Jump to content
IceMan

Romanii au renuntat la citit

Recommended Posts

Imagine IPB

Cartile, candva simbol al prestigiului social, au fost inlocuite in biblioteca de electronice si de kitsch-uri orientale.Viitorul cartii tiparite in epoca vitezei si a internetului pare unul intunecat.

In ochii multora, ea si-a pierdut atat valoarea cultural-umana, cat si pe cea estetica. Cartile par sa nu mai reprezinte un motiv de mandrie si ocupa, in cel mai fericit caz, un loc marginal in majoritatea locuintelor.

Realitatea contrazice dictionarul

Dictionarul Explicativ al Limbii romane nu lasa loc vreunei interpretari. Conform acestuia, principala semnificatie a cuvantului "biblioteca" este "dulap sau mobila speciala cu rafturi de tinut carti". Mai poate insemna, de asemenea, "incapere, sala in care se pastreaza si se citesc cartile" sau "colectie de carti, periodice, foi volante".

In cataloagele on-line nu mai exista mobilier care sa aminteasca de bibliotecile de altadata. Rafturile au fost inlocuite cu spatii destinate televizorului, combinei audio sau catorva obiecte de decor.

Biblioteca, asa cum arata ea in ziua de azi, a devenit, mai degraba, etajera. Oamenii vor sa-si etaleze masinile si hainele de firma atunci cand ies pe strada. Opulenta din case inseamna electronice de ultima generatie, obiecte de arta de un gust discutabil, finisaje ultramoderne, televizoare cu ecran plat, si nu carti.

"Ce aveai in rafturi spunea cine esti"

Redactorul-sef al publicatiei "Convorbiri literare", Spiridon Cassian, crede ca, atunci cand pretul cartilor va fi accesibil majoritatii cumparatorilor, ele se vor intoarce in casele oamenilor: "Cred ca disparitia cartilor din biblioteci tine doar de considerente financiare. Este vorba despre o cenzura economica".

Altii apreciaza ca noul concept de biblioteca este superior estetic si functional celui de dinainte de Revolutie. "Degradarea" bibliotecii de azi se vede din doua perspective: nu mai contine carti si, in acelasi timp, a pierdut locul privilegiat pe care il avea in casa.

Desigur, inainte, oamenii se inrudeau cu totii, intr-un anume fel. Citeau aproape aceleasi carti, aveau acelasi tip de masina, se uitau la aceleasi emisiuni.

Inainte de a€˜89, lumea citea pentru ca era una dintre modalitatile de supravietuire. "Bibliotecile au fost proiectate ca modalitate de depozitare a cartilor. Exista o mandrie sa-ti arati cartile. De fapt, era singura noblete pe care o puteai afisa. Biblioteca ocupa locul central, ca vizibilitate, in apartament. Era un fel de vitrina a casei. In functie de gradul de educatie, apareau si milieuri, bibelouri, sticle pline sau goale de bauturi straine, ambalaje pretioase. Existau unii care cumparau carti la metru, fara sa puna accent pe un autor sau altul. Ce aveai in biblitoteca spunea cine esti", considera arhitectul Dan Lacatus.

La randul sau, criticul Daniel Cristea Enache considera totusi ca, pentru o anumita categorie a populatiei, cartile isi vor pastra intacta nu doar valoarea educativa, dar si pe cea estetica.

"Fata de inceputul anilor a€˜90, cand cartile erau editate mizerabil, dar in tiraje foarte mari, acum, raportul s-a inversat, tirajele sunt mici si foarte mici, in timp ce operele sunt editate in conditii grafice deosebite. Este o mandrie sa ai carti in biblioteca, iar cartile reprezinta o experienta profunda. Dupa ce a citit un roman de Dostoievski, un tanar va fi complet schimbat."

Proiectate ca etajere pentru televizor si dvd

Intr-o hala imensa, intens luminata, situata intr-o zona la marginea Capitalei mobila cat vezi cu ochii Spun unei tinere ca tocmai m-am mutat in casa noua si principalul meu bagaj il reprezinta cateva sute de carti. Asa ca am mare nevoie de o biblioteca. Modelele sunt aerisite, in culori diverse, facute din materiale de calitate.

La fiecare exponat poti distinge fara probleme locul destinat televizorului, electronicelor, vazelor de cristal. Nici urma de biblioteci masive, cu rafturi numeroase si paralele destinate cartilor.

Intreb o angajata daca nu exista si biblioteci in care spatiul destinat cartilor sa fie mai generos. Incearca sa ne demonstreze ca si in modelele prezentate se pot aranja carti. Fara succes. Abia poti ingramadi cateva dictionare, albume de arta ori registre pentru documente.

"Cartile le-am lasat la mama"

Langa mine, doi tineri s-au decis. Ii intreb ce i-a atras la respectiva biblioteca. Sau, mai degraba, etajera. "Nu ocupa mult loc in casa. Pot incorpora in ea televizorul si CD-ul pe care le-am achizitionat deja. In plus, o cumpar acum, o urc in masina rapid si acasa o montez singur", raspunde baiatul.

