Jump to content
TehnicianMU

Mithbusters

Recommended Posts

Incurajat de topicul Guma de mestecat=laxativ? deschid si eu topicul acesta.

Cu totii am auzit proverbe/vorbe din stramosi/prieteni/parinti/etc.

Fiind putin masochist (poate putin mai mult decat trebuie) de o bucata buna de timp (a se intelege ani buni) pun la incercare "vorbele" auzite, nu ma refer la cele de genul : "pun bricheta jos si sare pe masa" ci la cele batranesti sau auzite "pe la baieti".

Cateva exemple (testate pe pielea mea):

Guma de mestecat = laxativ ?

Adevarat, foarte adevarat :right: dar, doar daca sunt consumate in exces.

Clasica : "a da cu palma intr-o bucata de hartie cat timp aceasta pluteste pe apa => dureros sau nu ?"

Foarte dureros :whistle:

Testat acum mult timp in urma.

Interesant pentru unii : "Daca consumi alcol cu paiul/lingura/etc, in fine, repede in cantitati mici te imbeti mai repede?"

Fals :error:

De multe ori am incercat sa ma imbat asa, ce e drept am reusit sa ma imbat dar nu dintr-o bere sau doua cum zice "vorba". Eu duc lejer 5 beri. Acum 2 ani, intr-o plimbare prin tara, am popasit putin in Judetul Harghita( Lacul Rosu era tinta principala ), intr-un mic oras Gheorgheni am gasit un mic club in care spre uimirea mea la fiecare halba de bere, ospatarul mi-a adus si un pai, cica asa se consuma acolo, la fel, nu am reusit sa ma amestesc prea repede. ( nu am intentionat sa fac reclama, dar e chiar dragut, se numeste Texas).

Una interesanta auzita acum mult timp la bunicii mei : "In cazul arsurilor/oparirii, oul, remediu foarte eficient"

Acum cateva zile, in timp ce depuneam un efort foarte mare impreuna cu colegul de camera sa facem cartofi pai, colegul reuseste sa rastoarne tigaia cu ulei inchis pe mana mea (inca mai cred ca a fost intentionat), in timp ca ma uitam cum mi se invineteste mana si pielea cum incepuse sa curga aproape, singurul lucru care imi trecea prin cap era sa ii arunc cateva oua in fata, cand am deschis frigiderul mi-am amintit instant de ce spusese bunica: "daca te arzi pune albush pe arsura", amintit si facut. Am spart 4 oua, frumos punse intr-o farfurie cu fundul mai adanc, am acoperit rana cu albus+galbenus ( parca ma pregateam sa fac omleta ). In fine, am uns rana timp de o ora aproape si rezultatul a fost mai mult decat uimitor. Innafara de usturime totul a fost ok, acum nu am nici macar un semn, rana a disparut perfect iar usturimea nu a tinut mai mult de 4 ore.

Sperand ca va place ideea topicului, astept si de la voi asemenea exemple, testate sau nu.

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Interesant pentru unii : "Daca consumi alcol cu paiul/lingura/etc, in fine, repede in cantitati mici te imbeti mai repede?"

Fals :error:

De multe ori am incercat sa ma imbat asa, ce e drept am reusit sa ma imbat dar nu dintr-o bere sau doua cum zice "vorba". Eu duc lejer 5 beri. Acum 2 ani, intr-o plimbare prin tara, am popasit putin in Judetul Harghita( Lacul Rosu era tinta principala ), intr-un mic oras Gheorgheni am gasit un mic club in care spre uimirea mea la fiecare halba de bere, ospatarul mi-a adus si un pai, cica asa se consuma acolo, la fel, nu am reusit sa ma amestesc prea repede. ( nu am intentionat sa fac reclama, dar e chiar dragut, se numeste Texas).

Aici te contrazic ... inseamna ca nu sti sa bei rapid Tehniciane :rofl1: ...

Am incercat si eu ... 3 beri cu paiul + altele inainte de cele 3 cu paiul ... si m-am imbotit rapid de la cele cu paiul ( de la 6 beri ... nu prea am nimic ... dar acuma am patit-o ... ).

Cu lingurita n-as avea nervi sa incerc ... ca-mi ia prea mult :rofl1: ...

Dar buna e vorba batranilor: Bea cu minte ... nu bea cu sete ;) ... [ la asta nu prea ai ce testa ... la asta doar trebe` sa asculti ]

[Asta la mine-n sat am auzit-o]

Link to comment
Share on other sites

Pai pe ambalajele Orbit scria inainte " Consumul excesiv are efecte laxative ", acum nu mai scrie. Car despre lovirea apei cu palma, daca dai tare, te doare si fara hartie (am incercat in cada, ustura ca draq :oops: ).

Daca te razi in cap, vei avea parul mai des

FALS. Numarul firelor de par pe care le ai este determinat genetic, iar rasul nu poate influenta acest lucru. Insa parul, cu cat il tunzi/razi mai des, cu atat se regenereaza mai mult, si se poate intari. Nu se indeseste.

Link to comment
Share on other sites

da, de fiecare data cand ma zgariu sau am o rana deschisa de la o cazatura, imi pun cainele sa ma linga si culmea, in cateva zile sunt ca nou. ce face un caine cand are o rana? se linge, si totul se vindeca. cainii nu au medicamente asa ca si-au facut propriile medicamente.

In a 1990 study done at the University of California, Davis, researchers found that dog saliva killed E. coli and Streptococcus canis, another harmful bacteria.

