Jump to content
BKMAXXBK

Ajutatima! :( myspace problem

Recommended Posts

Am o prietena de cativa ani a prins the myspace syndrome (www.myspace.com)

nu am fost langa ea sa o ajut cu o problema mai delicata cum ar fi "pierderea unei persoane dragi" fapt pentru care (cred eu) a facut ca ea sa devina un myspace user, si sa caute raspunsuri sau pur si simplu a simtit nevoia sa vorbeasca cu alte persoane din toate colturile lumii....

dar dak lucru asta se transforma intr-o obsesie? sa ajungi sa iti pierzi timpul tau valoros stand pe myspace toata ziua.... m-am uitat pe profilul ei, k sa vad 1.700 de comments :blink:

sa isi schimbe id-ul (yahoo) pentru unul mai "american" gen (Msn messenger) :blink:

s-a schimbat total.... :( ce e de facut? cum pot sa o ajut? :(

Link to comment
Share on other sites

@bny: du-te mai de pe aici ca aberezi!

@maxx: fenomenul asta a devenit foarte popular in ultima vreme pentru ca o gramada de puberi au gasit adapost pe internet, in spatele monitorului, unde nimeni nu-i poate rani, unde pot sa se prefaca ca totul e ok. sunt genul de persoane fara viata sociala, persoane care cred ca noua generatie "trebuie" sa stea in spatele calculatorului pentru a putea creste in conditii normale. nu e singura, nu-ti fa griji. ce poti face? multe, insa totul trebuie treptat. nu te gandi sa ii spargi contul ca apoi sa il stergi, nu rezolvi nimic.

eu as face urmatorul lucru:

daca zici ca e prietena ta, scoate-o din casa cat de mult posibil. ia-o la plimbare, la un suc, la ziua unui prieten si incearc-o s-o integrezi in societatea reala, nu dobitocenia aia de pe internet. arata-i ca sunt si alte modalitati de a trece prin "marile dileme ale adolescentei" si in scurt timp, se va dezobisnui. nu uita, tampeniile astea nu dureaza o vesnicie, si odata cu varsta, se vor schimba lucrurile de la sine.

Link to comment
Share on other sites

probabil nu ai cum sa o ajuti foarte mult acum...cred ca a ajuns intr-un punct in care daca ai incerca sa o faci sa vada cat de naspa e ce face, o sa iti reproseze chestii destul de nasoale si o sa o enervezi probabil...o sa dea cu fundul de asfalt singura si o sa realizeze atunci...dar ala e momentul in care va trebui sa fii langa ea...asta daca e intr-adevar ceva in neregula cu ea...poate pana la urma doar ii place myspace putin mai mult decat trebuie,dar sa nu aiba nici o problema...~~

Link to comment
Share on other sites

@bny: du-te mai de pe aici ca aberezi!

Si uite asa cauti motiv de cearta. <_< Cand am sa ma leg eu de reply-urile pe care le pui tu, atunci sa ma critici tu pe mine. Pur si simplu mi-am spus parerea, e prima oara cand aud\vad\citesc asa ceva. E ASA DE GREU?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si uite asa cauti motiv de cearta. <_< Cand am sa ma leg eu de reply-urile pe care le pui tu, atunci sa ma critici tu pe mine. Pur si simplu mi-am spus parerea, e prima oara cand aud\vad\citesc asa ceva. E ASA DE GREU?! :blink:

nu caut motiv de cearta, nu ma cert online :). iar cand nu cunosti ceva, nu ai cum sa-ti dai cu parerea. pe scurt, daca nu ai auzit de asta, mai bine taci decat sa zici o prostie. dar deh, fiecare comentariu tampit e un post in plus, nu?

Link to comment
Share on other sites

@bny Mai bine taci si sa fii prost decat sa vorbesti si sa demonstrezi asta !

WELCOME (1061 views) (my hi5 status) smile.gif inca 700 de vizitatori si voi fii ca ea...

dude... aratai ceva fain pe afara!!

@+MAXX+

In primul rand tu stii ce`i place prietenei tale poate ii plac iesirile in parc,poate iesirile in cluburi ! incearca sa aflii ce ii placea inainte de a daa de "myspace" ,lasa totul dupa ea.. numa fereste`o de internet ! :right:

Link to comment
Share on other sites

@bny Mai bine taci si sa fii prost decat sa vorbesti si sa demonstrezi asta !

ce om distrus, iti sugerez sa-ti tragi un glont in cap. :right:

maaaaareeee braanzaaaaaa ce am zis, obsedati de calculator, scoate-o afara...baga-i capu-n cada sau arunca-i o galeata de apa peste ea :D, arunca-i o petarda sub scaun 8-| dai cateva palme, taie-i cablu de la net =))

Link to comment
Share on other sites

un psihiatru ar face minuni, da...am zis psihiatru, nu psiholog :mellow:

acum serios vorbind, nu ca nu as fi vorbit serios si inainte...scoate-o dude in oras, nu conteaza unde, la film, la un suc, la teatru, la un concert, la o plimbare...oriunde. intalniti-va cu mai multi prieteni, mergeti la un baschet...orice, anything to get her out of the house ( incepe sa imi displaca dialectul asta romanglez al meu :) )

