Jump to content
IceMan

Mama la 13 ani, tata la 15 ani

Recommended Posts

Imagine IPB

Medicii de la Maternitatea Brasov au ramas socati atunci cand o fetita de numai 13 ani de la Centrul de Plasament "Casa Prieteniei" Codlea a ajuns la spital, gata sa nasca. Angajatii centrului au aflat ca adolescenta e insarcinata cand aceasta era in luna a cincea. La numai cateva ore de la nastere, taticul, un baiat de 15 ani, i-a adus mamei un buchet de flori. Imediat dupa iesirea din maternitate, fetita si nou-nascutul au fost dusi la Casa Mamei din Brasov, unde se afla si acum.

Cei doi parinti minori locuiesc la Centrul de plasament "Casa Prieteniei" din Codlea, ce apartine Directiei Pentru Protectia Copilului Brasov. Desi conducerea centrului a aflat inainte de Craciun ca fata e insarcinata, nu a luat nici o masura. Directorul adjunct al Directiei pentru Protectia Copilului Brasov, Liana Braniste, a spus ca minorii din centrele de plasament nu pot fi urmariti in permanenta. Corpul de control al Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului (ANPDC) va declansa, luni, o ancheta administrativa la centrul de plasament.

Secretarul de stat de la ANPDC, Bogdan Panait, a declarat, ieri, ca nu a fost informat despre cazul celor doi minori.

Personalul institutiei a ignorat problema

El afirma ca autoritatile locale, indiferente fata de acest caz, sunt vinovate pentru ce s-a intamplat la Codlea si ca personalul responsabil ar putea fi sanctionat. Minora care a nascut a ajuns la centrul de plasament dupa ce mama ei a plecat in Italia, desi ar fi putut sta la bunica sa. Adolescenta, impreuna cu fiica ei, vor fi date, cel mai probabil, in grija bunicii.

Au mai fost doua fete insarcinate

La Centrul de plasament de la Codlea au mai fost doua tinere, in varsta de 14 ani, care au ramas insarcinate cu prietenii lor, care nu aveau mai mult de 17 ani. Atunci, din fericire, pentru acestea s-a intervenit la timp. Surse din cadrul centrului ne-au spus ca in prezent sunt internate doua fete carora li se fac, din trei in trei luni, injectii anticonceptionale.

sursa

Link to comment

^ doamne ce :ceuameni: (atat copiii cu pricina, cat si staff-ul centrului de plasament), oricum suntem in Romania, dar nu vad cum ar fi putut preveni personalul chestia asta (doar prin separarea fetelor de baieti, ceea ce e absurd), cat despre faptul ca nu au luat nici o masura, hmmm ... ce masura sa mai iei in aceasta situatie :duh:

Link to comment

Asta ii al doilea caz cand aud ca o fata naste la 13 ani, am mai vazut la tv ca niste copii romi au mai avut copii asa de tineri :P Nu stiu ce e in capul lor, probabil ei s-au inteles sa faca copil daca nu a scapat fata de sarcina pana acum, ei nu-si dau seama ca nu au cu se sa creasca copilul si o sa ajunga prin alte centre de plasamente....

Link to comment
Guest uLise4me

Da am auzit la televizor, crud dar asta este realitatea. Si cum de nu este nimeni vinovat cand copila era supravegheata de profesor sau ce era ala. Profesorul e de vina ;).

Link to comment

Lumea se duce de rapa si prea multi simtim asta pe pielea noastra ...

Foarte multi din voi stiti ca de ceva timp fetele sau baietii la 14 ani nu mai sunt virgini de ceva vreme, cine e de vina ? multi ar spune ca parintii (poate au dreptate in ceva masura) dar eu zic ca de vina este fata/baiatul nu altu gandeste pt. el/ea.

OnTopic :

Sarcinile sub varste de 16 ani au inceput sa creasca considerabil, oare in ce tara o sa traim ?

Link to comment

Sarcinile sub varste de 16 ani au inceput sa creasca considerabil, oare in ce tara o sa traim ?