In another study (1995, Fairbanks, Alsaka), students swabbed spit samples from 102 drooling dogs and concluded that the samples inhibited the growth of certain bacteria, especially on nose mucous bacteria. But they also found many types of bacteria in the dog saliva itself. They concluded perhaps dog saliva is not the next wonder drug.2

Still, DogsInTheNews.com has found evidence over the years that slobbery dog kisses can cure cancer, deadly bee stings and blindness, among other ailments. Just remember that, the next time your pooch offers you a hearty lick.

sursa: http://www.gi.alaska.edu/ScienceForum/ASF12/1234.html

Link to comment
Share on other sites

si eu te contrazic la faza cu bautul cu paiul.

spre deosebire de tine eu duc(eam) lejer 10 beri (nu am mai baut demult asa mult).

ei bine am facut un test. am baut 5 beri si a 6-a cu paiul. s-a simtit diferenta clar.

acum hai sa va explic LOGIC de ce te imbeti mai repede daca bei in cantitati mici si in ce situatii se vad cele mai mari efecte.

in cazul in care bei jumatate de bere cu sec 90% din berea care ai baut-o ajunge in stomac unde e atacata de acizi, luate substantele "nutritive" si apoi.. evacuata.

restul de 10% e absorbita pe drum (in gura, in gat) si intra direct in organism.

la bere nu prea se observa pentru ca nu are mult alcool.

in cazul in care vei bea vodka sau wisky cu lingurita iti zic 100% ca te imbeti de 2-3 ori mai repede. in cazul in care bei cu lingurita 100% din cantitatea de alcool e absorbita direct de organism si nu mai ajunge nimic in stomac.

in cazul in care bei cu paiul te imbeti mai repede daca bei cate putin. daca te apuci si incerci sa dai sec la o bere cu paiul nu prea vei vedea mari diferente (nu te vei imbata mai repede).

in principiu asta e "logica" din care te imbeti mai repede daca bei cu paiul/lingurita. alcoolul nu ajunge in stomac (unde e descompus de acizi in mare parte) ci e direct absorbit de organism.

Link to comment
Share on other sites

De la sec la cu pai e o diferenta mare, si as putea paria ca daca tu bei 2 seci si eu beau 2 cu paiul tu te imbeti innaintea mea.

Revenind la subiect, am baut berea cu paiul la fel cum as fi baut un cola sau orice altceva, si nu am ametit mai repede decat ar fi trebuit, cum se intampla mai de fiecare data, tigara imi pune capac :)

Nu inteleg de ce as vrea sa beau repede cu paiul cand pot sa pun direct sticla la gura si sa termin treaba, dar in fine.

Link to comment
Share on other sites

E cam ciudata asta cu paiul, auzisem k te imbeti mai repede, da nu-mi explic. Unii spun k mai mult alcol intra in contact cu peretii gatului, dar digestia se produce in stomac, asa ca nu cred.

\/\/ Good idea!!! Plec la magazin sa iau niste doze de bere sau sticle de vin, si revin cu un post... asta daca mai pot sa scriu dupa \/\/

Link to comment
Share on other sites

faza cu paiul am incercat-o acum 7-8 ani prima oara...cativa ani mai tarziu doar de amuzament din nou...acelasi efect de fiecare data..de fapt asta e faza..nici un efect..ca beau cu pai, sau fara pai..tot un drac..ideea e ca paiul e doar al naibii de enervant..si oricum, prefer halbele de 1 litru.

Link to comment
Share on other sites

Cateva exemple (testate pe pielea mea):

Guma de mestecat = laxativ ?

Adevarat, foarte adevarat :right: dar, doar daca sunt consumate in exces.

Ca sa nu scriu in topicul celalat (a trecut pe pag cealalta deja :P) : eu consum un pachet de pastile (guma) pe zi :D .. in fiecare zi (putine exceptii .. )... asta de ceva timp (cativa ani) ...si nu am chiar nimic :) .. poate s-a invatat organismul :D .. nici foame nu imi provoaca, nici dureri, efecte laxative nici atat :) ...

Link to comment
Share on other sites

Faza cu bautul cu paiul au facut`o si la Brainiac...in care erau 3 "cobai" (brainiaci) : unul nu mancase nimic toata ziua, unul urma sa bea cu paiul, iar ultimul ca orice om.. cel mai tare s-a imbatat ala care nu mancase nimic, iar ala care bause cu paiul nu prea avea nimic ...ca si cum ar fi baut normal...

p.s. am incercat si eu sa beau bere cu paiul si nu prea are efect :| , te imbeti mai rpd pe stomacul gol (pot sa va asigur aici) :)

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Hmmz eu am mai auzit o poveste cum ca daca ai bea alcool cu tigara (ca si cu paiu) te imbeti mult mai rapid. Nu am testat. Care are ocazia si vrea, sa ma lamureasca pls.. Eu nu beau :right:

Oricum... myth: daca iei cantitati enorme de bixtonim (picaturi de nas),iti slabeste inima.

Plausible! Contine efedrina si nafazolina care sunt puternice vasoconstrictoare si duce la hipertensiune. oricum chiar la atac de cord nu stiu daca conduce, poate in cant. astronomice.

myth: poti deveni dependent de bixtonim (picaturi de nas).

Plausible! Iau in fiecare zi de vreo 2 ani :|

myth: masturbarea duce la orbire, pierderi de memorie, leziuni pe creier, si cresterea parului in palma.

Busted! =)) Nu exista persoane cu par in palma deci probabil nu e adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Scrumul de tigara este un fel de catalizator si accelereaza modul in care alcoolul este procesat de catre ficat. Astia care s-au imbatat cu paiul, exista multe lucruri care influenteaza corpul, spre exemplu daca esti nemancat si bei cu paiul, e ceva normal sa te imbeti ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...