Jump to content
Nimeni

Playstation3 de la Sony s-a pus în vânzare în Japonia

Recommended Posts

Noua generaţie de SonyPlaystation a fost pusă în vânzare, sâmbătă, la Tokyo. Sute de persoane s-au înghesuit pentru a pune mâna pe consola SonyPlaystation 3. Din cauza unor probleme de producţie, Sony a scos la vânzare doar 100 de mii de console în prima zi, spre dezamăgirea mulţimii de oameni care a stat la coadă în faţa magazinelor din Tokyo.

Pe 17 noiembrie, Sony va lansa noua generaţie Playstastion3 şi în Statele Unite, unde va pune în vânzare 400 de mii de console în prima zi. Sony intenţionează să livreze două milioane de jocuri pe plan global, în primele trei săptămâni de la lansare.

Compania a stabilit preţul minim al consolei PlayStation 3 la 499 de dolari în SUA

Sursa: http://realitatea.net

Link to comment

Daca va bate gandul sa asteptati ieftinirea Play Station-ului 3 ca sa il cumparati, atunci faceti o comanda pt Xbox360 Value Pack.

De ce? Pt ca Sony a facut credite la banca ca sa le poata scoate pe piata. La pretul urias de ~600$ (varianta cea mai dotata) cei de la Sony ies in pierdere. Ei spera sa compenseze pierderile prin numarul mare de console vandute. Dupa parerea mea mai mult de 4-5 milioane nu cred ca pot sa vanda intr-un an.. Si oricum au un deficit de 10 milioane de unitati comparativ cu Xbox360.

Link to comment

Un reportaj interesant vizavi de PS3 vs Xbox360 il gasiti aici. Reportajul are 3 parti in limba engleza, durata totala fiind de 40 de minute.

Cum spune si unul din invitati: "Banii mei ii pariez pe XBox360." Sau pe Nintendo Wii. :)

Cateva date interesante din reportaj:

Specificatii tehnice

Xbox 360

- Graphics: 500 MHz ATI

- Memory: 512mb GDDR3 RAM w/ 700MHz DDR

- 3x symmetrical cores @ 3.2GHz

Playstation 3

- Graphics: 550MHz NVidia

- Memory: 256MB XDR Main RAM and 256MB GDDR3 VRAM

- 9x Cell Processor cores @ 3.2GHz

Topul vanzarilor in 2006:

- PlayStation 2 - 306,517

- Xbox - 6,495

- Nintendo GameCube - 42,286

- Xbox 360 - 259,458

Specificatiile anterioare, actuale si viitoare ale Xbox-ului:

Xbox

- Graphics: Nvidia NV2A

- Memory: 64 MB DDR SDRAM running at 200 MHz

- CPU clocks in at 733 MHz Intel Mobile Celeron

Xbox 360

- Graphics: 500 MHz ATI

- Memory: 512mb GDDR3 RAM w/ 700MHz DDR

- CPU: 3x symmetrical cores at 3.2GHz

Xbox Next-Next-Gen

- ???

Procentajul pietei in lume (generatia actuala):

- Sony 71 Percent

- Microsoft 16 Percent

- Nintendo 13 Percent

Link to comment

Era clar,sa vedem ce va face PS3 pe piata,mai ales ca inca nu s-au produs jocuri multe pentru PS3,tinant cont ca pe XBOX360 a aparut cel mai tare joc valabil storcand din ceea ce este facut Xbox-ul si anume "Gears of War" unde sincer este o grafica prea beton,depaseste si ceea ce sunt pe calc in momentul actual.Check ot out,sa nu ziceti ca vrb gozuri.

Link to comment

pe mine ma tenteaza sa-mi iau ps 3.. dar noah... (as avea de unde pt ca sta un unchi de al meu in america .... doar noah cand te gandesti ca trebuie sa dai bani si pe jocuri

Al meu creier prost credea ca se poate si de pe torrenturi ... (sau nu ? :P) frumos designul lui ps3 dar cam scump.

PS : Cat e un Xbox 360 ? :P

Link to comment

@Blaidy: Daca te intereseaza pretul unui 360, atunci il gasesti aici. Partea proasta e ca vine doar cu 1 singur controller, ca si PS3 de altfel.

Cei care asteapta PS3-ul sa se ieftineasca... Succes.. O sa aveti nevoie pt ca in Romania sigur il veti gasi peste 1 an la un pret urias, cu cel putin 30-35% mai mult decat un Xbox360.

