Jump to content
IceMan

Romanii au renuntat la citit

Recommended Posts

Dinamovist' date='Nov 4 2006, 11:49' post='1506331']

dak incepi o carte care e interesanta si iti place pana nu o termini n-ai mai lasao din mana :naughty: :right:

ai dreptate.

Nu stiu de ce se chinuie profa de romana sa ma faca sa citesc "Moara cu ghinion" :rofl1: . Stiu ce e important, asta conteaza =))

Link to comment

Nu stiu de ce se chinuie profa de romana sa ma faca sa citesc "Moara cu ghinion" . Stiu ce e important, asta conteaza

nici eu nu inteleg :)

Daca il intreb pe tatal meu ceva despre o carte sigur stie sa-mi povesteasca ... pt ca a citit-o ... si stau si ma gandesc peste ani si ani cand o sa ma intrebe si pe mine copiii chestii de genu ce o sa le spun ? "aaa pai stii ... am citit-o dar am uitat, ca sunt batran" :(

Link to comment

nici eu nu inteleg :)

Daca il intreb pe tatal meu ceva despre o carte sigur stie sa-mi povesteasca ... pt ca a citit-o ... si stau si ma gandesc peste ani si ani cand o sa ma intrebe si pe mine copiii chestii de genu ce o sa le spun ? "aaa pai stii ... am citit-o dar am uitat, ca sunt batran" :(

:rofl1: :rofl1: :rofl1: :rofl1: :rofl1: :rofl1: ii pui sa o citeasca sa descopere singuri :lol: (sau asa le zici :lol:)

Link to comment

@Radu

Pt. ce sa citesc ? Ca sa ma chinui sa descifrez ce vroia ala sa zica? (de cele mai multe ori se folosesc arhaisme, regionalisme). La ce imi folosesc mie alea ? Nu se mai vorbeste asa in ziua de azi.

Dude stai asa, tu-mi zici mie ca nu poti descifra cuvinte precum "vo"="vreo", "nentelesul"="ne-ntelesul", "secolii"="secole". Astea le-am luat dintr-o poezie luata random dintr-un volum ce-i apartine lui Eminescu. Poezia este intitulata "Memento Mori".

Dupa parerea mea, pana si Eminesc, a fost un cretin, nu un GENIU cum zice lumea.

Daca CHIAR ERA GENIU, baga niste rime de rime, nu cu tot felu de greseli gramaticale!

Well, no offense, dar Eminescu chiar are un fel aparte de a scrie prin simpla topica a cuvintelor, si nu introducerea a mii de epitete de la care te dor ochii!

A fost un obsedat sexual care a murit de sifilis ca nu a avut bani de`un prezervativ. Asta e geniu ? pff.

Poate ca nu stia ca exista... Who knows?

First use of the condom:

1994 (polyurethane)

1912 (latex)

1855 (rubber)

Ancient (other materials)

Sa citesc intr`o carte ce facea Ion Creanga cand era mic ? Da` pentru ce ? Ce ma intereseaza pe mine ce facea el cand era mic ? Mai bine ma uit la stiri, mai aflu` ce se mai intampla in lume, sau citesc despre asta pe net.

Ion Creanga wrote some interesting fiction you know. (Prietenii stiu de ce)

Nu zic, imi place sa citesc, ceva ce ii interesant, NOU, nu povesti de adormit copiii.

Trebuie sa fi citit o gramada de chestii interesante si noi pana sa-ti fi format o parere asa de sharp asupra clasicilor.

Respect,

Andrei Popa

Link to comment

dudes, eu sincer va zic ca nu am citit nicio carte din cele recomandate de profesori sau obligate de catre scoala...am citit doar ce m-a atras si ce mi s-a parut interesant, ca merita citit si ca nu ma va plictisi...trebuie sa recunosc totusi ca tot ce am citit...am citit din cauza ca mi-au placut filmele...am citit cartile Harry Potter, pana la a sasea...Lord of the Rings si cateva din Star Wars...acum sunt incantat ca am pus mana pe intreaga colectie Jedi Apprentice (18 carti) pe care le voi citit cat de curand posibil...

