Jump to content
{JM}Alex Lifetaker

Aglomeratia din autobuze

Recommended Posts

heh :) eu ca sa ajung la scoala in zilele in care orele incep la 13:30 tre` sa plec la 12:15 cel mai tarziu(parcul sebastian-romana-dorobanti). si merg totusi cu tramvaiul 32 care vine la intervale destul de mici, apoi cu metroul care a devenit din ce in ce mai full :(. de la romana e mai "liber" pt ca sunt mai multe autobuze dar traficul acolo e un chin. daca ies d la ore la 20:30 ajung acasa la 22 ..

Link to comment
Share on other sites

313 e liber tot timpu , adica e gol , poti sa stai si jos :) cand plec io la scoala (12:30-2:00)

in 104 e moarte de la 7dim pana seara la 10 :banghead:

pai 313 cred ca e autobuzul care vine cel mai des , poate doar tramvaiul 32 vine la fel de des

stai tu dupa un 123 sau dupa 105 ca imbatranesti dupa ele

eu am venit acum cu 611 (bagat in locul la 12, 11) si am mers pe ultima treapta strivit de usa

RATB rullz (NOT) :pumn:

Link to comment
Share on other sites

313 e liber tot timpu , adica e gol , poti sa stai si jos :) cand plec io la scoala (12:30-2:00)

in 104 e moarte de la 7dim pana seara la 10 :banghead:

intre 8 si 10 de la Turnu Magurele pana la Unirii nu e liber :)),e chiar mega full

Link to comment
Share on other sites

am ras cu lacrimi la postul lui Ghiba..

cam asta e adevarul cu RATB din pacate..

Anul trecut am stat la 2 statii de autobuz de unirii (si eu am facultatea la Ion Mincu in spatele universitatii) si de multe ori preferam sa merg pe jos decat sa ma urc intr-un autobuz ca cel deschis de Ghiba..

Metrou` cel putin vine PLIN PLIN PLIN (si culmea nimeni nu coboara in Unirii) si mai asteapta cam 20 oameni la fiecare usa sa intre..

Ca sa mearga mai repede autobuzele ar trebui sa fie mai putine masini, adica sa mearga mai multi oameni cu autobuzele.

Daca mai multi oameni merg cu autobuzele se va intampla unul din doua:

-vor fi MULT mai aglomerate iar RATB`u va ridica din umeri

-vor fi cumparate noi si mai multe autobuze

Suntem in Romania.. ghiciti ce s-ar intampla..

Link to comment
Share on other sites

Mai este un aspect pe care nimeni nu l-a sesizat: nesimtirea (50% indreptatita) a soferilor care isi lasa masina parcata unde le vine, iar troleul sta 5-10 min pana iese omu din magazin - timp in care claxoneaza furios. Benzile rezervate pt transportul in comun sunt cele mai pline de masini mici - sfidarea si nesimtirea merg mana in mana.

Adevarul este ca nici locuri de parcare nu sunt suficiente in Buc. cum imparti 330.000 locuri la peste 1 milion masini inscrise?

Primaria n-are bani pt parcari noi dar are bani pt platit firme care asfalteaza in fiecare an la fel de prost calitativ.

Cand nici drumul nici ceilalti participanti la trafic nu te lasa sa respecti un orar, cum sa ajungi in timp rezonabil la servici, scoala , etc?

Nici o sansa :hair: X-(

Link to comment
Share on other sites

De sutii de buzunare, ce sa mai vb?

Cred ca autobuzul 123 care merge in Vitan (la Mall) are statia si echipa de hoti, asta incepand de la la Unirii...se baga cineva?

Nu, mai ales ca s-a desfiintat sectia de politie care se ocupa cu furturile in mijloacele de transport in comun.

Trai neneaca... X-( X-(

Link to comment
Share on other sites

De sutii de buzunare, ce sa mai vb?

Cred ca autobuzul 123 care merge in Vitan (la Mall) are statia si echipa de hoti, asta incepand de la la Unirii...se baga cineva?