"Mie imi plac vitrinele. In plus, daca ai ceva de aratat pot fi demontate simplu. Am destul loc pentru a-mi aranja lucrurile cum vreau", ma lamureste fata. Ii intreb de carti. "Cartile sunt la mama. Are multe, cumparate in tineretea ei. Nu le-am luat cu noi cand ne-am mutat. Cred ca sunt suficiente cateva carti de specialitate. Oricum, nu prea avem loc in garsoniera", explica tanarul.

Nemaiavand carti la indemana, "tentatia" lecturii se va estompa si mai mult. Continuand sa izgonim cartile, nu doar locuintele vor fi mai goale, ci si proprietarii lor. Cel putin sufleteste.

Analiza

Va fi tot mai putin spatiu pentru carti

In fond, cine a izgonit cartile din biblioteca? Atrasi de televizor si prinsi in valtoarea unei vieti mult prea rapide, tinerii nu mai gasesc tihna lecturii. Accesul la internet a accentuat aceasta stare de fapt.

Unele carti, dictionare sau albume de arta pot fi consultate on-line, deci tiparirea lor nu mai este necesara. Cartile publicate inainte de a€˜89 - in conditii grafice modeste, chiar daca valoroase prin continut -, influenteaza negativ estetica locuintei, iar reeditarile de astazi sunt mult prea scumpe.

"Mereu va exista o categorie de oameni, tot mai putin numeroasa, pentru care cartea va avea o insemnatate aparte. Nu e nimic desuet sa ne aratam bibliotecile pline de carti. E o chestie normala in conditiile in care spatiul ne permite. Dar, incet, incet, cartile dispar insa din locuinte. Va fi tot mai putin spatiu pentru carti in biblioteci", este verdictul arhitectului.

Criticul Nicolae Manolescu este mai putin pesimist. "Exista un nucleu de cumparatori de carte. Curand, acestea se vor intoarce in biblioteci. Nu conteaza daca se citeste, important este ca se cumpara carti si ca ele vor fi la un moment dat folositoare. Eu stiu din prima zi de scoala care copii sunt iubitori de carti si care nu sunt. Cei care vin din case unde sunt carti sunt mai palizi."

Evaluare

Biblioteca trebuie privita ca un sanctuar

"La un moment dat, inainte de 1989 am cautat o biblioteca incapatoare. Pe atunci, biblioteca plina de rafturi era concurata de aceea in care puteai expune bibelouri. Rolul bibliotecilor este de a inmagazina carti, pentru ca altfel se chema vasoteca. Cartea reprezinta una dintre cele mai frumoase lucruri pe care le poti avea si cu care te poti mandri intr-o casa. Modul in care este legata, coloritul, cotorul care ofera o anumita prestanta pot face dintr-o carte un obiect de arta. Cat de frumos este un perete plin cu carti in casa unui om. Iti bucura inima si ochiul. As spune, glumind, ca cei morti sunt si cei mai comunicativi. Biblioteca mea este ca un sanctuar." (Spiridon Cassian, redactor-sef "Convorbiri literare")

Sursa: Evenimentul Zilei

Link to comment

Nu inteleg de ce se pune atat de mult accentul pe citit? daca citesc baltagul sau ion nu ma simt mai destept. Nu mi se pare interesant ca ion face SEX (ca nu-i pot spune dragoste) cu Ana in aceeasi camera cu tatal ei. Mi se pare dezgustator....nici nu mi-ar fi dat niciodata asa ceva prin cap! Si totusi...se "da" la bac.

Nu mi se pare prea inteligent sa mergi in biblioteca sa te documentzi pt orice tampenie. Daca vreau sa stiu ce e aia o dioda...folosesc google.

Cred ca cititul unei carti ar trebui privita ca si plibarea cu bicicleta...sau....

Link to comment

Care cultura ? Sincer nu ma intereseaza ce-au scris mortii(in special cei din literatura romana), e o carte falsa, la fel ca un film, care nu prezinta interes pentru mine, intr-adevar, este un mod de a invata sa vorbesti, dar te mai si strici de la carti, prefer sa vad bine totusi, desi calc mi-a stricat oricum ochii :).

Link to comment

Daca esti de acord cu el, spune tu ce-ai citit pana acum?

Si da amice Valek, cultura care ne-a(le-au) fost prezentata acum mult timp, mie imi este inutila! O carte mi se pare inutila(repet, din cele facute de astia care se-nvata pe la scoala), a citi mi se pare timp pierdut, iar daca te intereseaza, da, am citit vreo 5 carti, una fiind Ciresarii, de celelalte 4 nu trebuie voi sa stiti, nu erau oricum din enciclopedia autorilor romani ^^, strict m-am referit la cartile vechi!

PS: daca-ti place sa citesti, CITESTE, unora chiar le place, mie nu-mi place, mi-am spus parerea si .

later edit : Valek, tu ai 15/16 anisori, sa ajungi la 20 sa te vad cand o sa citesti si cand o sa ai timp sa faci asta, sau poate o sa ajungi unul cu banii lui becali iar in cazul asta vreau sa fim prieteni ^^.