Link to comment

Nici eu in timpul scolii generale si liceului nu prea ageream ideea de a citii. Insa acum ma mai uit la cate-un film, mai aud o stire, imi aduc aminte de ce am citit (recunosc, nu am citit foarte mult si regret faptul asta) si incerc sa vad lucrurile din alta perspectiva.

Ce nu se spune la scoala, sau pe ce nu se pune accentul e cititul printre randuri. Pe multi ii deranjeaza arhaismele, regionalismele, povestea in rama si alte procedee stilistice de a relata o intamplare. Important e sa incerci sa intelegi esenta unui text.

Spre exemplu, "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii". Da radu, corect, la prima vedere poate par aberatii. Se pare ca te-ai limitat doar la a citii versurile ca atare. Nu si la intelesul lor.

Acum, la 16 ani daca nu te duci cu "tovarasii" in stiu eu ce club/discoteca/terasa sa te "faci muci" consumand JB esti catalogat drept "tocilar", "pampalau", etc. Asta e perceptia multor adolescenti (care mai nou incepe de pe la 13-14 ani) despre cum sa iti traiesti viata. In loc sa se concentreze asupra lucrurilor importante, adica a SCOLII.

Pe tema asta se poate discuta foarte mult...

Obisnuiam sa imi "terorizez" profesorii mai varstnici din liceu cu o vorba: D'na profesoara daca ei sunt viitorul atunci e unul sumbru...

Ei fiind cei care erau dezinteresati de tot ceea ce tine de scoala.

P.S. @thug_radu: Cuvintele cu bold fac parte din jargonul de azi. Poti sa iti imaginezi ca cineva ar citii peste cateva zeci de ani post-ul asta si se va gandii la fel ca tine: Uite ce limbaj de neninteles foloseau, nu puteau sa vorbeasca cum vorbim noi azi?

Legat de Eminescu.. replica mi se pare penibila.. Am auzit-o de zeci de mii de ori de la persoane care nici nu stiau ce cauta la scoala.

Evident, persoanele de fata se exclud...

Link to comment

@Radu

Pt. ce sa citesc ? Ca sa ma chinui sa descifrez ce vroia ala sa zica? (de cele mai multe ori se folosesc arhaisme, regionalisme). La ce imi folosesc mie alea ? Nu se mai vorbeste asa in ziua de azi.

Dude stai asa, tu-mi zici mie ca nu poti descifra cuvinte precum "vo"="vreo", "nentelesul"="ne-ntelesul", "secolii"="secole". Astea le-am luat dintr-o poezie luata random dintr-un volum ce-i apartine lui Eminescu. Poezia este intitulata "Memento Mori".

Dupa parerea mea, pana si Eminesc, a fost un cretin, nu un GENIU cum zice lumea.

Daca CHIAR ERA GENIU, baga niste rime de rime, nu cu tot felu de greseli gramaticale!

Well, no offense, dar Eminescu chiar are un fel aparte de a scrie prin simpla topica a cuvintelor, si nu introducerea a mii de epitete de la care te dor ochii!

A fost un obsedat sexual care a murit de sifilis ca nu a avut bani de`un prezervativ. Asta e geniu ? pff.

Poate ca nu stia ca exista... Who knows?

Sa citesc intr`o carte ce facea Ion Creanga cand era mic ? Da` pentru ce ? Ce ma intereseaza pe mine ce facea el cand era mic ? Mai bine ma uit la stiri, mai aflu` ce se mai intampla in lume, sau citesc despre asta pe net.

Ion Creanga wrote some interesting fiction you know. (Prietenii stiu de ce)

Nu zic, imi place sa citesc, ceva ce ii interesant, NOU, nu povesti de adormit copiii.

Trebuie sa fi citit o gramada de chestii interesante si noi pana sa-ti fi format o parere asa de sharp asupra clasicilor.

