Jump to content
silversky

Puterea divină

Chestionar  

157 members have voted

  1. 1. Există o putere divină care asigură bunul mers al vieţii ?

    • Da
      96
    • Nu
      61


Recommended Posts

Există o putere divină care asigură bunul mers al vieţii ?

Intrebarea e pusa gresit... da, cred in Dumnezeu, dar el nu ne "asigura" nici un "bun mers al vietii"... viata ne e data de soarta, si soarta nu e intotdeauna buna.

Link to comment
Share on other sites

sry frate...in Dumnezeu cred...nu cred in soarta si in alte chestii cum ar fii: " lasa ca se rezolva si singura" nu e nimeni sa te ajute pana la urma...esti doar tu...si ...tu... :blink:

Link to comment
Share on other sites

votez nu.

dar daca exista un d-zeu si el e responsabil pentru "bunul mers a lucrurilor" si asta e tot ce poate sa faca, ei bine nu sunt deloc impresionat. d-zeu, prietenul tau are o lista cu 10 lucruri pe care nu vrea sa le faci si dace le faci are amenajat un loc special unde sa arzi pe vecie, dar te iubeste. te iubeste si are nevoie de bani :)). e cel mai puternic, cel mai bun, le stie pe toate, dar are o mica problema cu bani fara de care nu pre poate sa faca nimic nu? ce ar fi daca timp de 1 an biserica si d-zeu nu ar mai primi nici un ban? sa traiasca din ce produc... asta ar fi un adevarat spectacol =))

Link to comment
Share on other sites

votez nu.

dar daca exista un d-zeu si el e responsabil pentru "bunul mers a lucrurilor" si asta e tot ce poate sa faca, ei bine nu sunt deloc impresionat. d-zeu, prietenul tau are o lista cu 10 lucruri pe care nu vrea sa le faci si dace le faci are amenajat un loc special unde sa arzi pe vecie, dar te iubeste. te iubeste si are nevoie de bani :)). e cel mai puternic, cel mai bun, le stie pe toate, dar are o mica problema cu bani fara de care nu pre poate sa faca nimic nu? ce ar fi daca timp de 1 an biserica si d-zeu nu ar mai primi nici un ban? sa traiasca din ce produc... asta ar fi un adevarat spectacol =))

Nu puteam sa o spun mai bine ca tine. Deci clar nu.

Link to comment
Share on other sites

@Deian69

normal ca eti cel putin tentat sa crezi ca existe o entitate. este in natura omului ca si a oricarui animal sa se supuna unui conducator. este nevoia psihologica de a isi simplifica viata prin introducerea unei variabile care sa se faca raspunzatoare de toate. sa nu uitam totusi de ra, dionisos, afrodita, zeus... etc, niste persnaje care au fost mi de ani raspunzatori pentru anumite aspecte ale vietii, lasand oamenii sa isi faca griji pentru lucrurile zilnice. :P

Nu cred ca o lume atat de mare si complexa sa se fi "construit" din intamplare.O stim cu toti. natura se screme de "n" MILIOANE de ani sa creeze lumea asta dand nenumarate rateuri (cate specii nu au disparut pentru ca nu s-au putut adapta).

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...