Link to comment

Pt. ce sa citesc ? Ca sa ma chinui sa descifrez ce vroia ala sa zica? (de cele mai multe ori se folosesc arhaisme, regionalisme). La ce imi folosesc mie alea ? Nu se mai vorbeste asa in ziua de azi.

Dupa parerea mea, pana si Eminesc, a fost un cretin, nu un GENIU cum zice lumea.

Daca CHIAR ERA GENIU, baga niste rime de rime, nu cu tot felu de greseli gramaticale! A fost un obsedat sexual care a murit de sifilis ca nu a avut bani de`un prezervativ. Asta e geniu ? pff.

Sa citesc intr`o carte ce facea Ion Creanga cand era mic ? Da` pentru ce ? Ce ma intereseaza pe mine ce facea el cand era mic ? Mai bine ma uit la stiri, mai aflu` ce se mai intampla in lume, sau citesc despre asta pe net.

Nu zic, imi place sa citesc, ceva ce ii interesant, NOU, nu povesti de adormit copiii.

Link to comment

Daca esti de acord cu el, spune tu ce-ai citit pana acum?

Si da amice Valek, cultura care ne-a(le-au) fost prezentata acum mult timp, mie imi este inutila! O carte mi se pare inutila(repet, din cele facute de astia care se-nvata pe la scoala), a citi mi se pare timp pierdut, iar daca te intereseaza, da, am citit vreo 5 carti, una fiind Ciresarii, de celelalte 4 nu trebuie voi sa stiti, nu erau oricum din enciclopedia autorilor romani ^^, strict m-am referit la cartile vechi!

PS: daca-ti place sa citesti, CITESTE, unora chiar le place, mie nu-mi place, mi-am spus parerea si .

later edit : Valek, tu ai 15/16 anisori, sa ajungi la 20 sa te vad cand o sa citesti si cand o sa ai timp sa faci asta, sau poate o sa ajungi unul cu banii lui becali iar in cazul asta vreau sa fim prieteni ^^.

Eu citesc de placere, nu de obligatie.Nu stiu ce iti ia atat timp din viata, dar cititul ar trebui sa fie una dintre ele.Stii, este o vorba, "Cartea face omul." Nu trebuie neaparat sa citesti pentru cultura, ci pentru dezvoltarea mintii, si gandirea mai rapida.Si sa nu mai vorbim de un vocabular bogat.Oricum incheiem discutia aici, te rog.Fie cum crezi tu, eu nu incerc sa te conving, ca nu am pe cine.

Link to comment

Mie imi place sa citesc,dar niciodata nu-mi placeau cartile care trebuiau la scoala..nam citit Ion, sau Baltagul,Morometii, etc. ,dar in schimb am citit Quo Vadis,Catch-22, sau Fundatia, chiar si cartile Harry Potter(trebuia sa-mi satisfac curiozitatea) si multe altele.

Acum citesc The Alphabet of manliness, merita( e scris de Maddox)...sincer eu am ras cu lacrimi la unele faze :D .

Link to comment

Am citit cam asha:

1. Ciresharii toate volumele

2. Enigma Otiliei

3. Ion

4. Padurea Spanzuratzilor

5. Baltagul

6. Moara cu Noroc

7. Seria Dune

8. Seria Alien

% Mai multe cartzi de Jules Verne

Nu mi`au placut decat cartzile lui JV, Ciresharii si SF-urile .... IN REST BLEAH, dar se cere la BAC :blink:

Link to comment

Daca esti de acord cu el, spune tu ce-ai citit pana acum?

Si da amice Valek, cultura care ne-a(le-au) fost prezentata acum mult timp, mie imi este inutila! O carte mi se pare inutila(repet, din cele facute de astia care se-nvata pe la scoala), a citi mi se pare timp pierdut, iar daca te intereseaza, da, am citit vreo 5 carti, una fiind Ciresarii, de celelalte 4 nu trebuie voi sa stiti, nu erau oricum din enciclopedia autorilor romani ^^, strict m-am referit la cartile vechi!

PS: daca-ti place sa citesti, CITESTE, unora chiar le place, mie nu-mi place, mi-am spus parerea si .

later edit : Valek, tu ai 15/16 anisori, sa ajungi la 20 sa te vad cand o sa citesti si cand o sa ai timp sa faci asta, sau poate o sa ajungi unul cu banii lui becali iar in cazul asta vreau sa fim prieteni ^^.

Exista o intreaga bibliografie din care poti alege,nu te poti raporta doar la cartile recomandate la scoala.Sunt carti pentru toate gusturile,si sunt lucruri,pe care surprinzator, nu le gasesti cu google.Si sa spui ca ai citit doar patru carti o intreaga viata,fara suparare,e cam rusinos.Nici eu numai citesc de cand cu internetul(cel putin nu la fel de mult pe cat as vrea)dar asta nu inseamna ca ma apuc sa dezavuez tot ce inseamna carte si scriitori.Sunt lucruri care te formeaza ca fiinta umana,si acele lucruri doar in carti le gasesti.Dar banuiesc ca Becali e mai tare decat orice"mortaciune"de scriitor.Nu-i de mirare de ce romanii se omoara dupa manele,si-l desemneaza pe Becali cel mai de seama roman.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...