Jump to content
Lancelot

Ce mod de viata va atrage?

Recommended Posts

Hmm intre hamburgeri pizza Mall rap un job relatvi ok platit etc si traditie istorie securitate financiara mationalism ( asta la o prima enumerare) cam ce stil de viata apreciati?

La noi .. se intalneste un amestec de incercare de a copia asiduu "cultura' americana si influenta europeana din zona

Link to comment
Share on other sites

eu sunt o pers cu un stil mai clasic... decat un fast food prefer un restaurant... ca si imbracaminte prefer sa colind magazinele vechi si consacrate din oras... numai cand ma grabesc sau am nevoie de ceva urgent apelez la alternative mai mondene... mi se pare o prostie mai ales in domeniul culinar sa ii copiem pe americani ( a se vedea procentul de obezitate din US)... pt completari revin :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt un conservator convins in ceea ce priveste modul de viata, cu toate ca sunt foarte receptiv la ceea ce inseamna progres - intelectual sau tehnic, spiritual sau stiintific. E greu sa le impaci, dar pana acum m-am descurcat onorabil - si nu e doar parerea mea :P .

Link to comment
Share on other sites

as prefera o viatza in U.S.A. intr-un cartier de negrii ( evident si eu sa fiu negru ) Gangasta Life

Hmm intre hamburgeri pizza Mall rap un job relatvi ok platit etc si traditie istorie securitate financiara mationalism ( asta la o prima enumerare) cam ce stil de viata apreciati?

La noi .. se intalneste un amestec de incercare de a copia asiduu "cultura' americana si influenta europeana din zona

La noi se intalneste viata manelistilor, o combinatie intre moda ( trendy ) si gandirile tiganilor !

Link to comment
Share on other sites

As zice o combinatie. Prefer mancarea gatita intr-o bucatarie adevarata in detrimentul celei de la fast-food (dar cand ma prinde foamea si nu am alta alternativa...merg si la f-f).

Ca muzica: hip-hop, rap r&b (black music in general) si tot ce tine de elctronic music.

Stil vestimentar: sa ma simt eu comod ( atat haine mai largi, cat si mai pe corp).

P.S.: Ca sa se simta bine Sere :) ... varsta = 20

Link to comment
Share on other sites

Nu. I'd go for traditie si istorie rather than the dream.

Thora! zicea "vad ca esti fan US, constitutii and shits", wrong - adevarul e ca doar imi statea bine cu el... L-as fi inlocuit cu steagul Romaniei at any time of the day daca gaseam o poza la fel de misto.

As a sidenote, ma consider patriot. :)

LE: Muzica - mostly blues si classic rock. Metalul romanesc kicks ass also (daca incepeti cu "exista metal in Romania?", nu stiti despre ce vorbiti ;) ).

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca am simtit pe pielea mea (si fara sa vreau) faimosul "american dream" pot sa zic ca in mod clar stilul european/roman e cel care merita....

fast food in america?...mancarea aia te ingrasa in ultimul hal in primul rand (am reusit sa pun pe mine 14 kg in 3 luni, in conditiile in care de vreo 7 ani aveam aceeiasi greutate)...si mi-au aparut o multime de alergii si mici "boli" la care nici nu visam sa le am vreodata (probleme pe fond respirator, alergii la praf si polen, piele vizibil imbatranita...)..asa ca pentru cei care vor sa se bucure de mancarea fast food de acolo, nu au decat..aveam impresia ca asta de la noi e de doi bani, dar sincer prefer o shaorma anytime peste orice rahat de dincolo de ocean..

oamenii?...sunt total lipsiti de viata....acele petreceri pe care le vedeti in filme nu prea exista...majoritatea cand ajung pe la 20-21 de ani deja sunt casatoriti cu gandul la planurile de pensionare...sunt niste fanatici religiosi cu totii..si sincer cred ca sunt mai fanatici ca musulmanii...soldateii astia tampiti ai lor care sunt in iraq sunt considerati niste "martiri" de catre ei, iar despre familiile lor se considera ca au facut "jertfa suprema" prin faptul ca si-au lasat copiii sa ia parte la cea mai mare idiotenie a acestui secol..

ce ar mai fi?..pai sa vedem...sistemul de invatamant...studentii de universitati (nu colegii...) in general fac in ultimul an chestii pe care le facem aici in clasa a 12-a...in clasa a 8-a majoritatea copiiilor nu prea stiu ce sunt numerele prime....

vad ca sunt multi care pe aici viseaza la "gangster life"...faptul ca exista libertatea portului de arma acolo, nu inseamna ca esti singurul nebun care are voie sa o poarte...deci asta nu inseamna ca idiotul in care vrei sa tragi o sa stea pe loc tinta ca tu sa il nimeresti in still counter-strike...

barurile se inchid la ora 2...in majoritatea statelor faci puscarie si pentru simplul fapt ca esti in masina beat pe scaunul din dreapta soferului.

nu neg, sunt lucruri bune in america..faptul ca poti sa fii prost turta, ca tot iti gasesti ceva la limita ca sa muncesti....hainele sunt foarte ieftine....si mai oricine isi poate permite macar o masina de la o varsta de 20 de ani incolo...dar totusi...american dream?==> nu mai exista nici in filme ;)

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca am simtit pe pielea mea (si fara sa vreau) faimosul "american dream" pot sa zic ca in mod clar stilul european/roman e cel care merita....