Link to comment
Share on other sites

ce om distrus, iti sugerez sa-ti tragi un glont in cap. icon_thumright.gif

maaaaareeee braanzaaaaaa ce am zis, obsedati de calculator, scoate-o afara...baga-i capu-n cada sau arunca-i o galeata de apa peste ea biggrin.gif, arunca-i o petarda sub scaun 29.gif dai cateva palme, taie-i cablu de la net 24.gif

ohh ce warn cred ca o sa iei ! sorry dar aici nu este sectiunea jicniri,sa nu`mi spui ca si la faza asta ai vrut sa`i dai un sfat, sau ti`ai dat cu parerea .... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ohh ce warn cred ca o sa iei ! sorry dar aici nu este sectiunea jicniri,sa nu`mi spui ca si la faza asta ai vrut sa`i dai un sfat, sau iti`ai dat cu parerea .... :blink:

imi cer scuze domnu' , vrei sa fac si plecaciuni? :notworthy: si uite cat de mult imi pasa ce spui tu :pottytrain2:

ot: word Qui-Gon Jinn :)

le: Romana asta, bai smok3

daca tot cauti cearta, da-mi pm :) nu mai da reply aici sa vada lumea cum iti speli tu rufele pe forum. :naughty:

Link to comment
Share on other sites

@bny - te rog sa taci daca nu ai ceva bun de spus si nu te mai certa aici cu lumea pls :}

@Christian Verhulst - multumesc pt sfat, vroiam sa lamuresc un lucru, ea are 20 de ani si e la facultatea de medicina, arata super, ....si nu vreau sa o vad cum isi distruge viatza sociala..... (by creating a virtual one) (dak avea a fucked up life, o intelegeam si o lasam sa isi traiasca fericita nebunia... dar uite k imi pasa si nu vreau sa faca greseala pe care am facut-o eu acum cativa ani)

- stiu cum e sa fi addicted de ceva, la mine a fost w0rld of warcraft, dar uite k am avut probleme de sanatate si m-am lasat fara sa vreau.

- faza cu "sai sparg contu si sa ai sterg tot" nu imi suna bine, sa o scot in orash imi permit, nu vad o problema.... dar intr-un final nu ajunge tot acasa... in fatza pc-ului?

@noghri - ai dreptate, pe myspace alot of emo's, stii ce vorbesti, dar aici e vb desp o fata cu un potential mult prea bun pt un site de kkt gen myspace,hi5,etc.... acum intelegi de ce vreau sa o ajut?

@SlyBoy - da merci pt sfat, dar ea pierde si noaptea pe myspace, de simtit...se simte perfect in universul ei nou :P

@Smok3 - te-ai exprimat k si cum ar fi 'iubita' mea... suntem doar prieteni,

CONCLUZIA?

- myspace sucks

- inca nu am solutii care imi garanteaza ca va renunta la myspace

- fara un plan de actiune bine stabilit risc sa fiu "baiatul rau" in incercarea de a o vindeca.

- inca mai astept 'sfaturi' sau pe cineva care a trecut prin asa ceva.....

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, dak vrei sa o ajuti strange si tu niste bani sa o duci la munte, sau sa viziteze alte orase cateva zile, 1 sapt....la mine a mers

ps nush dak e asa de bun, dar si eu am fost obsedat de calc...si am fost plecat 2 sapt pe la galati si mi`a mai trecut

Link to comment
Share on other sites

- faza cu "sai sparg contu si sa ai sterg tot" nu imi suna bine, sa o scot in orash imi permit, nu vad o problema.... dar intr-un final nu ajunge tot acasa... in fatza pc-ului?

@+MAXX+

nu cred ca problema asta o sa o rezolvi asa brusc dintr`o data,o vei scoate tu in oras bla bla bla ... o sa-i placa vine acasa se pune la pc, ok ,urmatoarea zi o duci poate altundeva faci ceva sa nu o plictisesti si ulterior se va lasa si de pc sau cel putin va afla ca viata nu este in spatele monitorului...sper ca la parerea asta ma-m exprimiat bine, ca si cum ati fi prieteni :right:

aaaa... faza cu psihiatrul o sa creada ca tu o crezi nebuna sau ceva de genu

Link to comment
Share on other sites

Doamne ce probleme..

daca zici ca e prietena ta atunci sti cum sa o ajuti, o cunosti si stii ce vrea. nu trebuie sa ne intrebi pe noi ce sa faci. e de-a desptul copilaresc postul asta.

anyway.. e alegerea ei. nu inteleg de ce te-ai baga tu cand spui ca si-asa nu ai mai vorbit cu ea de mult timp. de unde stii ca nu-i e mai bine?

ca sfat general: nu incercati sa schimbati oamenii. niciodata.

daca va place de ei asa cum sunt, cu alegerile pe care le fac, bine.

daca nu, pur si simplu plecati.

Link to comment
Share on other sites

ca sfat general: nu incercati sa schimbati oamenii. niciodata.

daca va place de ei asa cum sunt, cu alegerile pe care le fac, bine.

daca nu, pur si simplu plecati.

Daca tii la cineva si te distrai cu el 12 ani si il stii de tip vioi si intr-o zii ajunge sa o bata in cap pe un site de cacao,si tu il lasi acolo inseamna ca nu meriti sa ai prieteni ci solo 4 life,sau nu stii ce inseamna sa ai prieteni,postul asta nu se refera la tine,ci doar parearea mea ce intra in contradictie cu a ta.

ot: Are prieten?

Chestia asta te face sa uiti ce e frumos,un timp si eu stateam mult pe net,cand ma chemau colegii in oras pur si simplu nu aveam chef sa ies din casa,dar dupa ce ieseam imi aminteam ce frumos e afara.

Deci unicul mod de a o ajuta cum au zis si altii departe de pc,afara,sa simta din nou natura :D

Niste modalitati mai drastice ar fii kill the internet

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...