Jump to content
{JM}Alex Lifetaker

Satanism in muzica rock ?

Recommended Posts

La orele de psihologie profesoara profita de dezinteresul nostru pt. disciplina ei asa ca ne baga pe gat sa vedem niste casete video in care rockerii sunt denigrati, in care un asa zis fost rocker(care dadea cantari mari pe la concerte si cica era foarte bun, dar si-a dat seama ca rockul inseamna satanism) ne explica de ce a renuntat el la rock.

Din ce am vazut la documentarul acela aceste formatii sunt sataniste:

Queen, Led Zeppelin, Beatles, Elvis Presley, Michael Jackson, Madonna, Jimi Hendrix, Kiss, niste cantareti de rap si muzica country(nu mai stiu numele) precum si unii cantareti greci de manele(seamanau cu manelele de la noi).Cam multi satanisti :D

Ce m-a frapat cel mai mult a fost spre sfarsitul documentarului unde au luat 2 melodii:

Led Zeppelin - Starway To Heaven

Queen - Another one bites the dust.

Au rulat refrenul normal,dupa aceea l-au rulat invers(de la sfarsit spre inceput) si intr-adevar continea niste mesaje ciudate.

Insa teoretic e imposibil sa creezi o melodie care rulata normal suna bune si rulata invers contine astfel de mesaje, drept urmare eu consider ca persoanele care au facut aceasta caseta video(si in special invinovatesc Biserica, ca ea isi baga coada unde nu-i fierbe oala) sunt demne de dispretul tuturor, sunt niste persoane de toata jena, pentru ca au "masluit" caseta si au introdus din burta acele mesaje :|

Si ca sa terminam o data cu chestiile astea, ,rog pe cineva care se pricepe sa editeze cele 2 melodii de mai sus astfel incat sa ruleze de la sfarsit spre inceput, ca sa vedem daca intr-adevar exista acele mesaje satanice.

Link to comment
Share on other sites

Am citit despre astea mai demult pe net. Intr`una parca zicea "start smokin marijuana"... Oricum eu zic ca e un bullshit de proportii astronomice. Daca Satan ar vrea sa transmita mesaje, ar face`o intr`un fel mai accesibil, cred. De exemplu.. ai aici lyricsurile de la Ragnarok-Under the wings of Satan:

And are embraced by the wings of chaos.

I see my self like the flame.

Ave Satanas, reige Satanae,

Shemhamforash, hail Satan!!!

I summon thee, ave Satanas

In the greatest darkness of my inner strength

I call upon, regie Satanae.

Alea din Another one bites the dust sunt porcarii. Ei vor sa zica despre creier ca le deruleaza inapoi in somn ? Sry n`am asa mare IQ.

Cat despre melodii daca vrei sa le testezi, un search cu google te rezolva. Stiu ca le`am descarcat si eu mai demult si era adevarat :/

Link to comment
Share on other sites

Salutare...

My sincere opinion: nu sta nimeni sa conceapa niste versuri care, played invers sa insemne altceva.

Transcrierea filmului am vazut-o pe sfaturiortodoxe.ro, site care sincer - e fanatic bullshit facut de un preot probabil.

Tipul (preotul cu site-ul) mai povesteste acolo cum i s-a facut un ID card (nu stiu ce fel/unde) si a vazut numarul 666 pe el si HOPA a inceput sa se planga pe-acolo ca i-au dat ID card-ul Satanei, neintelegand ca sunt doar niste numere alese pe baza de un criteriu.

Cat despre rockeri satanisti, trupe sataniste s.a.m.d.: parerea mea e ca e doar o chestie de marketing. Avea Kargoth in semnatura ceva de la o trupa, something like "We'd like to see the human race dead because they are unworthy of the gift of life" - "oamenii nu merita sa traiasca si am vrea sa-i vedem pe toti morti".

Mi s-a parut o chestie stupida din partea trupei respective. Who cares daca e un crestin wannabe sau un satanist wannabe care face generalizarile astea - they're both fucking stupid. :)

As dori sa mai adaug o chestie, simbolul pe care il vedeti atat de des in muzica rock (facut din degete) si numeste mano cornuta sau corna. Are foarte multe intelesuri - dar eu sunt alaturi de Dio cand vine vorba de provenienta acestui simbol in rock.

The word has it ca tipul asta, Ronnie James Dio avea o bunica in Sicilia or something - some part of Italy in orice caz si cauta un simbol puternic pe care sa-l foloseasca in concerte. Bunica-sa i-a aratat acest semn, explicand ca alunga blestemele "castate" de invidia altor oameni asupra obiectelor tale.

Cam atat am avut de zis :)

Salutari,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

http://sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

Asta e documentarul despre care e vorba, ma rog aici e in format text si cu cateva poze atasate insa va veti face o parere.

Dau un copy paste de la Cosu:

"Profa voastra e putin inchisa la minte. "Documentarul" (cu greu se poate numi documentar - poate in spritul Spinal Tap : mockumentary ) se gaseste in varianta lui scrisa aici: http://sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

E foarte prost facut , bazat pe inchipuiri, cazuri extreme si intelegere proasta a fenomenului. Pare sa fie destul de vechi (epoca VHS) si este probabil facut de o "secta" mai mult sau mai putin obscura si nu de o autoritate bisericeasca, fie ea catolica protestanta sau ortodoxa(desi apar elemente specifice ritului ortodox).

Cand a aparut materialul (Cred ca a ajuns si la tveu acum multi ani) au aparut tot soiul de exaltati care ii dadeau dreptate sau care luptau cu o inversunare demna de o cauza mai buna impotriva lui. Nu cred ca merita asa multa atentie"

Link to comment
Share on other sites

Intrati pe linkul acela care ruleaza melodii rock invers si ascultati fara lyrics, sa vedeti ca nu intelegeti nimic din toata chestia aia.

Insa daca activati lyricsurile dintr-o data vi se pare ca intr-adevar suna exact ca acolo, e o chestie de auto-sugestionare, nu-i nimic real, totul e in mintea voastra.

Deci am cam dat raspunsul: simpla coincidenta, imaginatie si multa auto-sugestionare :D

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu ce scrie pe sfaturi ortodoxe,insa ceea ce ma amuza foarte mult chiar foarte foarte foarte mult sunt cuvintele:sigur e coincidenta...Ori sunteti prea orbi sa vedeti ori nu vreti sa vedeti.Sau nu stiu...Poate sa fumezi marijuana(sau cum se scrie) e un lucru normal...Si ca sa inchei ,sigur tot ce e in acel "documentar" sunt doar coincidente...

Astept sa vad posturile lui black si ale thorei.

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

deci faza e ca, rock'erii adevarati duc "o alta viata" pe o lume a lor in care ... daca dai din cap pana iti amorteste esti COOL, daca fumezi 3 pachete de tigari pe zi si vrei 2 stilce de [orice, numa alcool sa fie] esti COOL iar

uhm ... eu dezagreez astfel de persoane ... + sa nu uitam ... sa stai neimbaiat 3,4 saptamani ... sa iti luceasca soarele in parul plin de grasime amestecat cu praf si fum de tigara, e la moda ... si esti COOL

da.... adevaru e ca misto si ... satanisti ... is putini ... 90% din "roack'eri" o fac pentru imagine ... sau sa fie COOL

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...