Jump to content
Gripatul

Puterea de influenta a mass-mediilor

Recommended Posts

Toata lumea a auzit despre cat de mult te influenteaza mediile (nu de la scoala, ci alea "mass", dar nu numai).

Ca filmele/jocuriel/muzica violenta te face pe tine violent, ca televizorul te prosteste, ca daca in tv iti spun ca e fain sa fii ceva\cineva anume, sa faci ceva anume\sa gandesti intr-un anume fel, o sa fim\facem\gandim asa.

Cat de mult este adevarat?

Am revenit noi (nu ma gandesc numai la Romania) oare, societatea asta a sec.21 la "panem et circenses"? Cat de mult influenteaza mediile deciziile noastre, de la ce paine cumparam, la ce presedinte votam?

Cata putere are ziarul\radioul\tv\internet in Romania, in orasul tau?

Cat va influenteaza pe voi ce vedeti la tv, cititi pe net?

Va rog sa-mi raspundeti, sa povestiti experientele proprii cu asa ceva sau pur si simplu sa va exprimati parerea.

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea a auzit despre cat de mult te influenteaza mediile (nu de la scoala, ci alea "mass", dar nu numai).

Ca filmele/jocuriel/muzica violenta te face pe tine violent, ca televizorul te prosteste, ca daca in tv iti spun ca e fain sa fii ceva\cineva anume, sa faci ceva anume\sa gandesti intr-un anume fel, o sa fim\facem\gandim asa.

Cat de mult este adevarat?

Am revenit noi (nu ma gandesc numai la Romania) oare, societatea asta a sec.21 la "panem et circenses"? Cat de mult influenteaza mediile deciziile noastre, de la ce paine cumparam, la ce presedinte votam?

Cata putere are ziarul\radioul\tv\internet in Romania, in orasul tau?

Cat va influenteaza pe voi ce vedeti la tv, cititi pe net?

Va rog sa-mi raspundeti, sa povestiti experientele proprii cu asa ceva sau pur si simplu sa va exprimati parerea.

Va multumesc

cum sa nu raspund unui fan asa de infocat "natural born killers" :) - apropo de influenta mass-mediei, se vede pana si in semnatura ta :P

acum, in legatura cu "de la ce paine cumparam, la ce presedinte votam", ideea e ca advertisingul ne influenteaza extrem de mult, intr-adevar. e interesant cum o reclama te poate convinge ca trebuie sa-ti cumperi un produs de care nu ai nici cea mai mica nevoie. sau cum o reclama te convinge ca puii de la transavia, "atat de proaspeti incat par vii" sunt mai buni decat puii de la bunica de la sat. publicitatea are deci un impact devastator asupra bunurilor consumabile pe care le achizitonam.

in legatura cu diferitele personaje care apar pe la televizor, devenind astfel "vedete", desigur ca sunt personajele pe care le putem alege foarte usor drept modele in viata, mai ales la o anumita varsta. pe la 7 ani o iubeam pe abramburica, pe la 14 pe alanis morissette, pe la 16 pe mihaela radulescu so on so forth. desigur ca ceea ce spun personajele promovate prin mass-media pe care noi le simpatizam si admiram pana la urma ne influenteaza, mai mult sau mai putin, depinde de taria de caracter a fiecaruia.

presedintele Romaniei? 100% produs al campaniei electorale + aparitiilor prin diverse emisiunii de radio sau televiziune. nu puteam sa tin cu steaua cu adevarat in champions league pentru ca stiam ca un meci castigat al stelei mai aduce 5% in contul lui becali - se poate vedea asta lesne daca ne amintim ce tevatura s-a facut in jurul lui gigi dupa victoria cu kievul, mai ca nu-l filmau si cand mergea la wc.

moda - alt produs al mass-mediei (al revistelor de femei si al fashion tv-ului), e poate cel mai vizibil element la fiecare dintre noi al influentei exterioare. deseori vezi oameni imbracati in diverse haine care chiar nu le stau bine doar fiindca "se poarta".

din pacate... influenta mass-mediei merge waaaay beyond painea pe care o cumparam... se rasfrange asupra a ceea ce suntem si ne influenteaza drastic chiar modul de gandire, actiunile si personalitatea.