Eu am invatat saptamana asta la geografie ca suntem in scadere, si ca momentan mai suntem doar vreo 17 mil. de romani in tara... probabil o sa creasca populatia Romaniei daca fetele sub 16 ani o sa faca copii :)

Link to comment

vitorul e ratat oricum....dintr-un centru de plasament...nu stiu ce poti sa ajungi

vai tu ! pe bune ? Tu cel care erai impotriva avortului .... :)

Hai sere zi si tu, mai bine ca l-au adus pe lume decat sa-l avorteze asa-i ? :>

Ontopic : Foarte tare =))) cand copilu o sa aibe 20 de ani maica-sa o sa aibe 32 :D foarte tare, exista o posibilitate ca parintii sa traiasca mai mult ca el xD

Link to comment

Asta ii al doilea caz cand aud ca o fata naste la 13 ani, am mai vazut la tv ca niste copii romi au mai avut copii asa de tineri :P Nu stiu ce e in capul lor, probabil ei s-au inteles sa faca copil daca nu a scapat fata de sarcina pana acum, ei nu-si dau seama ca nu au cu se sa creasca copilul si o sa ajunga prin alte centre de plasamente....

da, dar ce se va intampla cu acei copii? Nasti pe cineva la 12/13 ani, si dupa ce faci cu el? Stii sa il cresti la 12 ani? La 12-18 ani se merge dupa baieti(la 12-15 prieteni, mai in sus iubiti deja(nu ma refer si la sex) )

Have a break...

Link to comment

vai tu ! pe bune ? Tu cel care erai impotriva avortului .... :)

Hai sere zi si tu, mai bine ca l-au adus pe lume decat sa-l avorteze asa-i ? :>

Ontopic : Foarte tare =))) cand copilu o sa aibe 20 de ani maica-sa o sa aibe 32 :D foarte tare, exista o posibilitate ca parintii sa traiasca mai mult ca el xD

just shut up...

sau esti de acord cu ei? sex la 13 ani? sa fim realisti... copiii sunt copii ca sa se joace, nu sa faca sex... sau am uitat ca tu oricum nu stii ce e aia Protectie asa ca ti se pare normal un avort.. reality break NU E NORMAL...

PS: te rog nu mi te mai adresa, mi te-ai facut cat se poate de antipatic. In spiritul bunei convietuiri pe acelasi forum si a evitarii folosirii butonului IGNORE USER te rog sa incetezi a imi mai mentiona numele. Multumesc pentru intelegere.

Link to comment

da, dar ce se va intampla cu acei copii? Nasti pe cineva la 12/13 ani, si dupa ce faci cu el? Stii sa il cresti la 12 ani? La 12-18 ani se merge dupa baieti(la 12-15 prieteni, mai in sus iubiti deja(nu ma refer si la sex) )

Have a break...

Era mai mult o gluma, copii aia or sa ajunga mai rau ca parintii lor :dooh: .

Link to comment

Eu am invatat saptamana asta la geografie ca suntem in scadere, si ca momentan mai suntem doar vreo 17 mil. de romani in tara... probabil o sa creasca populatia Romaniei daca fetele sub 16 ani o sa faca copii :)

Vai, si ce te-a mai invatat la geografie? ca Pamantul e rotund? 8-| Ai niste raspunsuri de...ne doare capul. [intelegi tu aluzia facuta, esti baiat mare 8-|]

ot: Nimic nou sub soare, doar ca cei doi adolescenti nu sunt rromi. Copii rromi, nu numai ca intretin relatii sexuale dupa ce ajung la pubertate...ci...se mai si casatoresc. 8-|

Link to comment

Eu am invatat saptamana asta la geografie ca suntem in scadere, si ca momentan mai suntem doar vreo 17 mil. de romani in tara... probabil o sa creasca populatia Romaniei daca fetele sub 16 ani o sa faca copii :)

ok ca sa fim intelesi asta e userul meu cu care postez cat se poate de frumos pentru a nu lua warn.

trebuie sa intelegi ca ma abtin din rasputeri sa nu fac un misto nesimtit de tine.

ok.. deci.

