Jump to content
Lancelot

Incalzirea globala

Recommended Posts

Peste tot apar tot felul de proroci si organizatii care preconizeaza o catastrofa in viitorul apropiat pentru noi toti.. Credeti ca au eva dreptate sau sunt doar niste ratoni speriati? Fenomenul clar ca exista dar oare trebuie sa ne impacientam sau sa ne vedem de ale noastre?

Link to comment
Share on other sites

Daca iarna asta a fost asa de cald, ma gandesc ce o sa fie peste 20 de ani vara, o cauza importanta a incalzirii globale stiu ca este poluarea aerului si oamenii stiind asta nu inceteaza sa lucreze cu masini fara filtru de exemplu... sunt multe alte surse de poluare a aerului...

Link to comment
Share on other sites

Micsorarea stratului de Ozon aceasta este principala cauza. Da am vazut ca in ultimi ani e foarte cald. Dar nu cred ca noi vom resimti ci nepoti sau stranepoti nostri

Uitate pe fereastra, deja iarna e pe cale de a dispare, mi-a povestit bunicu ca in urma cu vreo 50 de ani erau blocuri de gheata pe Mures, iar acum o ninsoarea a ajuns o raritate.

Da, cred ca este o problema...poate noi nu suntem f afectati dar urmatoarele generatii vor trebui sa suporte consecinsele.Am vazut ca rusii au dat spaga la niste oameni de stiinta care sa neaga gravitatea incalzirii globale(parca pe antena 1)...

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fie vara tot anulllllll ! :D sa pot merge in Costinesti in orice luna ! :D m`ash duce de ziua mea in Azteca =))

@On-topic

Pai deja se observa cum exista doar 2 anotimpuri : iarna si vara. Din iarna vine direct caldura de 20-25 de grade. Din vara la fel, de la 30-35 de grade direct la 3-4 grade ! :| E aiurea. Mai bine vara tot anul ! :D

Link to comment
Share on other sites

urmatoarea catastrofa va fi prin 2011, cand va fi o mare mare mare furtuna solara. cea mai mare din istorie ! ;)

app de incalzire globala, eu cred k peste cativa zeci de ani, apa va ocupa o mult mai mare suprafata de pe fata Terrei.

cum zice si potyike, cred k nu o sa mai avem iarna peste cati`va ani, si multe tari din Europa vor ajunge desert.

Link to comment
Share on other sites

voi cred ca nu stiti ce inseamna incalzirea globala <_<

inseamna ca vara e mult mai cald si iarna e mult mai FRIG. iarna asta a fost o ANOMALIE pentru ca a fost asa cald. nu are nici o legatura cu incalzirea globala.

Link to comment
Share on other sites

Daca iarna asta a fost asa de cald, ma gandesc ce o sa fie peste 20 de ani vara, o cauza importanta a incalzirii globale stiu ca este poluarea aerului si oamenii stiind asta nu inceteaza sa lucreze cu masini fara filtru de exemplu... sunt multe alte surse de poluare a aerului...

Numai prostii spui. :surprised:

ot:N-am de gand sa repet ce a zis black, word. :D

Link to comment
Share on other sites

incalzire globala my ass. de cand pamantul, a existat un patron aproape uniform al erelor glaciare si al perioadelor interglaciare. noi acuma ne aflam in varful unui astfel de patron, in mijlocul unei perioade interglaciale cand temperaturile ating valori maxime. peste cateva decenii va incepe sa se raceasca si la final vom avea din nou iernile de care povestea bunicu`. dupa aceea, mersul se va repeta.

PS: daca poluarea este cauza principala a incalzirii globale, cum iti explici ca planeta noastra a trecut prin astfel de faze (mult mai grave uneori) inainte ca industria sa existe?

Link to comment
Share on other sites

daca poluarea este cauza principala a incalzirii globale, cum iti explici ca planeta noastra a trecut prin astfel de faze (mult mai grave uneori) inainte ca industria sa existe?

Normal ca a existat si inainte. Doar ca industria noastra grabeste procesul.