Link to comment

desi nu prea ii sufar pe cei de la microsoft(cu tendinta lor de monopolizare si strategia if you cant beat them, buy them), cred ca imi voi cumpara un xbox360.

Deci ce mi-a placut mie :

1. Are 3 core-uri la 3.2 giga(deci performanta mai mare ca a unui PS3).

2. Tipii de la Microsoft au fost destepti cand au denumit noul Xbox; daca ii spuneau Xbox 2, lumea care e mai necunoscatoare ar fi ales PS3-ul, pt. ca suna mai bine PS3 decat Xbox2 :)

3. Au avut grija sa scoata niste jocuri superbe pt. aceasta consola(vezi gears of war si Call of duty 3).

4. Pretul este mult mai mic si o sa continua sa se ieftineasca.

5. au lansat consola inaintea PS3-ului, pt. ca daca ar fi lansat-o mai tarziu, nu ar mai fi avut vanzari.

Chiar mi-a placut strategia microsoftului si consider ca merita sa scot 400 euro din buzunar pt. ei :D

Link to comment

Sa nu uitam marile vorbe ale lui ERic CARTmAN :

,,Come on! COME ON! NOt much longer now ! COme on !''

...

..

..

,,MY only chance of surviveing is to freeze myself , then i wiil wake up and the Nitendo Wii wiil have been launched ''

IN this case PS3

CLAR IMI IAU !

...

..

..

..

Peste 1-2 ani :dooh: :blink: :( :-O

ps : fratilor what is cheep is not soo good as what is very very expenisve...ps3 e mult mai bun ca xbox360 numai pentru numele PLAy STATION si XBOX nu prea intelegi decat : .. CUtia X ''

DUpa cum vedeti si acum Xbox 1 < PS2

si deci Xbox360<PS3

UItati-va la 1 ps 2

si apoi la 1 xbox simplu

ps2 e mai bun

la fel si cu ps3 si xbox 360...eu ma laud cu ps 3 si voi cu xbox 360..care castiga?

*=sry for spelling mistakes ...am tastatura noua si stau si la alt calculator...sry

Link to comment

obidan la comparatia intre Xbox 1 si PS 2 te-ai inselat. De ce? Pt ca Xbox are alte specificatii tehnice. Este superior; singura diferenta consta in faptul ca jocurile disponibile pt Xbox 1 sunt foarte putine. Aici a castigat si castiga Sony batalia cu MS. La capitolul putere si implicit grafica se observa diferente mari in favoarea celor de la MS.

Legat de PS 3... daca tu iti cumperi unul pt ca nu iti place numele dat de cei de la MS consolei lor atunci.. mai trebuie sa te informezi in ceea ce priveste rentabilitatea...

Acum se pare ca s-a intors roata. Cei de la Sony se afla in postura celor de la MS de acum cativa ani, cand a fost lansat Xbox-ul. Programatorii deja exploateaza la maxim potentialul grafic al 360-ului, ajungand la a doua de generatie de jocuri HD, in vreme ce la PS3 nici nu cunosc ce poate cu adevarat consola.. So... tot de aceiasi parere esti?

fratilor what is cheep is not soo good

Iarasi te inseli.. ieftin nu inseamna si prost din punct de vedere calitativ.. Si ma refer la produsele ce respecta anumite norme internationale (nu la produsele din Romania)... Cum nici scump nu inseamna foarte bun. Scump poate fii din mai multe motive.. Costuri de productie mari, piata de desfacere mica, etc...

Link to comment

Eu am comparat specificatiile tehnice ale celor 2 console(xbox 360 si playstation 3) si in afara de faptul ca PS3 are cu 50 MB mai multa memorie ram, mi se pare mai slaba decat Xboxul(procesor cu 3 coreuri inseamna un plus mare de performanta).

Microsoft needs our help :)

Hihi imi place cand isi baga MS-ul coada unde vede ca e monopol(MS vs. PS3, MS vs Apple, cu ZUNE) :)

Link to comment

Va arata ceva de genul asta console wars.

Wii>Xbox360>PS3

Cu pretul care il are PS3 cum vor astia sa realizeze ceva o sa piarda foarte multi gameri din primul moment din cauza pretului ca nu dau multi 599$ pe o consola.

Insa Wii doar cu pretul de 250$ se face mult mai accesibil si calitatea care il are garantat il va baga in top.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...