Jump to content
Redemption

Game addicts

Recommended Posts

Precum spune si titlul intrebarea se refera la games addicts. Cati dintre voi ati fost si sunteti maniaci ai gaming-ului si din ce motiv ati lasat-o mai moale sau ati renuntat la respectiva pasiune?

Eu spre exemplu din cauza facultatii si a unor motive personale, jucand mu pe linkmania timp de 1 an si ceva si alte mmorpg-uri pe alte servere, iar cu ceva timp inainte fiind mare fan al RPG-urilor de calitate gen Elder Scrolls, seria Gothic, Baldur's Gate,NWN etc.

PS: daca a exista un topic de genul, inseamna ca nu am folosit eu cuvantul potrivit la search,deci scuze anticipat si preventiv ^_^

Link to comment
Share on other sites

yep me 2.. mmorpg mai nou..iar in trecut hardcore RPG Black Isle style si Elder Scorll etc

e de mentionat SNES ( Super Nintendo) .. de acolo de la Donkey Kong si Mario a inceput totul...hmm apoi ca sa fiu mai explicit..am trecut la fps si la simulatoare si managere sportive..totul pana au dat Fallout si Diablo peste mine...de acolo am trecut in universul D&D, fantasy , etc:)

Adevnture nu prea am jucat in afara de Broken Sword ,Myth ..De mentionat mai e asa numitul stil horror( Resident Evil, Dino Crysis, Silent Hill , Alone in the Dark)

Insa jocul care pot sa zic ca m-a atrast de tot pe partea RPG-ista :P este Vampire The Masquerade;;)

Link to comment
Share on other sites

am inceput cu prima consola nintendo fabricata, eram fan super mario bros si mega man. asta acum vreo 15 ani. dupa care a venit primul pc si... asa a inceput declinul :D am trecut cam prin toate rpg-urile de referinta single player in timpul liceului, de la diablo 1 pana la seria gothic, baldur's gate, morrowind, final fantasy etc. pe langa rpg-uri, questurile erau preferatele mele: sanitarium, grim fandango, seriile monkey island, syberia, broken sword sunt cateva dintre ele. pe langa asta, nfs-ul de la 4 pana la underground 2 (nfs porsche a fost best of dupa parerea mea), precum si alte simulatoare de masini sau alte sporturi (moto gp, rollcage, carmageddon de ce nu :)). cu strategiile real time nu prea m-am omorat, dar sa amintesc cateva care chiar mi-au placut si aici: age of empires 2, pharaoh, caesar. tbs-urile imi plac, un amestec frumos intre tbs si rpg fiind realizat in gorky17, numit ulterior opium. shootere... jucate cat de cat mult, doar quake 2 si halflife, acum n-as mai juca fps-uri sub nici o forma. adventure games: seria tomb raider (mi se spunea lara croft intr-o vreme :P, pana cand a interpretat-o angelina jolie si na... au considerat ca nu ma mai ridic la inaltimea asteptarilor), indiana jones si cam atat de genu'.

prin facultate am inceput sa joc mmo. nu m-as mai putea intoarce la single player games, mi-ar lipsi deja prea mult interactiunea cu alti playeri. jucate: guild wars, lineage 2, eve online, anarchy online, mu online... si s-ar putea sa ma apuc de second life, daca o sa mai vreau sa incerc ceva nou.

de aprox 2 luni nu am mai jucat cam nimic, nu ca s-ar fi produs vreun eveniment major in viata mea, nu ca as fi simtit ca nu mai am timp de asa ceva, ci pur si simplu pentru ca mi-a lipsit cheful. jocurile pe calculator creeaza dependenta intr-adevar, dar dependenta asta poate fi destul de usor infranta, cu ajutorul dependentei fata de prieteni, de exemplu :). jocurile pe calculator nu alieneaza decat in masura in care eviti sa iesi la un suc sau o plimbare pentru a face lvl up. a, da, din pacate jocurile pe calculator in exces tampesc :) deci aveti grija. in rest, sunt o modalitate placuta de a pierde foarte mult timp si sunt... inceputul vastelor lumi virtuale ale viitorului :) trist va fi cand personalitatea si vietile noastre se vor masura in pixeli iar un sarut nu va fi nimic mai mult decat o coliziune de polinoame.

in alte cuvinte, aveti grija cum va stabiliti prioritatile. nu ignorati ceea ce se petrece in jurul vostru si incercati sa nu evadati in lumi virtuale paralele decat pentru relaxare. play nice. and live nicer.

Link to comment
Share on other sites

dependent de baldur's gate 2

dependent de morrowind

dependent de wow

orice dependenta am avut-o vreodata.. s-a legat neaparat de un RPG.

cand eram mai mic eram dependent de questuri (stiu ca Dig m-a omorat cu zile pana l-am terminat)

so that's why i like u :wub: asta si pt ca "u're squall" (la fel si eu). desigur, si pt ca nu fumezi, deci nu trebuie sa-mi impart cu tine tigarile :)

happy val's day tuturor gamerilor din lume. love u all :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...