1. raspunsurile tale (in general) par a fi pentru alt forum si pentru alt topic. postezi fara nici macar o relevanta, postezi aberatii copilaresti, nefondate si nedovedite.

2. nu ne intereseaza ce ai invatat la geografie. majoritatea de aici e mai mare in etate decat tine, am fost si noi la scoala, nu e nevoie sa ne aduci aminte.

3. ce ti-a mai zis tie invatatoarea? ca barza aduce copilasii?

4. ai prea multa incredere in scoala, stat si biserica. nu am nevoie sa discut cu purtatorul lor de cuvant. daca esti in stare sa ai o parere proprie, bine. daca nu, nu mai posta prostioare pe care le-ai gasit mazgalite in manual, mmk?

on topic: bravo lor. vor fi in stare sa se duca in familie la discoteca \:D/

99% din lucrurile care se intampla in ziua de azi ar frapa o familie normala din secolul 17-18.

pana la urma femeile se emancipeaza din ce in ce mai de tinere, barbatii f** de la varste din ce in ce mai fragede.. si murim din ce in ce mai tineri.

interesant e ca atunci cand un om aude de un copil de 13 ani are liceul termina, un geniu matematic etc. toti zic "bravo". cand isi foloseste alte parti ale corpului la 13 ani spune ca e tampit.

pana la urma viata se duce de rapa mult prea repede, majoritatea e tembela si minoritatile nu pot face nimic. pentru ca pana la urma intelectualii reprezinta o minoritate pe cale de disparitie.

Link to comment

Scares the shit out of me, alta stire fara de care dormeam mai linistit.

Opinia mea umila e ca n-aveau oricum un viitor stralucit dat fiind backgroundul, but they just shitted their life even more.

@Frody: spune-i doamnei tale de geografie sa faca fiica-sa un copil la 16 ani si spune-mi si mie cate puncte iti scade la purtare. N-o sa murim, stati linistiti - 90% din populatie oricum doesn't give a fuck pe Romania/istoria ei, am putea sa ne facem unguri toti and Romania never existed :tiphat:... in caz contrar, oricum n-o sa mai fiu aici sa vad ce se intampla; pretty much, the whole thing is that this should not of have happened, si daca ne bazam pe copiii de 16 ani pentru perpetuarea neamului, we're in deep shit.

la 13 ani? sa fim realisti... copiii sunt copii ca sa se joace

WORD!

http://www.heineken.com/romania/ehr/

Link to comment

' date='Feb 18 2007, 00:18' post='1760144']

Vai, si ce te-a mai invatat la geografie? ca Pamantul e rotund? 8-| Ai niste raspunsuri de...ne doare capul. [intelegi tu aluzia facuta, esti baiat mare 8-|]

Daca vrei sa intelegi nu te-am intrebat nimic, nu stiu ce iti place tie sa te bagi singur in seama... in fine... o mai spun odata, aceea era mai mult o gluma, si sunt de parere ca acei copii vor ajunge mai rau ca si parintii lor.

Link to comment

Daca vrei sa intelegi nu te-am intrebat nimic, nu stiu ce iti place tie sa te bagi singur in seama... in fine... o mai spun odata, aceea era mai mult o gluma, si sunt de parere ca acei copii vor ajunge mai rau ca si parintii lor.

Ce gluma e aia cand nu rade nimeni? :rofl1:

ot: nu se stie...poate vor avea un viitor prosper, poate se va gandii cineva la ei, nu cred ca ii vor lasa in voia vantului. ;)

Link to comment

' date='Feb 18 2007, 15:30']

Ce gluma e aia cand nu rade nimeni? :rofl1:

ot: nu se stie...poate vor avea un viitor prosper, poate se va gandii cineva la ei, nu cred ca ii vor lasa in voia vantului. ;)

Pai nu rade nimeni ca se considera spam :P

@Nu stiu daca cine s-ar interesa de acei copii, in nici un caz nu cred ca se vor interesa romanii... De ce? Pentru ca suntem o natiune saraca, in cel mai bun caz vor ajunge zidari, tamplari... meserii modeste zic eu.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...