Jump to content
Dani

Vulnerabilităţi în Mozilla Firefox

Recommended Posts

Vulnerabilităţi în Mozilla Firefox

Au fost raportate o serie de vulnerabilităţi în Mozilla Firefox ce pot fi exploatate de atacatori pentru a obţine informaţii confidenţiale, de a lansa atacuri de tip Cross-Site Scripting (XSS) şi posibil de a compromite un sistem afectat.

O serie de erori în motorul de interpretare JavaScript şi de plasare a elementelor instanţiate în pagină pot fi exploatate pentru a forţa coruperea unei zone de memorie şi unele pot chiar permite execuţia de cod arbitrar.

Doar în cazul sistemului de operare Windows, este posibil ca la activarea unui plugin ce creează un element de tip Direct3D, să se utilizeze procedurile de reducere a preciziei de calcul matematic a procesorului, funcţia js_dtoa() să nu îşi termine corect execuţia, ceea ce poate conduce la coruperea unei zone de memorie.

Sursa

Link to comment

Eu acum am o intrebare....aceste "vulnerabilitati" le simtim noi, cei neavizati? sincer, eu nu stiu cat de multe stim despre aceste "vulnerabilitati".

Am folosit la inceput IE 3-6, dupa care am trecut la Opera 7-9 si apoi la FF 1.5-2 ...bine...a mai folosit unele browsere in paralel. Momentan folosesc FF.

Insa, din experienta va spun ca ambele se mai incurca in unele pagini...pentru ca, zic eu, acestea (paginile) au fost optimizate pentru IE. Imi lipseste insa enorm ceva din Opera....Password Manager....cand apasam Ctrl+Enter....stiti voi ce aparea....stiti vreo extensie pentru FF care sa faca asa ceva?

Link to comment

nu numai ca are si vulnerabilitati ... dar are si bug'uri <_<

de exe. daca intru d p mf ... nu'mi apar play online/striri/reviews .... / si nici add reply sau new topic :-O

da, ai dreptate. comunitatea mozilla a banat butonul de add reply de pe forumul linkmania sa mai opreasca din spam. noapte buna si tie...

Eu acum am o intrebare....aceste "vulnerabilitati" le simtim noi, cei neavizati? sincer, eu nu stiu cat de multe stim despre aceste "vulnerabilitati".

Am folosit la inceput IE 3-6, dupa care am trecut la Opera 7-9 si apoi la FF 1.5-2 ...bine...a mai folosit unele browsere in paralel. Momentan folosesc FF.

Insa, din experienta va spun ca ambele se mai incurca in unele pagini...pentru ca, zic eu, acestea (paginile) au fost optimizate pentru IE. Imi lipseste insa enorm ceva din Opera....Password Manager....cand apasam Ctrl+Enter....stiti voi ce aparea....stiti vreo extensie pentru FF care sa faca asa ceva?

nu, sunt bug-uri ca si oricare altele doar ca pe seama lor se face tamtam mare :). in cateva zile vei avea update si gata, nici o problema. daca pana acuma nu s-a intamplat nimic, nu se va intampla nici de acum inainte.

PS: sunt doar eu sau pentru a primi respect de la pc trebuie sa renunti la a fi paranoic? :)

opera sucks :D

Link to comment

E un simplu bug ca oricare altul, indiferent de numele browser-ului (IE, Mozila FF sau Opera). Se va rezolva cu un update zilele astea.

opera sucks

Te rog sa te abtii. Ceri altor useri lucururi pe care nici tu nu le poti face.

Folosesti FF pt ca iti place cum arata, functiile pe care le are/nu le are in comparatie cu alt browser, nu pt ca IE sau Opera sunt proaste.

P.S. Nu dau replica la replica.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...