Jump to content
Coolio

UE

Recommended Posts

Anti UE

Intrati va rog frumos pe acest sitte , daca credeti ca e de cuviinta ... votati , si daca nu cititi tot ce scrie , mai bine lasati-o balta , Toppic facut S.P.E.C.I.A.L pt bunul meu prieten Mont Blank .

Ca multi altii , nu sunt de acord cu aderarea Romaniei in Ue , dar ... cine ne da si noua dreptu la opinie?! :roflag:

Link to comment
Share on other sites

Mda... Cum ai spus si tu...si ce bine ai spus..."nu sunt de acord cu aderarea Romaniei in Ue , dar ... cine ne da si noua dreptu la opinie?! "...Ce naiba oameni chiar nu vedeti cum alesi nostri fura si inca mai sunt oameni care nu au ce manca ... si se mai uita si asa ignorant dintr-un ML-u la semafor de parca te scuipa in cap(desi asta e alta problema) ...nu mai suport tzara asta...

CLAR ANTI UE !!!

Link to comment
Share on other sites

There's nothin' you can do about it.

ARTICOLUL 90, Constitutia Românicii :

"Presedintele Romaniei, dupa consultarea Parlamentului, poate cere poporului sa-si exprime, prin referendum, vointa cu privire la probleme de interes naţional."

In mod normal, ar trebui sa fim intrebati daca vrem sau nu, dar probabil ca asta nu e de interes national.

Da, mult mai importante sunt dezbaterile despre Monica si Irinel, despre fustitele si rapirile din Serai, ne dam de ceasul mortii ca mai parcheaza cate un avion prin niste apartamente aiurea prin lume, dar ne scapa faptul ca suntem putin globalizati.

La ora asta exista o mare doza de euroscepticism in aproape - daca nu chiar - toate statele membre UE.

Nu stiu de ce, dar am impresia ca noi si bulgarii intram cam la "spartul targului".

Link to comment
Share on other sites

De fapt noi o sa intram doar ca sa ne aflam in treaba ca noi nici pe departe nu suntem la fel de dezvoltati ca celelalte state membre sau care urmeaza sa adere odata cu noi, azi am fost doar 3 ore prin Bucuresti si mi s-a facut rusine ca sunt roman

Link to comment
Share on other sites

voi 2 ... ultimii .... cand eu cu monty , eu arhitect , el in marina :D , vo veti fii ceva de genu ''da shefu , sa traiti shefu'' ... sunteti rupti de realitate , habar navetzi ce o sa vina ...

Coolio, faptul ca nu exista civism in Romania este clar, si nu prea ai ce face in privinta asta.

Acum, parerea mea este ca o sa se intample niste lucruri odata cu intrarea in UE (bine'nteles ca nu o sa curga lapte si miere, cum cred unii), dar nu o sa vina sfarsitul existentei romanilor si romanismului. Neamul asta este dotat genetic pentru asa ceva :D . Au trecut pe aici avarii, gepizii, cumanii, turcii, tatarii, ungurii, rusii, nemtii, austriecii, dar cine n'a trecut... si nu am murit. Cam asta o sa fie si cu UE, o sa vina si o sa treaca. Raman la parerea ca UE nu mai are multe zile, dat fiind ca s-a cam ajuns la fundul sacului, iar nemtii nu reusesc sa produca indeajuns de mult pentru a tine in spate sandramaua asta.

Despre site. Parerea mea este ca se exagereaza putin. Si un mare semn de intrebare il ridica cei ce l-au creat si il intretin. Intamplator, am cunoscut persoane din NouaDreapta, si pot sa spun, impresia mea este ca reprezinta un amalgam antagonic de neonazism, dacofilism si legionarism. Mare parte articole, precum si atitudinea anti UE sunt preluate si specifice intregului bloc de extrema dreapta din Europa.

Acum, personal sunt impotriva UE si a tot ce inseamna globalizare, pentru ca nu cred ca rasa umana a ajuns la gradul de dezvoltare pshihologica care sa ii permita sa treaca peste anumite bariere. La ora asta, orice incercare de a globaliza este fortata si -parererea mea- sortita esecului.

UE va veni pe aici - fie ca vrem sau ca nu. Sarbii, au o vorba "si asta va trece". Va fi greu, nu va aduce mai nimic bun, dar va pleca asa cum a venit. Nu cred ca este ca sa ne dam de ceasul mortii din asta.