Respect,

Andrei Popa

As fi vrut sa mai adaug ceva in sprijinul ideii de cultura,dar se pare ca acest topic a vorbit in locul meu,felicitari pentru elocventa.Ma intreb care va fi starea multora dintre cei de acum(cei care nu citesc deloc)peste douazeci de ani?Sunt lucruri peste care te izbesti in viata,si atunci va fi prea tarziu sa-ti mai formezi o cultura....stiti ce se spune,porcul nu se ingrasa in ajun.Un vocabular sarac si o exprimare a la Vanghelie(care nici el nu a citit prea mult in afara de abecedar),nu sunt premizele succesului in viata.Dar vai gresesc,Becali e bogat,si e anagramat,Adi de Vito nu stie "sa vorbeste" dar are bani de te ingroapa si multe alte "exemple" demne de urmat de catre tineretul acestei tari.Eu spun doar atat:sa ne fereasca bunul Dumnezeu de dictatura prostiei!!!!

Link to comment

Multa lume considera ca filmele si stirile inlocuiesc cititul..e adevarat ca daca vezi un film facut dupa o carte intelegi despre ce era vorba in carte..dar sa nu uitam ca,cartile stimulau inteligenta..cand citesti randurile unei carti iti imaginezi tu..actiunea..personajele..e mult mai frumos...sa citesti..intr`o carte iti creezi lumea ta propie..pacat..ar trebui cu totii sa citim mai mult :(

Link to comment

Daca CHIAR ERA GENIU, baga niste rime de rime, nu cu tot felu de greseli gramaticale!

Eminescu avea rime mai ceva ca 2pac, sa stii. Singura diferenta era ca nu erau despre gangstas si hustlas.

Am citit cateva carti la viata mea... nu pot sa spun ca sunt multe, nu pot sa spun ca sunt destule, pentru ca imi doresc cateodata sa fi citit mai mult... n-am citit nici ion, nici baltagul, nici ultima noapte de dragoste (desi despre ea am vorbit la bacalaureat), nici morometii... opere cu prea putina actiune, si prea monotone. Daca vreau ceva monoton, pot sa ma uit la viata mea. Nu-mi trebuie carti. Singura care mi-a placut a fost amintiri din copilarie.

Am citit legendele olimpului (prima carte citita, de altfel), ciresarii, toate panzele sus, dracula, colt alb, o gramada de carti de aventuri din literatura universala, 20.000 de leghe sub mari, dune, si inca vreo cateva pe care nu mi le amintesc. Sub format virtual (adica pe calculator) am gasit carti care se potriveau mai bine stilului pe care-l placeam... prima a fost Lord of the Rings, toate inclusiv preludiul... apoi Icewind Dale (ceea ce m-a facut sa iau si sa citesc the dark elf trilogy, acum am toata colectia), apoi m-am chinuit pana pe la volumul 6 al the wheel of time (are 9) dar m-am cam plictisit... acum ma zbat intre Legacy of the Drow (pe calculator) si Shogun (in format material), dar ma cam seaca shogun ca e in limba romana... varianta in engleza ar fi fost mult mai frumoasa. Chiar nu ma dau in vant dupa poezii...

Cartile sunt o modalitate de a iti adauga la experienta de viata... nu stiu cum, nu stiu de ce, dar in 90% din cazuri se vede diferenta intre un om cu 3 carti citite si un om cu nici una...

Link to comment

Moama fratilor, ce v`atzi atacat ! =))

Mai ales tu Andy ! :rofl1:

Nu inteleg care e faza. ASTA E PAREREA MEA PROPRIE SI PERSONALA.

Nimeni nu poate sa mi`o schimbe.

Eminescu pentru mine e un beep beep bepp, ca sa nu zic, ca ma aleg cu suspend/warn.

Pana si in liceu am luat o nota de 5 la Limba si Literatura Romana pentru ca mi`am batut joc de Eminescu.

CE sa le fac eu daca in exercitiu scria CLAR : Parerea proprie si personala despre autor. Saracutzu ce am facut cu el :D Si profa m`o facut teribilist social ! :crybaby:

Pentru mine cititu de carti = ZERO !

Pentru autorii romani, respect = ZERO !

Cum zicea cineva pe aici prin topic.

Pentru ce sa citesc o carte, cand ma pot uita 1 ora la discovery si pricep/invat mai multe ?

Link to comment

Pana la ultima fraza pe care ai scris-o: ZERO Barat. Parerea mea proprie si personala, ca sa te citez. :D

Pentru ce sa citesc o carte, cand ma pot uita 1 ora la discovery si pricep/invat mai multe ?