Link to comment
Share on other sites

Nu stratul de ozon este problema, ci cantitatea de CO2 care urca la poli si topeste ghetarii. Nivelul marilor si oceanelor creste, clima se schimba.

mai baiete, gandeste un pic :P

Stratul de ozon protejeaza pamantul nu? CO2 nu are cum sa topeasca ghetzarii, doar ca CO2-ul distruge stratul de ozon, provocand "gauri" in stratul de ozon,razele solare ultraviolete nu mai sunt "filtrate" de stratul de ozon si patrund prin acele gaurele.. si asa se ajunge la topirea ghetzarilor, de aceea cresc oceanele etc...

cat despre incalzirea globala, nici nu stiu ce sa cred, in mare parte ca este adevarat, si nu, in preistorie cand sa inghetzat tot pamantul si au disparut dinozaurii etc... asta oare din ce cauza a fost? incalzire globala? au dat prea multe gaze dinozaurii? sau aveau mertzane homosapiensii? habar nam.. infine, nici nu intzeleg de ce mai multe tari acum cateva zile au oprit curentul in orase pentru 5 minute, ete na.. or intarziat incalzirea globara cu 0.0000001 secunde, dejteptzi rau :) (sau am intzeles eu gresit, si a fost doar o faza de protest etc.. sau ca sunt de acord cu stoparea incalzirii, i rou nou :'< )

Link to comment
Share on other sites

Guest uLise4me

Incalzirea global sau poluare.Se subtieaza stratul de ozon.Am vazut pe Discovery un documentar in care se spunea ca o mare parte de ozon ( Cat Rusia si America de N si S la un loc ) a disparut , motiv pentru care la noi e cald si in California ninge <_< . Sa produs incalzirea globala , multe state cum ar fi China si America au luat masuri , in China se planteaza de zori copaci si flori

Link to comment
Share on other sites

Incalzirea global sau poluare.Se subtieaza stratul de ozon.Am vazut pe Discovery un documentar in care se spunea ca o mare parte de ozon ( Cat Rusia si America de N si S la un loc ) a disparut , motiv pentru care la noi e cald si in California ninge <_< . Sa produs incalzirea globala , multe state cum ar fi China si America au luat masuri , in China se planteaza de zori copaci si flori

=))

bai ma omorati... stratul de ozon te protejeaza impotriva razelor UV, si nu face sa ninga in California :rofl1:

tu de ce nu plantezi copaci si flori, sau macar flori :rofl1:

si CO2 nu da gaura in stratul de ozon ci duce la efectul de sera .. daca stiti la ce ma refer .. alte gaze dau gaura in ozon (FCKW din deodorante etc ... )

Link to comment
Share on other sites

retific sfatul cuiva de mai sus:

lasati documentarele si cartile la o parte, oricare ar fi autorul. fiinta umana nu are capacitatea mintala de a fi obiectiva in astfel de cazuri si fie ca vrei, fie ca nu vrei, vei prinde povestea din punctul lui (al autorului) de vedere. cel mai bine este sa te documentezi asupra problemei si sa tragi singur o conculzie.

Link to comment
Share on other sites

LOL uLise4me crezi ca USA si China au luat masuri, USA ocupa primul loc in emisiile CO2 iar China locul doi, gosh, nici macar nu au semnat tratatul Kyoto. http://www.worldviewofglobalwarming.org/pa...hinareport.html

@Christian Verhulst nu sunt de acord cu tine, aceste schimbari se intampla pe perioade mult mai mari de timp, daca tu crezi ca incalzirea asta e normala (3-4 grade in plus media decat anul trecut sau cam asa) cam la fiecare 50 de ani ar trebui sa fie o era glaciara, nu?Temperaturile inregistrate pe planeta sunt in medie cele mai mari inregistrate pana acum.Sincer eu nu stiu de ce numai acum apar modele de masini care sunt faine si functioneaza cu 100% energie electrica.de ex Tesla Roadster, deci pe aia o bag in priza de la bucatarie 3,5 ore jumate si am o raza de actiune de 400 km si merg de la 0 la 100 in 4 sec Sweet. :right: Singurul dezavantaj este ca costa 100.000$ da nu-i bai, au zis ca vor face un model mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

hehe ce fain ar fi cu masini electrice.. dar cand te gandesi.. ca si alea or sa consume ceva la randul lor, si tot o sa dauneze, dar ceea ce este si mai tare, am auzit azi pe la televizor, ca Germania, una dintre cele mai mai puteri de constructzii ale automobilelor nu ar fii de acord sa se treaca de la combustibil, pe energii "reciclante".. ca multzi oameni ar pierde locul de munca etc... dar cand te gandesti la Haporii aia de petrolieri? catzi bani au? pai cum sa le convina.. dar'ar guta in ei... (guta se refera la boala, nu la va sa zica nea' Gutza :P)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...