Link to comment
Share on other sites

priviti partea plina a paharului ...... o sa putem pleca usor din Romania , eu anu viitor imi dau examenele anu 4 e ca si terminat si pt mine aderarea fantastica pica la fix , termin si plec nu are rost sa astepti minunea de la 1 ianuarie 2007 ca nici pe 1 ianuarie 2010 nu se va fi vreo diferenta, romanu tot ca porcu ramane cei care conduc tot hoti raman si strainu ajuns in Romania tot in genunchi si cu capu plecat va fi intampinat.

Cei care considerati ca merita sa ramaneti in tara sa munciti si sa va delectati zi de zi privirea cu gunoaiele de la marginea blocului cu sosele ne asfaltate sau in cel mai bun caz pline de gropi, sa fiti sluga unui patron fata de care aveti numai obligatii si programul vostru de lucru (de 8 ore ) incepe de la 8 si se termina undeva dupa ora 21 fara sa primiti ceva bani in plus pentru alea 4 ~5 ore lucrate zilnic in plus. Odata ce aderam toate intreprinderile trebuie aduse la un standard impus de cei din UE cei care nu se conformeaza vor fi desfintati , oameni vor ajunge pe drumuri locurile de munca vor fi o raritate chinezi si alte natii ce lucreaza mult si pt bani putini ne vor invada si voila va puteti imagina ...... un viitor stralucit

poate aderarea e un lucru bun poate nu e, eu unu nu sunt curios si nici nu vreau sa vad cum vor decurge treburile

Link to comment
Share on other sites

voi 2 ... ultimii .... cand eu cu monty , eu arhitect , el in marina :D , vo veti fii ceva de genu ''da shefu , sa traiti shefu'' ... sunteti rupti de realitate , habar navetzi ce o sa vina ...

:D

Cand intram noi in UE, vom devenii ca rusii, cand a fost asediat Leningradul. (saracie) Sa ne vedem in 2010, cand un suc amarat la 0,5 o sa coste 2-3 euro.

Link to comment
Share on other sites

voi 2 ... ultimii .... cand eu cu monty , eu arhitect , el in marina :D , vo veti fii ceva de genu ''da shefu , sa traiti shefu'' ... sunteti rupti de realitate , habar navetzi ce o sa vina ...

si faptul ca stiu ce o sa vina ma ajuta cu... ce anume?

imi plac puterile tale de profet, poate-mi zici si cu cine ma insor :D

Link to comment
Share on other sites

imi plac puterile tale de profet, poate-mi zici si cu cine ma insor :D

Aici te pot ajuta eu. Haualeu, mancati'as banii din portofel .... o sa duci o viata de rebel. Nu o sa te casatoresti. O sa devii actionar la Pizza Hut. O sa faci burta de sicilian. O sa mori la varsta de 82. :error:

Link to comment
Share on other sites

uhmm , daca ne punem acuma pe invatat si ajungem ceva in viata ... poate pt noi no o sa fie saracie ( :yum: ).. zic eu ,

toti astia ce facem scoala ne imaginam ca in momentul in care terminam vom muncii si vom fi apreciati cu un salar extraordinar...... uite iti garantez ca nu esti cu mult mai castigat decat unu ce a terminat cu chiu cu vai liceul si e plecat prin alte tari sau face bisnita in Romania cu masini second hand aduse de prin Germania sau cu haine furate din Franta si stie sa faca bani din absolut orice spre deosebire de tine care o sa lucrezi pt un salar fix si cand mergi pe santieru unde isi construieste "bisnitaru" mai sus amintit casa vei sta drepti cu urechile ciulite la ce spune el ca nu ii place savurand in surdina maneaua lui preferata ce suna in G classul parcat langa santier si oamenii peste care vei fi sef sunt muncitorii necalificati, e frustrant nu ? banii se fac greu si prin munca nu prin povesti si teorii de student cu ambitii de viitor director (asta ca o paranteza la treaba cu "da sa traiti sefu" )

poate ne spui tu astora rupti de realitate ce ne asteapta dupa 1 ianuarie 2007 ca tot esti expert in previziune economica

Link to comment
Share on other sites

bine ca esti tu destept , nu ai vazut linku de mai sus ? e chiar mare si scrie cu negru ... ANTI : UE , hai ca ti-am dat lectura pe toata saptamana ... daca ai fii si tu putin wise , 1/3 cat era Einstein ... itzi dadeai si tu seama singur care vor fii consecintele , ca doar esti roman , ce draq ... ai parinti care au trait cand PCR' era inca in picioare , si ma gandesc ca tzi-au povestit si eu ce viata saracacioasa am dus , si vom duce .... o zii buna tuturor!