He.. he.. he.. Sa iti dau un exemplu elocvent legat de treaba asta. Eram cu mai multi colegi in drumul spre casa. Mergeam cu metroul si ne-am apucat sa "filosofam" despre religie, credinta, etc. Ne incingem noi la discutii, ceilalti calatori care mai erau in metrou aproape ca uitasera sa coboare, si deodata unul din cei cu care eram (care nu participase deloc la conversatie) se trezeste si spune: "Eu am vazut un documentar cu Moise!". Vreau sa iti spun ca in momentul acela ne-a pierit cheful de discutie incat am coborat si l-am lasat de unul singur in metrou...

Poate te intrebi de ce? Pt ca nu e suficient sa te uiti la un documentar pe Discovery Channel/ National Geographic/etc ca sa poti discuta pe o anumita tema. Trebuie sa ai si "materia cenusie" dezvoltata, prin alte mijloace sau nu.. Respectiv cititul cartilor in cazul de fata.

Link to comment

Pai hai sa te intreb ceva, legat de chestia asta.

Care e diferenta dintre a CITI O CARTE DESPRE MOISE, sau a vedea la TV exact acelasi lucru, dar cu imagini si sunet ? Dar sa fie un documentar BUN, nu unu in care spune 3 cuvinte si gata.

De ce materia cenusie trebuie sa se dezvolte doar prin citit ?

Eu unul nu am rabdare sa citesc => ca nu imi place sa citesc.

Link to comment

Depinde foarte mult in ce mediu cresti si iti petreci timpu... eu am citit mai mult datorita prietenilor mei si al familiei mele....mi se parea penibil sa asist la o discutie si habar sa nu am despre ce se vorbeste asa ca am pus burta pe carte si am citit cam despre orice lucru auzeam si habar nu aveam, am citit foarte multa mitologie si in general carti pline de fantezie iar mai nou am inceput sa citesc carti din domeniul economic ( carti care ma ajuta sa inteleg mai bine de ce tara X o duce asa de bine azi si tara Y sa de rau, trecerea de la comunism la democratie in economie, etc )

Acum citesc o carte numita "Capitalism contra capitalism" care pune in antiteza 2 economii diverse si....va las pe voi sa descoperiti restul :P

P.S. Cititi copii ca pe carti nu scrie "Cititul dauneaza grav sanatatii" sau "Consumul excestiv de alcool dauneaza grav sanatatii" :right:

Link to comment

THuG-Radu iti spuneam putin mai sus de cititul printre randuri. Se pare ca ai facut din nou aceiasi greseala. O sa iti repet cateva cuvinte cheie ca sa subliniez la ce ma refeream:

(...)ne-am apucat sa "filosofam" despre religie, credinta, etc. (...) deodata unul din cei cu care eram (care nu participase deloc la conversatie) se trezeste si spune: "Eu am vazut un documentar cu Moise!" (...)

Respectiva persoana vazuse documentarul, in care erau prezente aspectele pe care le discutam noi, si nu a gasit altceva de spus decat faptul ca el a urmarit un documentar cu Moise. Si nimic mai mult, doar ca a vazut documentarul..

De ce materia cenusie trebuie sa se dezvolte doar prin citit ?

Am precizat in cazul de fata. Altfel, prin citit, prin invatat, prin experimentat, prin etc...

@AlinRoscat: acum ca ai terminat-o cu liceul ti-a venit cheful de carti cu tema economica? :D :P

Link to comment

THuG-Radu iti spuneam putin mai sus de cititul printre randuri. Se pare ca ai facut din nou aceiasi greseala. O sa iti repet cateva cuvinte cheie ca sa subliniez la ce ma refeream:

Respectiva persoana vazuse documentarul, in care erau prezente aspectele pe care le discutam noi, si nu a gasit altceva de spus decat faptul ca el a urmarit un documentar cu Moise. Si nimic mai mult, doar ca a vazut documentarul..

Am precizat in cazul de fata. Altfel, prin citit, prin invatat, prin experimentat, prin etc...

