Jump to content
IceMan

Greva de la metrou paralizeaza Capitala

Recommended Posts

Imagine IPB

Sindicalistii au anuntat ca, dupa protestul de maine, ce va avea loc intre 4.00 si 6.00 dimineata, vor intra in greva generala.Sindicalistii de la metrou sunt hotarati ca, maine-dimineata, intre 4.

00 si 6.00, sa nu scoata trenurile din depouri. Astfel, Metrorex anunta inceputul unei noi crize pentru transportul de calatori din Capitala.

Angajatii ameninta ca, pe 24 februarie, intra in greva generala in cazul in care conducerea nu le ia in seama cererile. Astfel, cei peste 400.000 de bucuresteni care folosesc zilnic metroul vor fi nevoiti sa se inghesuie in mijloacele RATB.

"Conducerea Metrorex nu a venit la masa negocierilor si a motivat ca trebuie sa apara un act normativ cu privire la buget, iar noi trebuie sa mai asteptam", a justificat actiunea Ion Radoi, presedintele Uniunii Sindicatelor Libere Metrou.

Pe lista nemultumirilor se numara: o majorare salariala de 40a (negociabila), imbunatatirea conditiilor de munca si asigurarea alimentatiei de protectie.

O greva generala ar duce la paralizarea traficului in Capitala si asta pentru ca 400.000 de persoanele care folosesc metroul nu ar putea fi preluate de transportul suprateran.

Actiunea sindicatului este ilegala

Directorul Metrorex, Liviu Soava, contraataca si sustine ca, de fapt, sindicalistii nu au dorit sa se aseze la masa negocierilor inca de pe 31 ianuarie.

"Ne-am intalnit dimineata, dar au refuzat sa asculte oferta noastra si au propus sa ne reintalnim la ora 16.00. Dupa protestul spontan din Piata Unirii, despre care eu nu am stiut nimic, ne-am reintalnit la ora 18.45 si le-am propus o marire salariala in doua transe. Una de 6a chiar de la 1 februarie, iar o a doua dupa ce se voteaza bugetul. Nu au dorit sa semneze procesul-verbal", a explicat Soava.

Directorul a adaugat ca aceasta propunere era o solutie de compromis, care ar fi permis prelungirea contractului de munca. In lipsa unei discutii intre cele doua tabere, se pare ca la Ministerul Muncii nu a fost atestat niciun conflict de interese care sa motiveze greva angajatilor.

"Eu le-am spus ca actiunea lor se desfasoara fara un temei legal si vor suporta consecintele. Noi am depus proiectul de buget, iar acesta urmeaza sa fie adoptat prin ordinul comun al ministrilor finantelor, transportului si muncii", a incheiat Soava.

Piata Unirii, cea mai aglomerata statie

Un studiu dat publicitatii toamna trecuta de Operations Research pentru Betacons si Euromedia a aratat ca 23% dintre locuitorii Bucurestiului folosesc transportul subteran. Din cei peste 400.000 de calatori, mai mult de jumatate sunt "clienti" constanti.

Studiul a mai aratat ca profilul general al celui care calatoreste cu metroul este: persoana adulta, cu varsta cuprinsa intre 35 si 49 de ani, cu studii si venituri medii (66%). Motivele pentru care folosesc metroul sunt legate de serviciu - 27%, vizite - 25% si doar 14% aleg acest mijloc de transport pentru a merge la cumparaturi.

Imagine IPB

sursa

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...