Jump to content
Guest teompa

Falsii turisti romani de la Roma

Recommended Posts

Italia e punctul de atractie pentru multi romani, printre care m-am numarat pentru aproape un jumatate de an. Tot ce povestesc aici sunt fapte pe care le-am vazut sau trait la Roma unde ma chemase cineva pentru lucru, ca ajutor de instalator. Din pacate nu prea era de munca, nici la negru. Am lucrat pe un santier cateva saptamani. Odata s-a intamplat sa ne ascundem printre schele, din cauza controalelor. Munca la negru nu mai tine. Multi romani dorm la paraseala (baraci), merg ziua pe depozit, unde asteapta zadarnic sa fie luati la munca. In Roma sunt zeci de depozite, cererea de munca la negru nu prea mai are trecere. Fara o recomandare, nu e luat omul din strada; e si riscant pentru patronul italian din cazua amenzilor.

Experienta romana m-a convins ca s-a terminat cu imigratia clandestina romaneasca pe continentul nostru. Fara drept de munca esti fiul strazii si am vazut foarte multi. La Caritas din Roma-Termini, veneau sa manance o groaza de sarmani, majoritatea conationali. Cu dormitul e foarte greu, sunt putine posturi. De exemplu, la Rattazzi trebuie sa mergi de 13 ori pentru a ti se semna un bilet de intrare si numai dupa aceea intri. E la moda sa se doarma in masini abandonate.

Cei mai multi, dintre cei care lucreaza, lucreaza in constructii, iar cele mai multe ca menajere. Romanii si rromaii fura mult, fiind socotiti la fel de periculosi ca albanezii. Am vazut o tentativa de furt cand un roman cauta, in metrou, in rucsacul unui turist. Altadata, intr-o statie de autobuz, un arab a fost descoperit imediat dupa ce furase portofelul unui barbat mai in varsta. Paguba a fost recuperata, hotul de buzunare fugarit putin si lasat in pace.

Furtul din magazine este specific romanilor. Alarmele sunt desfacute, cele lipite sau indepartate (capsele) cu ajutorul unui cleste sau magnet special. Alteori se utilizeaza o punga din aluminiu care face ca alarmele de la iesire sa nu urle. Cele mai cautate produse sunt parfumurile si hainele de firma, produsele electronice care sunt apoi vandute la jumatate de pret.

Romancele ofera servicii complete domnilor generosi (30-50 EURO), fiind cele mai numeroase pe piata. Pentru cautatorii de fructe exotice, sunt cautate negresele. O specialitate a italiennilor sunt frosii (travestiti, transsexuali), fosti baieti, cu implant de sani si vocea subtiata. In Porta Portese sunt multe zeci, fiind chiar mai cautati/e decat fetele-fete. Dar nu numai romancele se prostitueaza, ci si romanii. Acestia sunt asteptati de homosexuali in locuri cum ar fi Piata Republicii, in plin centru. Am fost char martor, mai indepartat, al unei partide de sex consumat pe plaja, undeva inspre boscheti, intre doi parteneri, partener si partener. Intr-un loc anume, Colombo, poti zari perechi de masculi sarutandu-se sau frosii care isi expun cu mandrie pieptul feminizat. Ca baiat, pe aceste plaje, ai surpriza sa fii acostat de barbati.

Ce nu lucreaza romanii?! Spala parbrizele de la masini, canta in metrouri scotocesc prin tomberoane dupa lucruri de valoare. De unde credeati ca sunt hainele second-hand din tara? O femeie arata persoanelor cum se foloseste tonomatul pentru bilete, un altul indica locurile de parcare libere de la marginea strazii. Cuprul este foarte cautat (3,5 EURO/kg).

M-am intors fara a realiza ce mi-am propus, adica niste banisori cu care sa-mi deschid o mica afacere in Romania. Dincolo merita sa lucrezi ca angajat, dar la noi, cu mici exceptii, esti condamnat la saracie. Banul este interesul nr. 1, lucru de care m-am convins in doua cazuri, chiar daca pentru asta se incalca legea si mai ales de catre oamenii legii. O motocicleta: un avocat spune despre clientul sau nu ca a furat acel obiect, ci ca a colectat fier vechi. Vamesii sunt printre cei mai corupti functionari. Circuland cu un autocar pe relatia Roma-Romania, eram vreo 15 pasageri cu probleme (sariti din viza). La fiecare dintre vami ni s-a facut de catre sofer nota de plata, de regula 30 EURO pentru fiecare.

Multe se spun despre vest, dar putine sunt adevarate. Unii au tendinta de a inflori, altii nu recunosc tot ce li s-a intamplat. Sinceritatea are partile ei bune, dar urmarile nedorite ale unei marturisiri sunt de neinlaturat.

Romanii vin ca turisti la Roma, dar nu sunt turisti; au drepturi de turisti, adica nici un drept. Situatia se va reglamenta cand vom avea drepturi depline ca si cetateni ai U.E., dar vor exista unele elemente de discriminare. E normal ca un stat sa-si protejeze propriul popor?! Nu pot incheia fara a aminti de macaroane si de carabinieri, cu care nu ai de-a face daca esti om de omenie.

Nota: Sigur voi fi acuzat ca am vazut numai partea negativa a lucrurilor. Va rog, cititi inca o data titlul.

I.D. Teompa

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdan2222

Multi pleaca stiind ce ii asteapta acolo impacatii cu gandul ca vor duce viata in romania cand se vor intoarce

,dar doar 10% au terminat o facultate si au chemare , acesti 10% reusesc in viata repede iar romanii nu inteleg cum fac asa repede , si din barfa in barfa aud ca au fost in italia 3 ani de zile si ca au fiecare masina , casa s.a.m.d , si uite asa se grabesc care mai decare sa ajunga acolo sa castige si ei.

Parerea mea este ca te descurci bine si in romania daca "tragi tare" si ai ambitie , pui putin capu la contributie , iei 2-3 asociatii si reusesti sa duci un trai bun si in romania.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...