Jump to content
Ayana

Parasirea cuibului

Recommended Posts

Cu totii stim ca dupa un timp, fiecare tanar trebuie sa isi ia zborul de acasa, sa incerce sa se descurce pe propriile picioare... La unii se intampla asta mai devreme, la altii mai tarziu, depinde si de maturitate, si de conditiile de viata, de copilarie.. de multi multi factori. Care credeti voi ca e varsta propice sa pleci sa iti iei viata in maini? Sunt atatea intrebari de pus aici... voua va e frica de cand va trebui sa faceti acest pas? sau pt cei ce l-au facut... e mai bine sau mai rau?

Link to comment
Share on other sites

Depinde, daca te apuci de munca pe la 18 ani si strangi ceva bani...prin anul 3 (de faculta) ar cam trebui sa te descurci...Oricum, depinde cat te duce capul, daca reusesti sa-ti intemeiezi o afacere pe propriile picioare si sa-ti mearga bine, nu ar trebui sa fie probleme. Depinde de maturitate si de bani, nu poti pleca cu gandul ca vei trai de pe-o zi pe alta (sau ceva in genul). Sunt multi factori.

Link to comment
Share on other sites

si recunostinta fata de parinti? ca ne-au tinut atatia ani? poate parea putin meschin ca dupa terminarea facultatii, cand avem deja un venit, sa ii lasam asa, high and dry...

eu unu nu ias uita pe cei care m-au crescut si ii voi rasplati in timp... depinde si de salariul pe care o sa il am... cel putin jumatate le voi oferi lor :D

Link to comment
Share on other sites

jumatate? si tu din ce mai traiesti? stand singur implica o multime de responsabilitati.. chirie/utilitati/intretinere + de pus bani deoparte sa iti iei propria casuta, sa nu uitam de haine, de atatea si atatea neprevazuturi... oricum la inceput pana te inveti sa iti gestionezi finantele e greu de tot...

Uneori ii invidiez pe cei care au crescut departe de casa prin internate si camine... ei sunt obisnuiti sa fie pe picioarele lor si nu simt asa lipsa protectiei parintilor.

Link to comment
Share on other sites

hmm in jur de 25 de ani ..cel puti ptr baieti care dupa cum stiti se maturizeaza mai greu..

Oricum depinde de circumstante :) am prieteni plecati de la 16 ani de acasa care se descruca super acum ..desi la inceput numai ei stiu cat de greu le-a fost

Cat despre recunostina fata de parinti ea nu se exprima in niciun caz daca stai cu ei acasa pana la 40 de ani..ba asta poate s adevina tortura nu recunostitna :)

Link to comment
Share on other sites

eu personal as merge si acuma ..... desii poate nu fac atatea trebuiri prin casa ... eu spun ca ma`s descurca ...( dar imi trebuie si servici )sper ca de la vara ... sa fiu eu pe picioarele mele sa nu mai stau pe banii nimanui :D

Link to comment
Share on other sites

Cam dupa ce termini facultatea ... consider ca e momentul in care ar trebui sa parasesti domiciliul :D

Depinde ... depinde daca ti`ai gasit in timpul facultatii ceva de lucru care sa iti asigure un trai decent, depinde cat esti de descurcaretz, depinde de multi factori ! :D

Link to comment
Share on other sites

si recunostinta fata de parinti? ca ne-au tinut atatia ani? poate parea putin meschin ca dupa terminarea facultatii, cand avem deja un venit, sa ii lasam asa, high and dry...

Mai mare recunoştinţă decât aceea că ai reuşit să stai pe picoarele tale şi ai reuşit să ajungi să te întreţii singur nu cred că există.

Momentul respectiv e influenţat de o groază de factori, deci o vârstă exactă ar fi greu de dat. Sunt de părere că oricând după 20-22 de ani ar fi un moment potrivit.

Link to comment
Share on other sites

In mod normal viata privata, omul ar trebui sa inceapa dupa varsta de 22 de ani, si motivul este unul foarte simplu:

In marea majoritate a cazurilor, tinerii dupa varsta de 18 ani, incep sa aiba pretentii mai ridicate in ceea ce priveste nivelul lor de trai(ar dori o masina, un laptop, un telefon mai performat etc.). Problemele incep doar in situatia in care pretentiile sunt mai ridicate decat lucrurile oferite din partea tinerilor. Asta cred ca incepe sa apara pe la varsta de 21-22 de ani, cand omul deja este considerat a fi matur.

Parerea mea este ca omul incepe pe la 22-25 de ani sa-si faca propria lui viata!

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...