Jump to content
IceMan

La marginea Capitalei traieste "femeia-maimuta"

Recommended Posts

Imagine IPB

La 27 de ani, o femeie merge in maini, sta dezbracata si scoate sunete nearticulate, ca o maimuta.La doar cateva minute de Bucuresti, o femeie cu un puternic retard mintal a fost tinuta de familia ei din satul Rosu, comuna Chiajna, in conditii greu de imaginat pentru anul 2007: ea nu a fost spalata de ani intregi si nici nu a fost dusa la un control medical.

Vecinii au sesizat Linia Verde Pentru Protectia Copilului, satui de tipetele fetei care umbla prin curte ziua si noaptea, ca o aratare din Paleolitic. Fata a fost luata ieri cu Salvarea si internata la Spitalul de Psihiatrie Balaceanca.

Doarme pe jos si mananca chistoace

Familia Ionita locuieste intr-o casa de pamant, care sta sa se prabuseasca, in fundatura unei stradute din satul Rosu. Ionita Ion, tatal, are 60 de ani si, spun vecinii, cerseste in Piata Gorjului. Tocmai ce intra pe poarta, ametit de bautura. In incaperea stramta si saracacioasa, formata dintr-un pat si o soba, un miros pestilential de urina, statut, ataca de la intrare. Intr-un colt, langa pat, chircita si cu ochii bulbucati, o aratare: o fata acoperita sumar de o zdreanta, cu parul ciufulit si ochii tampi, inexpresivi, se bataie incoace si incolo, scotand sunete guturale.

"Acolo doarme, pe jos", spune senin fratele ei, Alexandru, de 36 de ani. Maica-sa completeaza: "E retardata, saraca, nu stie sa vorbeasca si nu sta imbracata, rupe hainele de pe ea". La picioarele desculte si murdare, cu unghiile negre, sunt imprastiate chistoace sfaramate, pe care le-a rontait pana acum. Mama ei, Ionita Niculina, spune ca nu a dus-o la doctor pe Laura - caci acesta este numele ei, chiar daca nu are buletin - de frica sa nu fie internata definitiv la spitalul de nebuni.

Fratele spune ca nu au cu ce trai si ca le-ar prinde bine un ajutor, mai ales ca fata mananca mult. Ca sa ne convinga, e dispus s-o supuna pe fata la o demonstratie, ca pe un animal la gradina zoologica: "Daca vreti, aduc un carnat, sa vedeti cum il haleste".

Primaria a facut o constatare

Vecinii stiu cu totii de existenta fetei, chiar daca aceasta nu a parasit niciodata curtea. "Stiu ca e nebuna, mama, si ca face ca salbatica", spune Gherghina Nita. "Eu cred ca o bat aia acolo, ca noaptea o aud urland. Se taraste ca un animal prin curte, fie iarna, fie vara, si pute de-ti ia nasul din loc", marturiseste Valentin Dima, vecinul de peste gard. Cu toate acestea, abia acum, dupa atatia ani, cineva a anuntat autoritatile de situatia fetei.

Dupa sesizarea facuta, la domiciliul familiei s-au deplasat reprezentanti ai Serviciului de Asistenta Sociala din cadrul Primariei Chiajna si al Politiei Comunitare. Descinderea s-a finalizat cu un proces-verbal in care se specifica faptul ca tatal cerseste, ca familia traieste in saracie si ca este si o fata bolnava psihic, care ar trebui internata intr-un spital.

"Noi am constatat situatia si am sfatuit-o pe mama sa vina la primarie daca are nevoie de ceva. A zis ca nu o da, asa ca am plecat", a declarat Mariana Cherciu, sef Serviciu Asistenta Sociala.

sursa

Link to comment
Guest NiGhTwaLkeR

ce sa ii faca parintii daca asa s-a nascut :-O in cel mai rau caz au tinut-o izolata, desi nu scrie nicaieri despre asta.Asa ca nu e vina parintilor

Link to comment

Oameni fara mine, oameni retardati si care nu pot gandi, i-as aduna pe toti si i-as impusca, oameni fara ratiune si fara o gandire coerenta.

De ce...? Ca doar ei nu vor sa fie asa. Probabil ca, intr-adevar, i-ai scapa de un chin, dar poate ei vor sa lupte in continuare...

Link to comment

partea buna e ca am intrat in UE..partea proasta ca am intrat cu Tarzani din astia

nu e vina lor... ti-e rusine de ei? ia unul acasa.. spala-l, ingrijeste-l si apoi ai dreptul sa comentezi...

asta nu e numai vina lor.. e si vina statului... e vina tuturor... e vina faptului ca noi nu ne iubim aproapele, e vina faptului ca suntem egoisti peste masura.. e vina faptului ca noi suntem.. noi...

Link to comment

Serenity.e usor sa dai sfaturi ..sau tu chiar esti o buna samariteana?

intai incearca sa pui tu in aplicare lucrurile astea si apoi sa dai sfaturi de acest gen

@ ma mir ca nu te mai lansezi intr-o teorie de genul barbatii sunt de vina si ptr treaba asta

iote la el...

nu eu am fost cea care ironiza bietii oameni asa ca nu am de dovedit nimic... m-a intristat cazul si cam atat... nu am mai facut si misto din el...

cat despre teorie... ma bucur ca ai ajuns la concluzia ca sunt misoandra, dar asta e deja absurd... ratiunea mai are loc in judecata mea... ce e little Lance, hurt your feelings spunand adevarul despre reactia ta deplasata?

Link to comment

e simplu iti exprimi compasiunea si sa te erijezi in aparatoarea nevoiasilor..dar e usor sa scrii..

Nu mi-ai ranit nimic iar reactia mi-o asum dar daca e deplasata sau nu asta nu e neaparat rolul tau sa decizi :)

Stii cum e..ipocrizia e o bijuterie des intalnita si e mai usor sa spui 3 vb frumoase...asta a fost opinia mea despre articolul publicat..si nu am de ce sa o ascund sau sa ma simt ranit...sau tu crezi ca am vrut sa fiu subtil si acum ma supar ca mi-ai distrus planul?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...