Nu, mai ales ca s-a desfiintat sectia de politie care se ocupa cu furturile in mijloacele de transport in comun.

Trai neneaca... X-( X-(

in 123 l-au usurat pe un prieten de-al meu de un iPod de 60GB din SUA :blink: . si la faza cu masinile oprite in drumul troleibuzelor ai dreptate. ce sa zic , ma chinui zilnic cu 34 si 313 , 381 ... ca sa nu mai zic despre cum se circula si cu metroul in anumite intervale orare , dar devin offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

4 ani de zile cat am fost la liceu am mers ca un mic pe gratar cu tramvaiul 40 si 16 iar acum la facultate parca sunt carnacior pe gratat in troleul 79 ( care ma duce doar jumate din drum ca de se lucreaza in Bucuresti si trebuie sa iau 133 care este la fel de aglomerata )

Cand plec la facultate mai scap dar cand trebuie sa vin acasa este infernal. As merge pe jos dar distanta este foarte mare si cred ca o sa ma inghesui la metroul ca asta nu mai asteapa la cozi infernale si prinde un semafor de 5-6 ori

Link to comment
Share on other sites

azi era sa bat o grasa in autobuz... era autobuzul full, dar insista sa urce si ea...eu eram mai la margine, si insista sa se bage in spatele meu si sa treaca mai incolo... si ma tot impingea cand frana soferul... si in statii... si ma enervasem pe ea, de era sa-i zic ceva sa-i mearga la sufletzel... :)

Link to comment
Share on other sites

Mai este un aspect pe care nimeni nu l-a sesizat: nesimtirea (50% indreptatita) a soferilor care isi lasa masina parcata unde le vine, iar troleul sta 5-10 min pana iese omu din magazin - timp in care claxoneaza furios. Benzile rezervate pt transportul in comun sunt cele mai pline de masini mici - sfidarea si nesimtirea merg mana in mana.

Adevarul este ca nici locuri de parcare nu sunt suficiente in Buc. cum imparti 330.000 locuri la peste 1 milion masini inscrise?

Primaria n-are bani pt parcari noi dar are bani pt platit firme care asfalteaza in fiecare an la fel de prost calitativ.

Cand nici drumul nici ceilalti participanti la trafic nu te lasa sa respecti un orar, cum sa ajungi in timp rezonabil la servici, scoala , etc?

Word!

Am facut acum cateva zile un drum interesant..din Colentina pana p la Timpuri Noi..drum in mod normal de mai putin d 1ora..(cu masina)..am facut 2ore jumate - 3. Tot drumul s'a mers bara la bara..si asta din cauza nesimtiiri unor persoane care nu isi vad d mersu lor..si trebuie sa ocoleasca coloana d masinii p linia d tramvai, sau care isi parcheaza masinile p sosea..si tot asa.

Parerea mea este k desi metroul a inceput sa se aglomereze ramane cel mai bun mijloc d transport in orele d varf..cu toate mirosurile si cu toti tiganii lui.

Sau sa ne faca si noua Basescu o telegondola pe deasupra Bucurestiului :D

Link to comment
Share on other sites

Masini disponibile putine...daca va referiti la maxi taxi...e normal sa intre mai multi....ce e peste numarul de locuri revine in buzunarul soferului :D..nu ma deranja f mult aglomeratia ci persoanele certate cu apa si sapunu' din acel infern....

Link to comment
Share on other sites

Masini disponibile putine...daca va referiti la maxi taxi...e normal sa intre mai multi....ce e peste numarul de locuri revine in buzunarul soferului ..nu ma deranja f mult aglomeratia ci persoanele certate cu apa si sapunu' din acel infern....

