Jump to content
Sequenz 31

Pro şi contra uniformelor în şcoli

Recommended Posts

Preşedintele Traian Băsescu e contrazis de elevi. La două zile după ce şeful statului a declarat nu este de acord cu impunerea uniformelor în şcoli, elevii spun că ţinuta standard ar fi binevenită. Propunerea de reintroducere a uniformelor şcolare a fost iniţiată de un grup de şapte parlamentari, printre care şi fostul ministru al Educaţiei, Ecaterina Andronescu.

Preşedintele Traian Băsescu a sugerat Parlamentului să reexamineze propunerea legislativă care prevede obligativitatea purtării uniformelor în şcoli. Şeful statului consideră că profesorii şi părinţii sunt cei care ar trebui să decidă dacă elevii vor purta sau nu uniforme sau ecusoane.

Şi părinţii cred că uniforma este necesară. "Cred că s-ar elimina astfel discrepanţele sociale, s-ar vedea mai puţin care copii au posibilităţi materiale mai mici sau mai mari şi ar avea un impact foarte bun vis a vis de cadrele didactice", a declarat Mihaela Gună, preşedintele Federaţiei Naţionale a Asociaţilor de Părinţi.

Şeful statului a propus modificarea legii atfel încât introducerea uniformei să fie obligatorie numai după ce părinţii îşi dau acordul în acest sens.

ANTI Uniforme :protest: :protest:

Link to comment

Dupa ce terminati liceul o sa va dati si voi seama ca e mai bine cu uniforma, din mai multe motive. La liceul meu, profesorii au hotarat ca uniforma sa se numeasca tinuta. E un termen mai frumos, uniforma e la armata nu la scoli.

Eu zic ca fiecare liceu/scoala ar trebui sa isi stabileasca un anumit model al tinutei, diferite culori, etc. Asa s-ar face o diferenta intre licee, ai stii ca liceul X are uniforma Y, nu toti acelasi model sau culoare.

Daca va interesati, o sa vedeti ca in alte state, fiecare scoala are tinuta proprie.

P.S. de curiozitate... ce varsta aveti? 13-14 ani?

Link to comment

Dupa ce terminati liceul o sa va dati si voi seama ca e mai bine cu uniforma, din mai multe motive. La liceul meu, profesorii au hotarat ca uniforma sa se numeasca tinuta. E un termen mai frumos, uniforma e la armata nu la scoli.

Eu zic ca fiecare liceu/scoala ar trebui sa isi stabileasca un anumit model al tinutei, diferite culori, etc. Asa s-ar face o diferenta intre licee, ai stii ca liceul X are uniforma Y, nu toti acelasi model sau culoare.

Daca va interesati, o sa vedeti ca in alte state, fiecare scoala are tinuta proprie.

P.S. de curiozitate... ce varsta aveti? 13-14 ani?

In Brasov toate liceele au aceasi uniforma : sacou de culoare inchisa, camasa alba si pantaloni de stofa

Diferenta intre licee se face prin insemne aplicate pe sacou cu initialele liceului, cum majoritatea nu isi pun emblema pe sacou nu poti face nici o deosebire !

P.S. am 17 ani 11 luni si o zi !

Link to comment

P.S. de curiozitate... ce varsta aveti? 13-14 ani?

si ce doresti sa demonstrezi cu intrebarea asta? :blink:

Am 17 ani,cat de curand 18 asa pentru curiozitatea ta

Sicer pe mine ma deranjeaza sa vad toti elevii dintr-un liceu sa fie copii.Toti imbracati in aceiasi chestie,adica "tinuta".O tinuta ar putea fi impusa,dar una decenta nu sa te puna sa vii imbracat intr-un anume fel.Fiecare cu ce haine vrea dar sa nu fie prea "nesimtite"

Link to comment

eu de obicei ma imbrac in prima ora =))

ma trezesc in momentul in care incep orele....prima ora stau acasa pana ma gandesc sa ma ridic din pat trece timpu...in a doua ora ma gandesc si eu sa ma imbrac si la scoala ajung cam pe la a 3 ora =))

Ceva cam in genul asta si eu, la scara mai mica though. Let's say ca in unele zile anumite ore nu par sa prezinte importanta, si mi-e somn. (COME ON, DOUA ORE DE DESEN PE ZI?! am inteles sa inveti dar... sheesh).

on-topic:

1. n-as face mare scandal daca s-ar introduce uniforma in scoli

2. chestia cu diferente financiare... hmm. n-am auzit pe nimeni sa se planga "copilul meu e marginalizat pentru ca nu se imbraca trendy"

3. mi se pare un pic wrong. in opinia mea... nu sunt destule motive pentru introducerea uniformei, si te priveaza de un mod de a-ti exprima personalitatea.

Link to comment

Personalitatea nu ti-o exprimi prin hainele pe care le porti... Parerea mea e ca cei care se imbraca dupa muzica pe care o asculta (la asta se refera toti adolescentii cand vb de personalitate), nu pot fi considerati ca au o personalitate. Isi asuma una predefinita...

P.S. Un tanar imbracat in costum decent (nici scump nici ieftin) ce personalitate are?

Link to comment

Sa-ti dau niste exemple....despre adolescentii din ziua de azi

De obicei cand vezi unu pe strada...sau la un eveniment ceva....imbracat intr-un costum,camasa,curat ce zici de el...e un copil bine crescut si cu bun simt

Cand vezi la un liceu pe cineva imbracat in uniforma scolara sau costum ce zici....e unu care are in cap doar cartea si invatatu...nu stie sa se distreze...nu stie nimic

Cand vezi in discoteca pe cineva la costum ce faci.....razi pana nu mai poti

Restul gandeste-te tu.Tu zici ca imbracaminte nu determina personalitatea...atunci imbracate in haine rupte...murdare(intelegi tu ce fel de imbracaminte) si dute la o nunta...sau intr-un loc unde este un eveniment ceva si sa vezi cum te priveste lumea.La prima vedere aspectul fizic determina totul.