@AlinRoscat: acum ca ai terminat-o cu liceul ti-a venit cheful de carti cu tema economica? :D :P

Pai daca nu a asistat la conversatie respectivul, de unde vroiai sa stie despre ce vorbiti ? Poate asa incerca sa intre si el in discutie, si voi l-ati respins.

Link to comment

"deodata unul din cei cu care eram (care nu participase deloc la conversatie)"

N-am spus ca nu a asistat. Am spus ca nu a scos un cuvant pe tema asta desi era langa noi si ascultase ce vorbeam. Oricum suntem cam OFF Topic cu chestia asta.

Sa revenim la Cititul cartilor, ca tot iti place tie..

P.S. private message noted.

Link to comment

@THuG-Radu : Documentarele nu se pot compara cu cititul cartilor, pentru ca:

1. Documentarele sunt mult mai putine ca numar ;

2. In marea lor majoritate, documentarele sunt comerciale, si trebuie sa atraga cat mai mult atentia (mai multa atentie => rating mare => spatiu publictar mai bine platit => profit imens => bingo) decat sa trateze la modul profund o problema ;

3. De cele mai multe ori nu sunt deloc impartiale si reflecta punctul de vedere "occidental" asupra problemei dezbatute. Iti pot da sute de exemple.

4. In general, documentarele nu stiu cum, dar au aceeasi baza. Daca te uiti la un documentar facut de Discovery si altul de National Geografic - pe aceeasi tema - difera doar "cosmetic", ideile, fondul documentar si ceea ce se transmite sunt identice.

5. Eu am vazut extrem de putine documentare, de productii diferite, care sa dezbata in mod diferit aceeasi problema.

Altfel, :

daca pentru tine Eminescu se rezuma la faptul ca folosea sau nu prezervative... vezi tu GENIUL nu are legatura cu folosirea unor mijloace de protectie/contraceptie. Nu-mi place in mod deosebit Eminescu, dar sa spui ca Eminescu a fost un idiot la care singurul lucru de remarcat este sifilisul este totusi mult prea mult. Si in afara de rime, Eminescu a scris si proza, poate la fel de buna.

Cumva Michelangelo a fost un curvar lenes pentru care au fost necesari sapte ani sa mazgaleasca niste pereti? Sau Einstein un cretin care nu a auzit ca s-au inventat frizeriile inca din antichitate?

Cartile vor fi totdeauna peste documentare datorita modului profund in care se abordeaza o problema. Si datorita faptului ca poti sa iti creezi o opinie citind ce s-a scris despre acelasi lucru in epoci diferite.

Probabil, ca peste 100 de ani, nepotii nostri, vazand documentarele facute in zilele noastre vor face pe ei de ras fata de abordarea de acum a anumitor probleme.

LE : scuze andypopa, nu am inteles modul tau de a da quote.

Link to comment

Moama fratilor, ce v`atzi atacat ! =))

Mai ales tu Andy ! :rofl1:

Nu inteleg care e faza. ASTA E PAREREA MEA PROPRIE SI PERSONALA.

Nimeni nu poate sa mi`o schimbe.

Eminescu pentru mine e un beep beep bepp, ca sa nu zic, ca ma aleg cu suspend/warn.

Pana si in liceu am luat o nota de 5 la Limba si Literatura Romana pentru ca mi`am batut joc de Eminescu.

CE sa le fac eu daca in exercitiu scria CLAR : Parerea proprie si personala despre autor. Saracutzu ce am facut cu el :D Si profa m`o facut teribilist social ! :crybaby:

Pentru mine cititu de carti = ZERO !

Pentru autorii romani, respect = ZERO !

Cum zicea cineva pe aici prin topic.

Pentru ce sa citesc o carte, cand ma pot uita 1 ora la discovery si pricep/invat mai multe ?

:blink: :blink: :blink: cum poti sa spui ca cititul este zero?doamne..tu te gandesti oleaca?Eminescu e "beep beep" - imi fac cruce in ce lume am ajuns sa traim... :(( doamne..no comment ca ma ia durerea de cap...

dute frate si pune mana pe o carte .. ca e jale cu tine :pumn::pumn:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...