Link to comment
Share on other sites

@Coolio : chill, nu te poti astepta ca toti romanii, fara exceptie, sa fie euro-sceptici, nu am mai fi oameni in conditiile astea.

@Burne : eu zic sa iti temperezi putin optimismul in ceea ce priveste viitorul tau european, deoarece posibila dezamagire va fi direct proportionala cu asteptarile tale. Chiar crezi ca Europa abia asteapta sa termini tu facultatea pentru a ocupa unul din sutele de mii de locuri vacante de ingineri, medici, avocati, economisti, etc.? Daca te vei duce in Spania tot la capsuni o sa ajungi, si da, vei fi capsunar cu studii superioare. Asta in cazul in care vrei sa castigi cateva sute de euro legal. Si chiar crezi ca romanii care lucreaza prin Europa sunt tratati de catre bastinasi cu respect ?

Si in Europa exista cercuri de interese, spagi, contracte oferite preferential, etc.

Si iti pun o intrebare : De ce crezi ca una din cele mai civilizate si dezvoltate din punct de vedere social - Norvegia nu face parte din UE ? Bine, un raspuns simplu ar fi ca asa au votat norvegienii, dar de ce crezi ca norvegienii au votat asa ? Cumva pentru ca au vazut la vecinii lor suedezi ce insemna UE ?

PS : nu stiu daca a ramas la fel, dar din cate stiam cel putin o perioada, forta de munca romana si bulgara nu va umbla brambura prin Europa, ci pe "cote" ce se vor aloca anual celor doua tari.

Link to comment
Share on other sites

@Thora! chiar nu ma astept sa se schimbe nimic odata cu aderarea noastra in UE ( in bine )

toti astia ce facem scoala ne imaginam ca in momentul in care terminam vom muncii si vom fi apreciati cu un salar extraordinar
chiar asta vroiam sa spun ca poti face cate scoli vrei daca nu sti sa te descurci tot sclav ajungi, facand o paranteza la ce spunea Coolio care se pune sa invete sa nu fie saracie pentru el .... si nu sunt PRO UE dar daca pot profita de pe urma aderarii de ce sa nu o fac

cat despre emigrat in Spania..... mergi tu acolo, cat despre partea cu capsunarii nu toti pot fi directori de banca, au si eu dreptul sa viseze, sa munceasca si sa castige un ban cinstit si nu cred ca trebuie sa fie jigniti numa ca fac o munca pe care sunt sigur ca nu ai fi stapan sa o faci 12 ore pe zi.

@Coolio ma baiatule daca nu eram in cunostinta da cauza nu ma bagam in seama, saptamana trecuta in timpul unui curs de Analiza ec. financiara am discutat cu profesorul care ne preda cursul vreo 2 care sunt dezavantajele si avantajele aderarii in UE.

Pe vremea "PCR'ului" participam si eu la activitatile de stat sir indian roata alimentarii pt ratie, 2 conserve de pateu, pui umplut cu legume, sau delicioasa ruda de salam de vara cu soia ...... nu mi-a povestit nimeni stiu cum era.

aici ai si parerea mea despre aderare

priviti partea plina a paharului ...... o sa putem pleca usor din Romania , eu anu viitor imi dau examenele anu 4 e ca si terminat si pt mine aderarea fantastica pica la fix , termin si plec nu are rost sa astepti minunea de la 1 ianuarie 2007 ca nici pe 1 ianuarie 2010 nu va fi vreo diferenta, romanu tot ca porcu ramane cei care conduc tot hoti raman si strainu ajuns in Romania tot in genunchi si cu capu plecat va fi intampinat.

Cei care considerati ca merita sa ramaneti in tara sa munciti si sa va delectati zi de zi privirea cu gunoaiele de la marginea blocului cu sosele ne asfaltate sau in cel mai bun caz pline de gropi, sa fiti sluga unui patron fata de care aveti numai obligatii si programul vostru de lucru (de 8 ore ) incepe de la 8 si se termina undeva dupa ora 21 fara sa primiti ceva bani in plus pentru alea 4 ~5 ore lucrate zilnic in plus. Odata ce aderam toate intreprinderile trebuie aduse la un standard impus de cei din UE cei care nu se conformeaza vor fi desfintati , oameni vor ajunge pe drumuri locurile de munca vor fi o raritate chinezi si alte natii ce lucreaza mult si pt bani putini ne vor invada si voila va puteti imagina ...... un viitor stralucit

poate aderarea e un lucru bun poate nu e, eu unu nu sunt curios si nici nu vreau sa vad cum vor decurge treburile

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...