Jump to content
Nimeni

Avertismente noi pe pachetele de ţigări

Recommended Posts

Avertismente de sănătate cu litere de-o şchioapă pe pachetele de ţigări! O directivă a Uniunii Europene îi obligă pe producătorii de tutun ca, începând de astăzi, să afişeze avertismente noi privind riscurile fumatului. Mesajul va acoperi cel puţin 30% din partea frontală a pachetului şi are două varainte de text: Fumatul ucide sau Fumatul dăunează grav sănătăţii tale şi a celor din jur.

Pe spatele pachetului, avertismentul trebuie să acopere cel puţin 40% din suprafaţa acestuia şi are 14 varainte, cum ar fi: Fumătorii mor mai tineri, Fumatul poate provoca o moarte lentă şi dureroasă sau Fumatul dă dependenţă, nu începeţi să fumaţi!

În partea laterală a pachetului, producătorii de tutun trebuie să afişeze substanţele dăunătoare sănătăţii. Conform Centrului Naţional de Statistică Medicală, în prezent, peste 36% dintre români fumează. Cel mai grav este, însă, faptul că majoritatea fumătorilor o formează tinerii.

În urmă cu un an, în segmentul de vârstă 15-24 de ani, 19% dintre bărbaţi fumau, iar procentul în rândul femeilor era de 9%. De asemenea, s-a înregistrat o creştere îngrijorătoare a numărului tinerilor fumători în ultimii ani. Astfel, 32% dintre elevi au fumat prima ţigară înainte de 14 ani.

Sursa:Click

Link to comment

un tip intra intr-un magazin si cere un pachet de tzigari. vanzatoarea se duce la raft, ia unul si i-l da omului.

ia omu` si citeste pe pachet : "fumatul cauzeaza impotenta". intoarce pachetul si citeste : "fumatul cauzeaza impotenta". fir-ar!

se mai invarte putin prin magazin si o intreaba pe vanzatoare:

"ma scuzati, de-alea cu cancer nu mai aveti?"

Link to comment

Era si cazu sa mai puna avertismente . Dar cine le ia in considerare ? Majoritatea copiilor/adolescentilor numai tin cont de ce scrie pe pachetul de tigari ... . Am dreptate ? :D

Da, ai !

Eu cel putin nu dau importanta avertismentelor...stiu foarte bine riscurile...insa continui sa fumez :)

me 2 ! :D

Nu ma deranjeaza scrisul, fumez in continuare :D

Link to comment

Nu ma deranjeaza scrisul, fumez in continuare :D

Nu vrei sa te lecuiesti? O sa ma omori cu tzigarile tale

@on topic Pentru cei care fumeaza nu prea conteaza 2-3 cuvinte scrise mari pe pachetele de tzigari pana ce le zice medicul aceste 2-3 cuvinte asa ca fumatul e trasu dintr-un capat sa nu se stinga celalalt....halal ocupatie

Link to comment

Ar face scanadl...fac oricum pentru acele mesaje...dar nu au incotro! din cate stiu eu, parlamentul are mai multa putere decat o firma de tigari...oare gresesc?

nu gresesti, dar cand mai bine de jumatate din parlament fumeaza si nu o sa le convina acele imagini o fie alta situatia ;)

Link to comment

(SeBi @ Jan 2 2007, 13:29)

Ar face scanadl...fac oricum pentru acele mesaje...dar nu au incotro! din cate stiu eu, parlamentul are mai multa putere decat o firma de tigari...oare gresesc?

nu gresesti, dar cand mai bine de jumatate din parlament fumeaza si nu o sa le convina acele imagini o fie alta situatia ;)

Gresiti amandoi din pacate ... O firma gen Philip Morris are mai multa putere decat Parlamentul Romaniei si o putere financiara mai mare decat Romania. Chestia urata e ca-i si ajut fumand Marlboro :crybaby:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...