Jump to content
LeNaRiO*PO

Polita RCA se va scumpi dupa aderare cu aproape 50%

Recommended Posts

Tarifele percepute de companiile de asigurare pentru politele de raspundere civila auto (RCA) se vor majora, incepand cu 1 ianuarie 2007, cu 43% pentru persoanele fizice si cu 68% pentru companii, potrivit unei analize comparative a primelor calculate pentru anul viitor de catre companiile de asigurari. Aceasta majorare a tarifelor a fost motivata diferit. In timp ce reprezentantii companiilor de asigurari au motivat prin faptul ca RCA-ul va acoperi incepand de anul viitor si Cartea Verde, adica riscurile de raspundere civila auto in afara tarii, presedintele Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, Angela Toncescu, a sustinut ca scumpirile sunt cauzate de cresterea daunalitatii, pe fondul majorarii preturilor de manopera in service-uri, precum si a pieselor de schimb. Indiferent de explicatii, avantajati de aceasta situatie vor fi cei care circula frecvent in afara tarii, suma platita pentru RCA acoperind si cheltuielile cu Cartea Verde.

De la anul, pretul unei polite RCA pentru un autoturism cu o capacitate cilindrica intre 1.201 si 1.400 cmc va fi in jur de 300 de euro, iar pentru un autoturism cu o capacitate cilindrica cuprinsa intre 1.401 si 1.600 de cmc se va plati o polita de peste 450 de euro. Cei care detin un autoturism cu o capacitate cilindrica de pana la 1.800 de cmc vor plati peste 500 de euro, iar pentru un autoturism cu o capacitate cilindrica cuprinsa intre 1.801 si 2.000 de cmc se va plati o prima de asigurare de peste 600 de euro.

Sursa : http://www.gardianul.ro/2006/12/29/economi...50_-s88389.html

omg.,.va dati seama cat o sa devina la pret o asigurare ?

Link to comment

pai daca se scumpeste cu 43% cum sa se ajunga la 300 euro ? Sper sa nu gresess dar, la masina mea pt 6 luni am platit 86 lei adica 172 lei pe an adica 50 de euro + 43% = 72 euro ... nici pe departe 300 de euro ! 72 euro mi se pare un pret bun mai ales ca include si Cartea Verde !

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...