Jump to content
vudu

Pirateria în domeniul IT, încă un subiect de actualitate

Recommended Posts

Aşa cum a observat şi Traian Băsescu, românii sunt îndrăgostiţi de produsele Microsoft. Mai ales dacă sunt piratate.

Majoritatea softurilor folosite la nivel local sunt comercializate la colţ de stradă, fără licenţă.

Azi de dimineaţă, în compania lui Bill Gates, Traian Băsescu spunea: "Microsoft Office a fost cel mai piratat program din România de la începutul anilor '90, dar acest lucru rău a fost până la urmă o investiţie în faţa prieteniei faţă de compania americană şi de Bill Gates."

Declaraţia lui Băsescu este încă de actualitate. Şi acum piraţii vând ultimele softuri Microsoft la colţ de stradă.

Potrivit ultimelor date disponibile, la sfârşitul lui 2005 în jur de 72% din programele instalate pe calculatoarele româneşti erau piratate, de două ori mai mult faţă de media europeană.

În urmă cu un an, industria locală de software raporta pierderi de 111 milioane de dolari de pe urma pirateriei.

Chiar dacă Windows Vista a fost lansat astăzi pe piaţa locală, piraţii români îl aveau pe stoc încă de acum trei luni.

sursa

atata timp cat salariile romanilor for fi mici va fi piraterie!

Link to comment

omu o fost doar sincer si no mintit cu nimic,asta e realitatea,nu vad cu ce sa facut de ras? :blink:

Inceputul aniilor `90 la noi ce a fost? Ceausescu si legile lui ... + nici nu era Microsoft Office (cred ca nu era deloc ... stiu de la unchiu` meu) la noi :rofl1: ... si ce beneficii a avut Bill Gates din pirateria produselor lui? =))

Link to comment

pai sunt brunetii aia (sa nu le zic altfel :D ) pe langa Cocor care au pe tarabe ultimele jocuri,soft-uri etc...tot ce vrei piratat :)).Si la Universitatii mai sunt unii ,exact langa fantana.Eu nu stiu cum pot sta ziua in amiaza mare cu taraba plina de chestii piratate...Ori li se rupe de amenzi ori sunt mana in mana cu politia

Link to comment

Inceputul aniilor `90 la noi ce a fost? Ceausescu si legile lui ... + nici nu era Microsoft Office (cred ca nu era deloc ... stiu de la unchiu` meu) la noi :rofl1: ... si ce beneficii a avut Bill Gates din pirateria produselor lui? =))

oh man asta se intampla cand nu citesti tot ce scrie=)) eu nu am citit partea cu beneficii=))

si nush,cred k era microsoft ofice atunci,sau i could be rong:D

Link to comment

Radu (01.02.2007 09:49:05): era ws

Radu (01.02.2007 09:49:18): ws- word star editor de texte pe calc cub Z

dev (01.02.2007 09:49:18): In 94/95 MAXIM 96 au aparut si aici

Radu (01.02.2007 09:49:25): si m 118 junior

Radu (01.02.2007 09:49:37): cu dischete de 8 toli

dev (01.02.2007 09:49:39): Cum sa-i aduca la Bill Gates pirateria profit?

Radu (01.02.2007 09:49:41): cit un caiet de mare

dev (01.02.2007 09:49:48): Stiu cum erau

Radu (01.02.2007 09:50:08): de abia atunci s-o inventat dbase 3

Radu (01.02.2007 09:50:34): ma rog dbase 3 nu corspundea cu dbase 3 cel de pe pc-uri aparut ceva mai incolo

Radu (01.02.2007 09:50:48): in 94 era deja dbase IV

dev (01.02.2007 09:51:13): Si Windows 3.1

Are 38 de ani ... si e in pita cu calculatoare de multa vreme ...

Doar iti spuneam ... noi prin `90 nu aveam MO (Microsoft Office) si nici nu cred ca era pe undeva :)

Link to comment

romanii poate nu ar fi asa zgraciti daca ar avea majoritatea un salariu mai decent....Anyway pirateria no sa se opreasca niciodata si ca roman nu vad dc sa iau eu ceva original la ce salarii sunt aicea,cand pot downloda de pe net si da o sa ziceti ca vai pierd aia bani ca ii furam noi,aia piatza nu o au in romania,romania no fost niciodata pt nici un joc tareh sau soft tinta de piatza.

Anyway loool @ black3 signature hahahahaha

Link to comment

subiect de actualitate ? pff la noi e subiect de teroare ...

oricum majoritatea utilizatorilor de la noi nu isi pot permite sa aloce asa o suma din buget pe programe/aplicatii/jocuri ...

numai un windows ar fi 400E ... da restu ... photoshop etc etc :dooh:

Windows XP Professional - 540 RON :whistle:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...