Jump to content
Dani

Marte, Viitoarea planeta locuibila?

Recommended Posts

MARTE, VIITOAREA PLANETĂ LOCUIBILĂ?

NASA ar putea crea pe Marte condiţii asemănătoare celor de pe Terra. Plasarea pe orbita planetei a 300 de baloane reflectorizante, pe o distanţă de un kilometru şi jumătate, ar crea o oglindă uriaşă, care să reflecte lumina Soarelui la nivelul scoarţei. Acţiunea este însă extrem de dificilă. În cazul în care oglinda nu va fi atent confecţionată, ar putea reflecta radiaţii nocive pe suprafaţa planetei.

Un eventual plan de a transforma întreaga planetă în una locuibilă pentru oameni ar dura însă ... câteva secole şi ar necesita resurse uriaşe.

http://www.antena3.ro/Marte-viitoarea-plan..._hit_23011.html

Link to comment

Un eventual plan de a transforma întreaga planetă în una locuibilă pentru oameni ar dura însă ... câteva secole şi ar necesita resurse uriaşe.

Ce imi plac stirile astea :D "Peste 8000 de ani, insulele Fiji vor constitui cel mai mare imperiu, mai ales ca datorita miscarii placilor tectonice vor fi parte continentala" sau "Daca continua acelasi ritm de dezvoltare, Vanuatu va fi principala forta economica mondiala peste 5000 de ani"

OnTopic : nu cred ca va mai exista NASA peste cateva secole. De altfel nu cred ca va mai exista SUA peste un secol (daca nu chiar mai devreme).

Link to comment

hai fitzi seriosi... 30% din planeta nu e locuita ... jumate de omenire moare de foame si noi ne facem alta planeta... :|

jumatatea cealalta nare loc unde sa-si parcheze masinile :P

eu nu as vrea sa locuiesc pe marte :)

Iti dai seama cati bani sa platesti numa sa ajungi............deci noi ramanem cu resturile aici pe pamant >:)

EDIT: eu as prefera platforme pe oceane :)

Link to comment

despre Marte nu stiu prea multe dar despre Europa ce ziceti? e un fel de Hoth ( fanii SW stiu ) care sub scoarta are apa :)

Sincer mai bine as merge pe "Hoth" decat pe marte , cine stie poate vin martienii ... ;;) . Noi inca nu am putut explora nici adancurile marii , ceea ce stim despre oceane este mai putin de 50 % ... . Daca nici nu stim ce specii traiesc in adancurile planetei atunci cum o sa ajungem pe Marte ... prin gauri de viermi... =)) am eu la viermi in calc ca as putea sa mut tot cartierul meu pe Marte si inapoi de 2 ori .. ... :dooh:

Link to comment

Hai sa nu ne mutam acuma pe Marte ;)

Stati flexati pe scaunelul vostru din fata calculatorului si radeti de ce prostii vorbesc unii tembeli.

PS: Cand o sa se deschida o gaura de vierme sa ii teleporteze pe toti pe Marte, atunci o sa ajungem noi acolo ;)

:lol:

subscriu :)

Link to comment

Ei nu au ajuns inca nici pe Luna, si acuma ar merge direct pe Marte ... hai sa fim seriosi.

Nu mai este mult si o sa scoata serial cum ca americanii deja au orase construite pe Marte ... poate o sa se filmarile tot in desertul in care s-au facut si cu marea lor aventura pe Luna :rofl1: ... (sau pe langa luna)

Link to comment

mda ... vom ajunge si pe marte ... dar nu curand ... vom ajunge colo .. peste cateva sute bune de ani daca nu mii

Vorbesti fara sa stii....

Sa locuim pe marte, niciodata ! motiv? ganditi putin.

Repet, peste aprox 200 de ani ne vom muta intr-o alta galaxie...pe o planeta numita..... 8-| aflati voi....rabdare.

Later...

Link to comment

NASA ar putea crea pe Marte condiţii asemănătoare celor de pe Terra. Plasarea pe orbita planetei a 300 de baloane reflectorizante, pe o distanţă de un kilometru şi jumătate, ar crea o oglindă uriaşă, care să reflecte lumina Soarelui la nivelul scoarţei. Acţiunea este însă extrem de dificilă. În cazul în care oglinda nu va fi atent confecţionată, ar putea reflecta radiaţii nocive pe suprafaţa planetei.

o problema .... prin spatiu mai sunt si "pietre care se misca" aka asteroizi sau cum .... oare n-ar fi cam mare posibilitatea ca acel material sa devina ciuruit ? :))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...