Jump to content
Dani

Intifada din Ferentari

Recommended Posts

Intifada din Ferentari

Sute de locuitori ai "ghetoului" Capitalei s-au revoltat aseara, dupa ce patru copii au murit intr-un incendiu.

Ei traiau in conditii mizere. Patru copii, cu varste cuprinse intre 1 si 10 ani, au murit asfixiati intr-un incendiu ce a cuprins o boxa din subsolul unui bloc, unde micutii locuiau de aproximativ doi ani, in conditii mizere.

S-a intamplat in noaptea de 13 spre 14 octombrie, in cartierul Ferentari din Bucuresti - oras ce se vrea capitala unei Romanii "complet pregatite" pentru aderarea la Uniunea Europeana peste aproximativ o luna si jumatate.

Cauza incendiului: o lumanare lasata aprinsa de mama copiilor. Si asta, pentru ca - dupa cum sustine administratorul blocului - "instalatiile de curent din subsol nu mai functioneaza de patru ani, cand s-au ars din cauza unui supraconsum". De atunci, spune el, niciun angajat al Electrica nu a venit sa le repare.

Curentul electric este, de altfel, o problema in tot cartierul. La fel apa curenta sau gazele. Oamenii din zona, care protesteaza in strada de doua zile, sustin ca sunt nevoiti sa fure curent, bransandu-se ilegal la reteaua electrica, pentru ca angajatii Primariei Sectorului 5 refuza sa puna o semnatura pe contractele lor cu Electrica.

Ancheta sociala, cu intarziere

Marti, ora 3.00. Administratorul blocului A4 de pe Calea Ferentari suna la 112 deoarece un fum gros inundase tot imobilul. Imediat, mai multe echipaje de pompieri si o ambulanta ajung la fata locului. Militarii sting incendiul care cuprinsese o boxa din subsol. De acolo scot trupurile a patru copii.

Georgiana Iordanescu, 10 ani, surorile mai mici, Olimpia, 8 ani, si Maria, 6 ani, si fratele lor - Alex Manciu, de numai un an si doua luni, locuiau in acea boxa de aproape doi ani, din bunavointa unui vecin.

Traiau in conditii mizere, singura sursa de venit fiind salariul pe care il castiga mama lor, care lucra ca femeie de serviciu, si cei 60 de lei pe care aceasta ii primea lunar de la stat drept ajutor monoparental.

Femeia sustine ca, in momentul in care s-a produs tragedia, plecase sa-si cumpere un pachet de tigari si ii lasase pe micuti cu o lumanare aprinsa sa nu se sperie, in caz ca s-ar fi trezit.

Daca pana acum nimeni nu s-a interesat de situatia familiei Manciu, ieri, un inspector de la Directia de Asistenta Sociala din cadrul Primariei sectorului 5 s-a prezentat prompt la fata locului pentru a deschide o ancheta.

Revolta

Luni seara, cu cateva ore inainte de tragedia care a lovit familia Manciu, locatarii a cinci blocuri de garsoniere situate tot in cartierul Ferentari, in zona Zabrauti, au protestat in strada dupa ce angajati ai Electrica au debransat imobilele racordate ilegal la reteaua electrica.

Teodor Boboleanu, presedintele asociatiei de locatari, sustine ca oamenii au platit de mai multe ori taxa pentru contractul de bransare insa angajatii Electrica nu pot demara lucrarile fara aprobarea primariei.

"In cazul din Ferentari, noi am intervenit initial pentru a debransa acele instalatii montate ilegal, cu care se fura curent. Dupa aceea, toate persoanele care sunt la zi cu plata facturii au fost repuse in drepturi", a explicat ieri purtatorul de cuvant al Electrica Muntenia Sud, Cornelia Ion.

Incidentele, folosite de Mioara Mantale si de Gigi Becali

Ieri, aproape 200 de locatari din zona au reluat violent protestele. Au incendiat cauciucuri pentru a bloca circulatia si au spart geamul unei masini de pompieri.

Protestatarii s-au declarat nemultumiti de dezinteresul manifestat de reprezentantii primariei, care au refuzat o intalnire cu ei. Abia tarziu, dupa ce protestele au degenerat, primarul Marian Vanghelie a acceptat sa stea de vorba cu presedintele asociatiei de locatari.