fast food in america?...mancarea aia te ingrasa in ultimul hal in primul rand (am reusit sa pun pe mine 14 kg in 3 luni, in conditiile in care de vreo 7 ani aveam aceeiasi greutate)...si mi-au aparut o multime de alergii si mici "boli" la care nici nu visam sa le am vreodata (probleme pe fond respirator, alergii la praf si polen, piele vizibil imbatranita...)..asa ca pentru cei care vor sa se bucure de mancarea fast food de acolo, nu au decat..aveam impresia ca asta de la noi e de doi bani, dar sincer prefer o shaorma anytime peste orice rahat de dincolo de ocean..

oamenii?...sunt total lipsiti de viata....acele petreceri pe care le vedeti in filme nu prea exista...majoritatea cand ajung pe la 20-21 de ani deja sunt casatoriti cu gandul la planurile de pensionare...sunt niste fanatici religiosi cu totii..si sincer cred ca sunt mai fanatici ca musulmanii...soldateii astia tampiti ai lor care sunt in iraq sunt considerati niste "martiri" de catre ei, iar despre familiile lor se considera ca au facut "jertfa suprema" prin faptul ca si-au lasat copiii sa ia parte la cea mai mare idiotenie a acestui secol..

ce ar mai fi?..pai sa vedem...sistemul de invatamant...studentii de universitati (nu colegii...) in general fac in ultimul an chestii pe care le facem aici in clasa a 12-a...in clasa a 8-a majoritatea copiiilor nu prea stiu ce sunt numerele prime....

vad ca sunt multi care pe aici viseaza la "gangster life"...faptul ca exista libertatea portului de arma acolo, nu inseamna ca esti singurul nebun care are voie sa o poarte...deci asta nu inseamna ca idiotul in care vrei sa tragi o sa stea pe loc tinta ca tu sa il nimeresti in still counter-strike...

barurile se inchid la ora 2...in majoritatea statelor faci puscarie si pentru simplul fapt ca esti in masina beat pe scaunul din dreapta soferului.

nu neg, sunt lucruri bune in america..faptul ca poti sa fii prost turta, ca tot iti gasesti ceva la limita ca sa muncesti....hainele sunt foarte ieftine....si mai oricine isi poate permite macar o masina de la o varsta de 20 de ani incolo...dar totusi...american dream?==> nu mai exista nici in filme ;)

ce frumos :right:

on: roman :D noi avem de toate femei(bune :yum: ), o tzara faina peisaje, locuri de vizitat, bani (nu toti) pe viitor poate o sa ne fie si nou mai bine acuma cu m-UE asta :D sper :)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa ma decid pana nu traiesc macar o perioada in alte tari; din Europa si din SUA.

M-ar interesa sa locuiesc 1-2 ani in SUA, sa vad cu ce se mananca stilul asta de viata american, adica "the american dream". Nu pot sa spun cum sunt americanii si cum e pe acolo, doar din filme. Pot doar sa presupun.

La fel, imi doresc sa locuiesc si in Elvetia sau Germania, sa vad cum sunt europenii occidentali (noi suntem europeni doar cu "numele")..

Daca as spune ca prefer "the american dream" sau "stilul european", as face-o doar pe baza filmelor si a ceea ce am mai auzit despre unii si altii. Parerea mea s-ar putea sa difere sau nu, de a celorlalti, legat de americani si europeni.. Pana atunci..

Link to comment
Share on other sites

...american dream... :blink: so visat unu urat noaptea si io dat denumirea asta

suna bine insa cosmarul romanesc e parca mult mai placut :cool2: . "Paine si circ" ce sa vrei mai mult.

Mancare: foamea decide pe moment :P , insa cand e sa iasa ceva bun: cartofi copti, clisa fripta la foc langa padure, paine in vatra ;) .... beat that :right:

In rest daca pot sa fac ce vreau cand vreau... alai stil de viata bun.

God Bless Romania :pray: .... fara rau e si mai rau asa ca... enjoy .

Link to comment
Share on other sites

pai sa va zic ceva... daca ma credeti bine, daca nu, iar bine..

am vizitat - n-am stat mai mult de 2-3 sapt la o vizita - si america (2-3 orase) si europa...

Noi aici in romania, in momentul actual, nu avem nici o treaba din cate am observat eu, si pot sa ma insel, cu stilul de viata european. Deci nici o treaba cu europenii in afara de italieni.

In schimb America... in new york (doar brooklyn si little italy) seamana teribil cu bucurestiul... agitatia, oamenii, stilul de viata al romanilor, este perfect asemanator cu al americanilor (aici intra si coruptia, care la europeni e mult mai mica)

noi suntem un fel de mica america a europei... n-avem nici o treaba cu parisul, londra, ce sa mai zic de tarile nordice sau germania...

si daca vreti stupid gansta' style (ati vazut prea multe comedii cu negrii, nu stiu daca v-ati dori cu adevarat sa va vedeti prietenii, familiile si totul puse in pericol de bande de idioti teribilisti, drgouri arme si alte d-alea... )... se poate si in berceni, rahova... nu e neaparat nevoie de L.A...

si inca ceva... daca asta va doriti (gangsta' life) cu tot ce am descris mai sus... cred ca locul vostru e la puscarie, nicidecum liberi pe strada sau dandu-va cu parerea p-aici...

cat pentru cei pe care america i-a atras prin american dream, nu cu viata de gangster.... asta e ok, si sunteti mai aproape sa-l atingeti decat pe cel european :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...