(astept sa vad cum va decurge threadul de discutii pt comentarii si asupra altor aspecte ale mass-mediei)

Link to comment
Share on other sites

Shade,shade de ce treb. sa ai tu mereu dreptate :P

Edel. nu stiu cati ani ai nu am nimic cu tine dar daca esti pe banii tai sincer nu o sa iti mai apara asa "vii" pui aia =)) (depinde si de buget, dar trecem de asta) mass-media nu are cu ce sa ma influenteze de votat nu votez ca tara si cu/fara presedinte nu se schimba (mai ales cu marinarul nostru) filmele/jocurile nu au de ce sa ma faca mai violent (doar daca ai probleme psihice) si moda e un subiect discutat de femei in general (si alea mai sparte de 16 ani ...) pe noi nu prea ne intereseaza asta :P si sincer nu stiu de ce se dau in vant unele dupa piercinguri, adica wtf de ce nu iti bagi un cui atunci ? (dar asta nu are legatura cu threadul :P)

Interesant threadul :D

Link to comment
Share on other sites

mass media nu te influenteaza in nici un fel ci iti da exemple :) Inainte de '89 nu erau crime , violuri , jafuri .... ? erau, insa lumea nu stia de ele ! Majoritatea celor care fac astfel de fapte nu fac pentru ca au vazut la TV, sau au jucat in nu stiu ce joc ci au alte motive. Foarte putini sunt cei care sunt influentati !

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau, dar mi se pare ca cei care spun ca mass-media nu te influenteaza in nici un fel dau dovada de ipocrizie... sau poate pur si simplu nu se gandesc bine inainte sa afirme asta... stiu ca ideea de a fi neinfluentabil de nimeni si nimic pare foarte atragatoare si da bine la ego, dar pana la urma si acest ego e nimic altceva decat rezultatul diverselor influente... din diverse parti.

blaidy, nu vorbesc de cat de "vii" mi se par puii aia, reclama in sine mi se pare penibila, vorbesc de faptul ca in urma reclamei vanzarile la puii aia in mod cert au crescut considerabil. ca tara noastra nu are cum se schimbe, indiferent de cine ar fi sau nu la putere, e o concluzie la care ai ajuns probabil pt a te scuza pe tine ca nu ai avut chef sa mergi la ultimul scrutin electoral; stiu ca schimbarile lente tind sa scape ochiului, dar imagineaza-ti cum erau lucrurile acum 5-10 ani si cum sunt acum... chiar nu poti spune ca nu e vorba de nici o schimbare, asta de la groapa din fata blocului/casei pana la salariu... eu ma uit pe strada si remarc tot mai mult influenta diverselor curente vestimentare si la barbati, nu doar la femei... cat despre filme sau jocuri, modul in care te pot influenta e intr-adevar mult mai controlat de catre tine decat in celelalte cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Hmm influenta mass-media reprezinta un factor de risc... In primul rand un risc la adresa culturii... si pur si simplu un risc la adrsa individului a persoanei. Prin mass-media se induce asa zisul efect de turma. Stim cu totii de existenta mesajelor subliminale si efectul lor chiar daca nu e palpabil e vizibil in timp.

Aici da.. intervine o discutie apropo de personalitatea fiecaruia si de cat de mult rezista la un bombardament continuu de sloganuri si de imagini agresive.. Dar cate un pic cedeaza fiecare dintre noi

Link to comment
Share on other sites

Din pacate influenta este covarsitoare, incepand de la desenele animate violente care induc o stare de agitatie continua copiilor, pana la telenovelele care nu mai lasa pensionarii sa mai iasa din casa (inclusiv Surprize sau mai stiu eu ce sirop de emisiuni).

Toti se invart in jurul tv-ului si a ziareleor si radiolului. Nu ai cum sa le eviti si sa zpui sincer cu mana pe inima ca mai gandesti neinfluentat. Este imposibil.

Cei cu caracter mai tare discern si actioneaza mai bine, alti...sa-i ajute D-zeu, ca noi nu vom putea.

Din aceasta influenta se scot miliardele (dolari, euro etc) - cumperi toate prostiile pt ca ai vazut ca au aparut, dar cate iti fol cu adevarat? :dontknow: :dooh:

Bafta tuturor. ;)

Link to comment
Share on other sites

Depinde in primul rand de cat de influentabila e fiecare persoana... chiar nu poti vorbi in general aici.

