Jump to content
Sequenz 31

Sfarsitul Rasei Umane

Recommended Posts

Oamenii vor fi inlocuiti de sobolani

Conform unui studiu extrem de complex realizat de o echipa mixta de paleontologi si geologi europeni, rasa umana va inceta sa mai existe peste exact 2.250.000 de ani, informeaza revista “Nature”. Astfel, in data de 31 octombrie 2.252.006, cand in SUA se va sarbatori Halloween-ul, Pamantul va asista la disparitia umanitatii si la afirmarea suprematiei unei alte specii: sobolanii. Mult mai adaptati la conditiile de atunci, acestia vor popula rapid planeta, impunandu-se pe scara evolutiei in fata celorlalte specii.

Dupa ce au studiat milioane de fosile in centrul Spaniei si au analizat marile salturi in evolutia speciilor de pe Terra, cercetatorii in geologie si paleontologie au prezis cu exactitate sfarsitul umanitatii. Astfel, data de 31 octombrie 2.252.006 nu vine decat sa confirme ceea ce stiinta stia deja.

Si anume ca speciile de mamifere au o durata medie de viata de 2,5 milioane de ani, iar omul modern exista deja pe Pamant de 250.000 de ani. Motivul existentei acestor cicluri de evolutie in lumea animala il constituie aparitia unei intreruperi in miscarea de revolutie a Terrei. Odata cu aceasta, planeta nu se mai apropie de Soare la distanta obisnuita, fapt ce declanseaza o racire puternica si rapida.

Revenirea la era glaciara va insemna, in mod automat, sfarsitul rasei umane. In acest moment de criza in istoria speciilor care populeaza planeta, sobolanul se va afla pe cea mai sigura treapta in evolutia sa. Astfel, conform afirmatiilor cercetatorului olandez Jan van Dam, de la Universitatea din Utrecht, sobolanul urias, perfect adaptat conditiilor vitrege de viata, va deveni specia care va domina lumea.

Sfarsitul lumii vine de Halloween

Dupa ce de-a lungul timpului a trait numai in apropierea omului, “ajutand” spre exemplu in secolul XIV ca populatia Europei sa se reduca drastic, datorita ciumei pe care o raspandea, sobolanul pare perfect inzestrat genetic pentru a face fata oricarei provocari. Astfel ca, dupa fatidica data de 31 octombrie, micutul rozator va profita de criza prin care va trece omul, pentru a-i lua locul pe scara evolutiei.

Sobolanul, pregatit genetic pentru razboiul nuclear

Biologul Paul R. Elrich, de la Universitatea americana Stanford, a declarat ca in urma unei catastrofe nucleare care poate rade de pe suprafata Pamantului rasa umana, doar sobolanii si anumite insecte vor supravietui. ”In cazul unui razboi nuclear, oamenii care vor supravietui catastrofei vor muri in mod sigur mancati de sobolani. Si asta pentru ca micutele animale sunt perfect inzestrate genetic pentru a rezista radiatiilor”, a declarat acesta intr-un interviu.

Link to comment

Sunt multe teorii de astea cu si despre sfarsitul rasei umane/al lumii. Adevarul e ca nu poti sti niciodata ce se poate intampla :D Un lucru e sigur: tot o sa dispara specia umana odata si odata pentru ca avem un organism mult prea complex, prin urmare sensibil. Dupa o catastrofa globala vor supravietui vietatile cu structura simpla spre exemplu bacteriile.

Si de altfel, exista o mare sansa ca noi sa nu prindem asta. :)

Link to comment

mai scria pe net ca in 2012 un asteroid va lovi pamantul si va disparea tot nici bacteriile nu vor supravietui ... adevarul e ca nimeni nu stie exact cand va fi sf lumii doar Dumnezeu.. poate sa fie sfarsitul lumii si maine

Bacteriile ar supravietuii orice s-ar intampla :) S-au gasit bacterii in stare vie pe meteoriti de dimensiuni mici.. cu alte cuvinte daca au ramas intregi dupa intrarea in atmosfera , ce le-ar mai putea distruge ?

Cat despre stirea cu disparitia speciei umane... cred ca va avea loc mult mult mai curand :)

Link to comment

bacterii ? wtf eu stiam ca nu s-a demonstrat ca exista viata in spatiu :| adica nici bacterii nici nimic ..... ori te-ai uitat tu prea mult la filme cu alieni ori sunt eu prost informat.

@ Mont, hahahaha :))

Eu cred ca cercetatorii respectivi nu stiau ce sa mai faca sa apara in ziar si pe la televizor si au inventat povestea cu sfarsitu rasei umane pe data de 31 octombrie 2.252.006 ........ :| prea mult TV si pentru ei ..... oricum cine dracu o sa mai fie pe vremea aia ca sa zica ca s-au inselat ? Maine, poimaine, sun si eu la ProTV, le zic ca mi s-a aratat Isus in vis si mi-a dezvaluit ca peste 200 de ani o sa vina pe pamant si cand ma dau astia la tv sa fac reclama la sampoane anti-matreata :)

Link to comment

Pana in anul 2.252.006 probabil o sa ne distrugem intre noi, e o perioada foarte lunga si orice se poate intampla. Mi se pare o prostie ca pot sa preconizeze exact ziua in care va lua sfarsitul rase umane, pana la urma Era Glaciara nu vine intr-o zi, dureaza decenii, chiar mai mult.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...