Razmerita din Ferentari a fost folosita insa de prefectul Mioara Mantale si de Gigi Becali, care au incercat sa castige capital de imagine.

Pe de o parte, prefectul apolitic a descins in mijlocul protestatarilor carora le-a dat sfaturi electorale. "Nu-l mai votati pe Vanghelie!", a spus Mantale, dupa ce a promis sanctiuni pentru reprezentantii administratiei locale.

O ora mai tarziu, prefectul s-a intalnit in sediul Primariei Sectorului 5 cu Gigi Becali care s-a oferit sa plateasca din buzunarul propriu 12,8 miliarde de lei pentru bransarea celor cinci blocuri.

"Uitati, cu sponsori generosi ca domnul Becali situatia se poate rezolva in seara asta!", a concluzionat prefectul. Becali nu a ezitat apoi sa faca o "baie de multime" in Zabrauti.

http://www.evz.ro/article.php?artid=280463

Link to comment

Acolo unde sunt "probleme mari" vine si dom'presedinte Jiji sa se dea in stamba... <_<

Problema e ca s-a bagat si el total aiurea.Oamenii aceia nu sunt chiar atat de demni de mila precum se crede.De exemplu ieri pe cand utilajele primariei curatau locul de gunoaie,ei aruncau in continuare de la etaj pungi de gunoi.Sa stai atatia ani cu mormanele de gunoi sub geam,fara ca sa ridici un deget implica un grad mare de indolenta.Eu nu i-as fi reconectat la energie electrica.Una la mana,au furat curentul electric,a doua la mana,datoriile lor in valoare de mai multe miliarde de lei s-au sters,Becali a platit doar ultimele creante,si a treia la mana,toate pierderile si tot ce s-a furat de catre acesti "oameni" va fi platit din buzunarele statului,cu alte cuvinte din buzunarele mele si ale voastre.Despre Becali mi-e si scarba sa vorbesc,unde e vorba de televiziune si de un posibil capital politic,hop si el cu banii lui.Problema e ca individul asta acumuleaza popularitate,si ironic,are sanse la un mandat de presedinte daca ascensiunea lui in sondaje va continua.Atunci chiar voi avea un motiv puternic de a pleca din tara asta.

Link to comment

După părerea mea , oamenii aceea nu merită pic de ajutor , daca aţi vedea în ce condiţii trăiesc , este groaznic , o mizerie cruntă , am trecut pe acolo de câteva ori şi am rămas mască , şi ei nu fac absolut nimic ca să iasă din această situaţie .

Link to comment

@LucianBv: Da ai dreptate. Si in emisiunea lui Radu Moraru a zis un ziarist lucrul asta. Rromii de acolo sunt cei care fura de 15 ani de zile si inca o sa fure in continuare. Chiar daca Becali le-a platit datoriile.. Poate nu toti sunt asa pt ca traiesc acolo si familii foarte modeste sau cinstite. Putine dar exista..

Gheorghe Becali nu are sanse sa castige alegerile (sunt alte partide care au interesul doar ca el sa mai fure niste voturi de la adversari). Daca, ipotetic vorbind pt ca nu se va intampla, atunci eu cred ca voi fii printre primii care vor pleca din tara asta. Nici n-as astepta sa fie numit de catre Curtea de Casatie si Justitie...

Vorba lui Moraru'.. ma mut in Congo.. decat sa fiu partas la asa ceva.. Probabil ne intalnim pe acolo :lol: .

@Lord^Kani: sper ca afirmatia asta ai facut-o drept gluma... Nu stiu ce se poate aprecia la omul ala.

P.S. toata lumea spune de Becali ca drege si ca face. Ce parere aveti de faptul ca el are o datorie pe care nu vrea sa o plateasca de 11milioane de Euro? Casele facute sinistratiilor si factura asta achitata daca acopera 2-3% din datorie e bine. Si nu mai pun la socoteala smecheriile cu terenuri date la schimb.

Si lumea continua sa spuna ca Becali da si la altii, nu ca restul de bogati care nu fac nimic. Da domne' aveti dreptate... asa a ajuns pe locul 3 in TOP300... ca a dat si la altii... <_<

Credeti ca nu sunt si altii care fac donatii de sute de mii de euro? Exista dar le fac discret, prin fundatii, ONG-uri, etc, nu in urlete si ridicari de ton in mijlocul multimii...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...