Scuza-ma, nu am vrut", mi-a spus el, iar eu i-am raspuns in gluma ca imi va trece supararea doar daca imi va da numarul lui de telefon. "Mi-ar face mare placere", mi-a raspuns, zambind. Desi ramasese sa vorbim, nu ne-am sunat si nici nu ne-am mai cautat unul pe celalalt. Fusese doar o gluma de moment, ceva trecator. Pe atunci, habar nu aveam ca peste cativa ani drumurile noastre se vor intersecta din nou".

DUPA CINCI ANI

Anii au trecut. Intre timp, Mona a divortat si a ramas singura cu doi copii mici. Anul trecut, in vara, fetita i s-a imbolnavit, iar mama s-a internat cu ea la spitalul "Grigore Alexandrescu". "Cu Razvan m-am reintalnit pe holul spitalului. Nu ne-am recunoscut din prima, desi amandoi aveam ciudata senzatie ca ne stim de undeva. Apoi, usor, usor ne-am dat seama: ne cunosteam de la mare! Ne-am bucurat tare mult, spune acum Mona, cu lacrimi in glas. A fost o perioada frumoasa De bucurie am plecat impreuna sa bem o cafea si am stat la taclale ore in sir. Pe atunci, relatia noastra era una de prietenie, si nimic mai mult. Nici nu banuiam ce avea sa urmeze".

AMANTI

O luna mai tarziu, Mona se interneaza din nou in spital, de data aceasta cu baiatul. "Copilul a suferit o interventie chirurgicala, iar Razvan a fost cel care l-a operat. Bineinteles, in acea perioada ne-am vazut zilnic. Incet, incet relatia noastra a devenit mai profunda si am inceput sa tin la el mai mult decat ca la un simplu prieten. Am ajuns din ce in ce mai intimi pana cand am devenit iubiti".

BUN LA PAT

Razvan Tranca a fost un barbat pe care Mona l-a placut la prima vedere. "Mi-a placut de el, am ajuns sa tin la el si acum, cand ii este greu, ma gandesc la el in fiecare clipa. Imi aduc aminte de noptile noastre de dragoste nebune un barbat puternic, tandru, dar si pasional, dragastos.. Ii placea sa ma sarute, sa ma alinte Niciodata nu am facut sex, si doar atat. Amandoi am pus suflet si ne-am respectat unul pe celalalt". Razvan Tranca a fost descris ca fiind un om echilibrat sexual. "Nu mi-a dat niciodata impresia ca ar fi un obsedat sexual, asa cum s-a spus in ultima vreme. Dimpotriva. Era iubitor si-mi respecta toate dorintele. Daca intr-o zi eu nu avem chef de sex, ne gaseam altceva de facut si nu se supara nimeni. Nu a fost niciodata violent cu mine si nici nu m-a bruscat verbal".

CA AMANT, NU CA SOT

Cei doi amanti au incercat

sa-si pastreze relatia cat mai departe de ochii lumii. "Nu voiam ca sotia lui sa sufere. Nu voiam ca aventurile noastre sa se rasfranga asupra familiei si copiilor lui. Si eu sunt mama, si eu sunt femeie, si eu am fost inselata de fostul meu sot. Stiu ce inseamna. Asa ca am incercat sa o protejam cat mai mult pe sotia lui Razvan". Mona ne-a declarat ca nu s-a pus niciodata problema ca medicul Tranca sa divorteze de nevasta lui si sa se casatoreasca cu ea. "Ne convenea situatia asa cum era ea. Imi placea ca amant, nu ca sot".

MISTER TOTAL

In ziua in care Andreea Mocanu s-a prabusit de la balcon, Mona l-a sunat pe Razvan de doua ori. "A raspuns greu. Ce faci Limbuta?- l-am intrebat. Asa ne alintam noi. Cand l-am auzit, am simtit in vocea lui tristete si dezamagire. Era ca si cum cineva apropiat l-ar fi jignit foarte tare, ca si cum fusese lovit sufleteste. Mi-a zis ca este nervos si sa-l sun alta data. Am inchis dar, dupa un timp, nu m-a lasat inima si am sunat din nou. Razvan a raspuns la fel de suparat, strigandu-mi "Lasa-ma in pace!" Apoi a lasat telefonul din mana, dar nu l-a inchis. In receptor am azit cum se prabuseste pe podea ceva un scaun, o masa zgomotul era de lemn si de sticla sparta".

SCENARIUL MONEI

Desi toate probele si declaratiile martorilor il incrimineaza pe medic, Mona crede ca iubitul ei este nevinovat. "El nu era in stare de asa ceva, era painea lui Dumnezeu", a mai spus femeia. "Eu cred ca Andreea a facut sex cu Razvan de bunavoie si nesilita de nimeni, apoi a cerut bani. Cum Razvan nu i-a dat, intr-un acces de furie fata s-a aruncat in gol".

MESAJ PENTRU RAZVAN

Pentru ca nu poate lua legatura cu iubitul ei, Mona a dorit sa-i transmita prin intermediul ziarului nostru un mesaj. "Razvane, ai grija ca lumea este rea! Vreau sa stii un singur lucru: ca eu nu ma indoiesc de tine! Imi cer scuze ca m-am bagat in povestea asta si ca poate ti-am facut mai mult rau. Imi cer scuze si fata de sotia ta. Sa ai incredere in tine si in copiii tai! Altceva nu conteaza!"

sursa: http://stiri.rol.ro/content/view/34910/2/

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...