Link to comment

Crezi ca o tinuta decenta pt o institutie de invatamant e o pereche de jeansi cu taieturi, un tricou negru cu Metallica (sau orice alta formatie) si cu cercei in ureche?

Tu zici ca imbracaminte nu determina personalitatea...atunci imbracate in haine rupte...murdare(intelegi tu ce fel de imbracaminte) si dute la o nunta...sau intr-un loc unde este un eveniment ceva si sa vezi cum te priveste lumea.La prima vedere aspectul fizic determina totul.

Eu va intrebam ce personalitate are un adolescent imbracat in pantaloni de stofa si camasa, care se duce la scoala imbracat asa. Nu vb de tinuta pt petreceri sau altceva...

Link to comment

Crezi ca o tinuta decenta pt o institutie de invatamant e o pereche de jeansi cu taieturi, un tricou negru cu Metallica (sau orice alta formatie) si cu cercei in ureche?

in primu rand eu nici nu m-am referit la acest stil de imbracaminte,"decent" are total alta semnificatie pentru mine.Stiu ca multa lume intelege ca poate veni cum doreste dar in primu rand trebuie sa te gandesti la ceilalti si sa te imbraci cum trebuie.Eu zic ca o pereche de jeansi(fara taieturi sau alte chestii),un tricou simplu si niste adidasi in picioare nu deranjeaza pe nimeni,deci nu este neaparat nevoie de uniforma.

Link to comment

Da gandesti corect, dar sincer cati elevi ( de liceu sau de scoala generala) ai vazut sa vina imbracati asa?

Majoritatea trebuie sa isi exprime atractiile muzicale sau mai stiu eu ce prin muzica (rock-eri, punk-isti, trance-eri deja nici nu mai stiu cum pot sa ii numesc).

Eu nu ma refer strict la tine. Scuze daca am creat impresia asta.. Dar m-am cam saturat sa vad prin mijloacele de transport fel si fel de specimene de 16-17 ani, care se cred "cool" si nu fac altceva decat sa dovedeasca ca duc lipsa de bun simt.. De comportament nici nu mai vorbesc.

@Ghost: daca liceul tau (sau scoala) ar avea o tinuta ce consta in pantalon de culoare neagra (stofa, raiat, jeans, etc) si o camasa, ti-ar afecta cumva imaginea?

Link to comment

Da gandesti corect, dar sincer cati elevi ( de liceu sau de scoala generala) ai vazut sa vina imbracati asa?

Majoritatea trebuie sa isi exprime atractiile muzicale sau mai stiu eu ce prin muzica (rock-eri, punk-isti, trance-eri deja nici nu mai stiu cum pot sa ii numesc).

Eu nu ma refer strict la tine. Scuze daca am creat impresia asta.. Dar m-am cam saturat sa vad prin mijloacele de transport fel si fel de specimene de 16-17 ani, care se cred "cool" si nu fac altceva decat sa dovedeasca ca duc lipsa de bun simt.. De comportament nici nu mai vorbesc.

La chestia asta nici nu am ce comenta,multe persoane sunt exact cu ai zis si tu...dar te asigur eu....sau macar pot sa zic ca se vor trezi intr-o zi si vor realiza ca nu au facut nimic special pentru ca au avut un comportament de "smecher de cartier" sau ca s-au imbracat "raper 100%" la scoala sau in alte parti.

Totul are un inceput si un sfarsit.

Si in legatura cu mine nu-ti face griji...nu interpretez gresit...obisnuiesc sa inteleg inainte de a raspunde la ceva :D ;)

O seara placuta in continuare. :tiphat:

Link to comment

diferente financiare exista si in scolile cu uniforma ... deoarece cine are bani isi cumpara 3-4 costume de firma + 5-6 cravate ... camasi .... perechi de pantofi. Acum situatia materiala nu se mai judeca dupa felul in care te imbraci ci dupa telefon , masina ... bani.

Eu nu port uniforma, nu pt faptul ca am ceva cu "sistemul" si vreau sa fiu mai smecher ci deoarece pantalonii de stofa se agata imediat de scaun si daca a iesit un fir nu ii mai pot purta, iar sacoul prind luciu de la banca si e foarte urat :(

Link to comment

SA AIBE TOTI TINUTA LA FEL

Nu mi se pare frumos ca unii se imbraca de 15 milioane iar altii de 2, si de obicei primii se cred mai smecheri desi poate sunt mult mai prosti decat cei saraci. Toti sa aibe aceeasi tinuta, sa nu fie una prea scumpa ca toti sa isi permita acest lucru.

Tinuta aceasta poate avea si dezavantaje: este un ban dat in plus pentru o haina pe care nu o poti imbraca decat la scoala ( asta poate fi o problema pentru cei care au resurse foarte limitate de bani). Un alt minus poate fi: daca ti-ai rupt aceasta uniforma sau s-a deteriorat prin anumite moduri, trebuie sa iei alta si nu poti lua o oricare alta haina asa cum ai face daca nu ai fi nevoit sa porti uniforma (aici deja ai platit haina de 2x atunci).

Cat timp scoala ar sponsoriza elevii cu aceste haine, nu cred ca ar prezenta probleme portul acestor tinute, in schimb daca parintii sunt nevoiti sa dea bani grei pentru ele, n-as fi de acord cu ele.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...