Sunt total de acord cu tine Shade; eu chiar urasc sa generalizez, dar altfel nu stiam cum sa formulez intrebarile, totusi astept raspunsuri "ne-generalizate", diverse. Poate mai corect ar fi fost daca intrebam: "Cat de adevarat este pentru tine/mine/noi/voi/ei etc...?"

cum sa nu raspund unui fan asa de infocat "natural born killers" :) - apropo de influenta mass-mediei, se vede pana si in semnatura ta :P

din pacate... influenta mass-mediei merge waaaay beyond painea pe care o cumparam... se rasfrange asupra a ceea ce suntem si ne influenteaza drastic chiar modul de gandire, actiunile si personalitatea.

Aicea trebuia sa delimitam influentele "bune" de cele "rele" ale mass-media (chiar daca cele "bune" sunt mai ales rare). Poate suna ciudat, dar cate-odata este bine sa fim influentati de mass-media. Ma refer aici la ex. desene animate la copii (ma gandesc aicea in general la CartoonNetwork de acus 10 ani, sau la desene din alea care ii sporesc cultura generala; eu de la CN am invatat sa vorbesc engleza), dar nu numai. Singura problema ar fi ca firmele de broadcasting isi asuma doar o responsabilitate limitata (gen cerc rosu si altele), exploatand nevoia omului pentru socant\iluzie trezind sentimente, care dureaza poate cu 5 minute mai mult decat stirea\filmul.

Un exemplu foarte bun ar fi emisiunile gen charity\fundraising for children din Ethiopia. Un concert sau o emisiune, cel mai "mare" eveniment al anului, pe timpul careia se pot face donatii, fiecare leu ajuta (sau ceva de genu). La suprafata ai crede ca o asemenea emisiune transmite cate ceva de valori morale, sunt insa curios cati dintre cei care au donat bani se mai gandesc la copi saraci a doua zi\dupa o saptamana.

Problema mea cu mass-media nu este puterea ei de influenta, pentru care numai noi, spectatorii, cititorii, ascultatorii suntem de vina, ci imoralitatea ei; vedeti filmele americane ieftine de actiune cu teroristi si cu eroul american, sau stirile la ProTV, din care nu lipseste niciodata acel infam Gigi Becali (mi-e frica la cat de usor influentabil este poporasul nost, sa ma exprimi cat-de-cat ne-ostil, o sa ne fie urmatorul presedinte..., dar poate delirez eu). Mass-media se foloseste de singurul lucru ce nu putem controla, de snetimentele noastre si le exploateaza in cel mai crud mod posibil.

Ziarul, radioul si televiziunea au ajuns sa nu mai fie impartiali, lucru foarte periculos in ziua de azi. Singurul mediu ramas cat-de-cat impartial a ramas internetul, singurul care NU POATE fi controlat (unii oameni mai cu bani vor sa schimbe si acest lucru), reprezentand viitorul.

p.s.: pentru cei care vorbesc germana, si cunoasc ziarul BILD, cativa destepti au facut un watchblog despre cel mai citit ziar din germania (lucru genial dupa parerea mea, ar trebui facut si la noi), iar daca nu este reclama, a-si posta adresa pentru cei interesati: BILDblog

Link to comment
Share on other sites

Puterea de influenta a mass-mediei este aproape nelimitata. Da, singura limitare, asa cum a scris si Shade este gradul de cultura si taria de caracter a consumatorului de mass-media. Numai ca marea majoritate a populatiei avand acces limitat la cultura (sau mai rau, fiindu-i in mod intentionat deviata atantia de la mijloace de informare alternative) mass-media are materie prima "la greu".

1. A avut Isus nevoie de mass-media pentru a deveni cea mai cunoscuta personalitate a lumii? NU.

2. Gigi Becali are cota de incredere > 50% in Romania, de popularitate nu mai vorbesc. Daca nu ar fi existat mass-media ar fi auzit careva (in afara rudelor de gradul I-III) de el?

3. O lumea intreaga este cuprinsa de isteria anitsemitismului. Relativ OK. Numai ca este rezultat al campaniilor mass-media. Daca este sa o luam logic, marea majoritate a irakienilor sunt semiti (ca si alte popoare arabe). Urla cineva ca cea mai antisemita natiune la ora asta este natiunea americana? NU. Pentru ca mass-media a cultivat faptul ca antisemit inseamna natiunile (sau persoanele) care lupta impotriva poporului evreu.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...