Jump to content
Lancelot

Francmasonii

Recommended Posts

Unul din cele mai controversate si mai la moda subiecte :) @ mai els dupa Codul Da Vinci :P

Circula tot felul de povesti, sunt si cateva fapte concrete.. se spune ca masonii sunt descendentii templierilor sau ca ei controleaza toata ordinea mondiala, inclusiv toate bancile din Elvetia..

Despre lojile measonice de la noi nu s-au auzit multe.. dintre personalitatile despre care s-a auzit ca sunt masoni..Iliescu si Cuza sunt primii care imi vin in minte..

So... voi ce credeti? Ce stiti despre subiect?

Link to comment
Share on other sites

Tatal meu a citit toate cartile astea noi cu templierii si el crede ca acesti templieri au existat si dupa cum ai spus si tu, controleaza toata ordinea mondiala.. Dar unchiul meu este preot, si tot timpu cand se intalnesc si vorbesc despre acest subiect se contrazic..Unchiul meu spune ca acesti templieri nu au existat si toate zvonurile astea sunt ptr. a vinde cat mai multe carti si ptr. a face bani :surprised:

Link to comment
Share on other sites

..Iliescu si Cuza sunt primii care imi vin in minte..

Si pe mine m-a pasionat acest subiect dar din lipsa de resurse nu am reusit sa stochez pe hdd un minim de cunostinte satisfacator...Despre masonii romani auzisem si eu de Cuza si depre Brucan sau parca Bruckner pe numele real iar de afara de Washington care avea "rangul" de Gardian.Gasisem mai demult un site cat de cat interesant aici .

Link to comment
Share on other sites

Francmasonii

Francmasonii nu se rezumă la un stil ciudat de a-şi strânge mâna. Francmasoneria este o organizaţie care funcţionează în întreaga lume, cu membri din toate straturile societăţii, mulţi aflaţi în funcţii foarte importante.

Se pare că această organizaţie destul de secretă îşi are originile în breasla medievală a zidarilor în piatră. Pentru a deveni membru, trebuie să fii recomandat de un francmason şi, o dată acceptat, nu trebuie să dezvălui identităţile altor masoni sau vreunul dintre ritualurile organizaţiei.

Adepţii teoriilor conspiraţiei cred că francmasonii au legături cu Noua Ordine Mondială, în special pentru că membrii acestei organizaţii se autointitulează "Iluminaţi". Alţii au acuzat gruparea că ar fi o organizaţie ocultă.

Asemenea zvonuri s-au iscat probabil din cauza naturii secrete a societăţii. În realitate, cei mai mulţi masoni sunt membri respectaţi ai comunităţii în care trăiesc şi dedică mult timp şi bani proiectelor în scopuri de caritate.

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Am vrut si eu sa deschid un topic pe acest subiect, dar cu o tema un pic diferita... Masoneria : Putere sau spiritualitate

Dpdv al existentei masoneriei, aceasta nu poate fi pusa la indoiala, de vreme ce in mai toate tarile aceasta a trecut din categoria organizatiilor secrete in cea a organizatiilor discrete.

Istoria Masoneriei - ca forma de organizare - dateaza de mai bine de 3000 de ani, din vremea marilor constructori egipteni, avand de asemenea, un fel de loji, bazate pe diversele meserii si in cadrul carora se transmiteau secretele meseriilor respective, cea mai importanta "loja" fiind cea a arhitectilor.

Invaluita in mister, despre Masonerie s-a crezut si se crede in continuare ca este detinatoarea a multor secrete ale istoriei si viitorului umanitatii. Din cate stiu, indiferent de gradul la care accezi pe scara masonica singurul mare secret pe care il afli este ca : "Hiram a fost ucis de companioni, ducand cu el secretul."

In Romania.

Ca orice lucru, si Masoneria, in Romania, a capatat un puternic iz mioritic. Exista - in mare - doua categorii de masoni. Unii cu foarte multi bani care vor sa etaleze in Piata Dorobanti pe langa "vaporul" de >100k EUR si blonda aferenta si niscaiva insemne masonice la reverul costumului lor scump si care platesc pentru asta (vezi cazul patronului de la Fulgerul Bragadiru si fosta AEK Bucuresti... imi scapa acum numele), iar pe de alta parte, profitorii care pentru cateva mii - zeci de mii de dolari, dupa caz, te fac mason. De altfel, conform principiilor masonice, orice frate are obligatia de a-si ajuta fratele aflat in dificultate cu tot ceea ce poate, iar in nici un caz sa ii faca vreodatata vreun rau sau sa jure impotriva sa. Imi vine in minte imaginea lui Adrian Nastase. Nu cred ca au existat frati "arsi intre coloane" pentru ca nu l-au ajutat sau, mai rau au jurat impotriva sa.

