Jump to content
IceMan

Painea da startul scumpirilor

Recommended Posts

Imagine IPB

Majorarea este de 15%. O franzela costa cu 10 bani mai mult.Producatorul de paine Vel Pitar Ramnicu-Valcea a majorat pretul franzelei comercializate in magazinele proprii in medie cu 15%, incepand de ieri.

Motivul?

Cresterea pretului la grau si, implicit, la faina, precum si majorarile la energie electrica si gaze naturale, a anuntat directorul general al Vel Pitar, Gheorghe Francu. Exemplul nu e singular.

Potrivit presedintelui Patronatului Roman din Industria de Morarit si Panificatie, Aurel Popescu, aproape toti producatorii au scumpit deja painea, majorarile fiind cuprinse intre 300 si 1.000 de lei vechi (10 bani).

"Producatorii care nu au operat scumpiri pana acum o vor face cu siguranta in perioada urmatoare. Noi cresteri de preturi ar putea avea loc pana la sfarsitul anului", ne-a declarat presedintele Rompan.

Graul si energia, principalii factori

Motivele invocate de presedintele producatorilor de paine sunt similare celor inaintate de sefii Vel Pitar: cresterea pretului la grau cu 20a in ultima luna, costurile ridicate cu energia electrica, precum si investitiile necesare pentru alinierea la normele europene de siguranta alimentara.

Gazele naturale s-au scumpit in urma cu zece zile cu 8,5%, iar energia electrica va cunoaste majorari de 4,7% la 1 decembrie. "Aproape toti producatorii lucreaza acum in pierderi", a adaugat Aurel Popescu.

Potrivit presedintelui Rompan, producatorii din sectorul panificatiei au facut in acest an imprumuturi care totalizeaza 300 de milioane euro pentru investitii ce tin de indeplinirea normelor de siguranta alimentara. Investitii care, fara niciun dubiu, se vor resimti in pretul painii la raft.

Oferta redusa

Potrivit lui Sorin Dogaru, directorul general al Interagro, pretul graului a crescut in ultima luna cu 20%, atat ca urmare a cresterii celui la grau la nivel mondial, cat si din cauza ofertei reduse din piata autohtona.

"Ne aflam in plina criza a graului la nivel mondial. Pretul graului a crescut cu 40% in ultimele luni si a generat majorari de preturi si pe piata autohtona", a precizat Dogaru.

Potrivit acestuia, semnalele din piata arata ca productia de 5,5 milioane de tone de grau estimata de reprezentantii Ministerului Agriculturii pentru acest an nu va fi realizata, motiv pentru care producatorii de paine ar putea apela la importuri.

Specialitatile tin la pret

Potrivit reprezentantilor Vel Pitar, majorarile de pret vor fi aplicate doar painii de volum, cea produsa in cantitati mari si care necesita costuri ridicate cu energia electrica si materiile prime.

"Pretul specialitatilor de paine va ramane nemodificat", au declarat reprezentantii Pambac. Situatia este similara pentru Dobrogea Grup, care a decis sa majoreze doar pretul franzelei Neptun, cu 4,3%.

Sursa: Stiri

Link to comment

TiberiuC' date='Nov 25 2006, 08:32' post='1552335']

hmm..eu dau in grecia 1.50 euro pe o paine si imi convine sa mananc la mac donalds decat sa cumpar mancare de la supermarket si asa va ajunge si in romania probabil....

dute mai de aici..asta-vara am fost in Grecia..si cu 10 euro imi umpleam sacosa de mancare..suc si fructe... :) de unde scoti tu o paine 1.50...hmmm...

Link to comment

painea la mine in cartier sa scumpit cu 1 bani [ 1 mie de lei ;)] pare putin dar la cate paini se vand pffffff faci avere daca ai primi cate 1 mie de lei de la fiecare paine vanduta din tot iasuL ;) si biletu RATP sa scumpit ;) intram in UE ne fac ei preturile :comp2: dar salariile cand a zbura porcu [ sper sa nu posteze guppy sa-mi zica ca el poate sa zboara :cool2: ]

Link to comment

dute mai de aici..asta-vara am fost in Grecia..si cu 10 euro imi umpleam sacosa de mancare..suc si fructe... de unde scoti tu o paine 1.50...hmmm...

da, stai linistit am avut prieteni care s-au dus in vacanta in grecia si ce au vazut ? painea intre 50-65 de mii (lei vechi)

La noi nu cred ca se va scumpi chiar asa, salarile o sa le creasca ei peste minim 5 ani asa ca nu imi fac sperante.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...