Probabil, ca in trecut, atunci cand in Romania Masoneria era formata din oameni care chiar meritau sa faca parte din ea, chiar avea un cuvant de spus la mariale Conventuri din lume. Cei mai mari masoni romani in opinia mea au fost cei doi Mihail : Kogalniceanu si Sadoveanu. De altfel, Ghe. Gheorghiu Dej i se adresa lui M. Sadoveanu cu "excelenta".

In Lume

Am avut putine ocazii sa ma intalnesc si sa discut cu masoni altii decat romani. Fara indoiala ca este masonii straini au o alta calitate decat cei autohtoni si chiar cred si aplica macar in parte codurile masonice.

Altfel, la nivel de legenda este o organizatie de tip loja masonica, din care ar face parte 43 de persoane si unde s-ar discuta viitorul pe termen mediu si lung al politicii, geo-politicii mondiale, unul din numele vehiculate fiind "Fratia trandafirului albastru" (nume care am inteles din discutii ca nu ar fi tocmai real, si ca as cunoaste eu ceva, dar foarte exact).

Tot la categoria "altfel", masoneria se schimba si ea odata cu vremurile, in Franta existand o loja "semiacceptata" formata din femei - singura din lume.

Si tot din categoria semioculta, batalia portocaliu-albastru poate fi interpretata ca o batalie a unor organizatii masonice ce au adoptate respectivele culori. Dar aici se intra puternic pe taramul conspiratiilor.

LE : mi-am adus aminte numele "celebrului" mason roman de Bragadiru... Gheorghe Florea.

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine m-a pasionat acest subiect dar din lipsa de resurse nu am reusit sa stochez pe hdd un minim de cunostinte satisfacator...Despre masonii romani auzisem si eu de Cuza si depre Brucan sau parca Bruckner pe numele real iar de afara de Washington care avea "rangul" de Gardian.Gasisem mai demult un site cat de cat interesant aici .

...foarte adevarat ceea ce spui , te sustin pt ca am fost la Muzeul de Istorie la expozitia de insemne masonice si tot felul de chestii legate de masonerie , pe langa Cuza se pare ca a facut parte si Closca (Horia , Closca si Crisan)...anyway foarte interesant

Link to comment
Share on other sites

Exista si sunt niste ''gunoaie'', gunoaie - am avut deaface` cu ei , nu controleaza numai bancile din Elvetia , o parte din ''Ei'' sunt si prin America si nu numai , pana isi vor da Americanii seama , vai de capu lor ... si de al nostru tuturor , Intra aici! Pentru mai multe detalii , intrati aici , cele mai adevarate si limpezi marturisirii , pe care nu le veti auzii la CNN !

Link to comment
Share on other sites

Exista si sunt niste ''gunoaie'', gunoaie - am avut deaface` cu ei , nu controleaza numai bancile din Elvetia , o parte din ''Ei'' sunt si prin America si nu numai , pana isi vor da Americanii seama , vai de capu lor ... si de al nostru tuturor , Intra aici! Pentru mai multe detalii , intrati aici , cele mai adevarate si limpezi marturisirii , pe care nu le veti auzii la CNN !

tu postezi legat de masoni sau pentru a-ti face reclama? ca oricum niciuna nu-ti iese.

Link to comment
Share on other sites

Multi au auzit despre francmasoni dar prea putini stiu cine sunt defapt !!!

http://www.illuminati-news.com/

Aici aflati ABSOLUT orice despre FRANCMASONI, cei ILUMINATI.

Sunt SUTE de documentare video( http://www.illuminati-news.com/gov-mc.htm, aici veti gasii documentare despre tot ceea ce vreti sa stiti ) si multe lucruri care va vor ajuta sa deschideti bine ochii in lumea asta nenorocita in care traim.

Adevarul viu si cel crud este ca nu prea putem sa facem mai nimic noi romanii, poate alte popoare da, dar noi romanii NU, pentru ca suntem un popor de MĂMĂLIGĂ.Stiu ca doare dar asta este adevarul.

Datoria mea este sa instiintez cat mai multa lume despre pericolul care va urma.Este problema voastra daca credeti sau nu.

In scoli te invata minciuni, la televizor auzi minciuni, pe strada lumea vorbeste minciuni, omul in ziua de astazi moare ingropat in minciuni, iar ADEVARUL este ascuns si greu de acceptat !!!

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca masonii sunt o organizatie chiar asa de veche cum sustin ei ( urmasii egiptenilor, ai templierilor, etc). Din cate stiu eu, au fost organizati pe la 17xx, in urma intalnirii dintre mai multi bancheri ( poate de aceea se explica de ce in primul rand controleaza finantele asa de bine). Si mai e ceva, sustin ca din organizatia lor au facut parte tot felul de personalitati istorice, dar nu se poate proba in nici un fel aceasta asa zisa apartenenta.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...