Soferii nu au nici o vina.. gandestete k maxi taxiurile astea.. pleaca deja cu locurile ocupate de la capat de linie..deci toata lumea care ar vrea sa ia maxi taxi ar fi obligata sa mearga cu autobuzul...si nu e nevoie sa mai zic ce haos ar fi

Link to comment
Share on other sites

Vad ca multi din voi va plangeti de aglomeratia din orase mai mari! da nu va temeti ca si intr-un oras mic ca si Baia Mare ii la fel! mai ales iarna sau cand ploua :D cand ii aglomeratie din asta turbata mereu se face un pic de loc cand intra o trupa de 10 tigani ne sapalati de cand i-o botezat in apa sfanta! :banghead:

ce sa zik KEEP TRAVELING :beer: :nanana: =))

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Eu as vrea doar sa ii vad undeva spanzurati :pray: :pray: :| cel mai perfect e ori cu masina ta ori pe jos (dar aicea depinde de caz :P)

Link to comment
Share on other sites

Hehe nice topic.Eu sunt a 9-a acum si am liceul langa casa(10 min de mers).Dar,in a 8-a cand imi amintesc de 43,imi vine sa ma dau cu capul de pereti.O poveste si de la mine:

O zi de iarna k oricare alta.Cateva saptamani pana la vacantza.Ma trezesc la 7:30.Ma spal pe fatza,pe dinti,pap ceva rpd si ma apuc de teme.Dupa vreo 5-6 ore de tortura(tema la romana),ma imbrac in uniforma(mentionez k eram in pijamale la ora 1;tema era f lunga si nu aveam chef d un 3 d sarbatori),pun rpd ghetele,geaca si fugi spre statie.Bun intrii destul de usor,la scoala te seaca profii,dar Domnul E Mare si orele se termina.Cand sa zici si tu:ajung aksa yey! tarataram:afara ninge,astepti autobuzul si nu vine,dupa o jumatate de ora vine cu ushile deschise...Unde sa urci?Incerci sa te controlezi nu reusesti...Astepti,astepti,astepti si vine un al doilea autobuz care ghici...ESTE PLIN!!!!Bun stai si gasesti un al treilea autobuz care nu era f plin.Era loc d ink 10 pers in el.Urc rpd si taratatam...Statia urmatoare intra o tanti cat 10 tanti,miros de transpiratie.Vai...Ce sa faci k tanti se impinge,si impingea atat de tare k ma lipisem cu fatza de geam...Ok.Astepti,te chinui sa respiri si exact cand sa zici si tu k ai scapat,se aude o trosnitura...Zici k este autobuzul si treci mai departe,dar te inseli.Un miros izbitor se plimba pe la nasul tau...Nu ai loc sa respiri,te doare capul,si ce sa vezi...Colegei mele de clasa(mentionez statea fatza in fatza cu mine)i se face rau :| .Ok....Tot c mai trebuia era sa dea afara pe mine :( .Astepti,te rogi,si trece.Nu ii mai este rau.Urca un nene,si te injura:"gras nenorocit,ocupi 2 locuri" :| (mentionez k eram gras,dar nu cat zicea el).Astepti,taci iesi din autobuz,faci o cruce in semn de multumire,ajungi aksa si ce sa vezi :| aluneci pe gheatza din fatza blocului si iti scrantesti mana...Urci pe scari ajungi aksa,vrei sa te joci putzin Mu si ce sa vezi...Nu ai net ...Te culci suparat si enervat asteptand ziua urmatoare,care desi stii k o sa fie la fel,speri sa nu fie k aceasta.

Pov narata de Preda Daniel,d p vremea cand mergeam la Pedagogic Constantin Bratescu.

Un sfat:

INCERCATI SA GASITI SCOALA/LICEU LANGA CASA!!!

Link to comment
Share on other sites

in Buc sunt autobuzele noi de 110 locuri si tot e aglomeratie de nu poti respira :angry1: ma confrunt cu aceasta problema zilnic mai ales cand vin de la scoala si urca juma de liceu intr-un autobuz

Link to comment
Share on other sites

azi cand am venit de la scoala era autobuzul foarte aglomerat, am prins loc pana la urma pe al 3-lea rand de scaune la usa... cand sa cobor, inchide ala usa... si era unu cu copilu langa scara... in fata mea o fata voia sa coboare, eu dupa ea... si face ala gura: " ce faci domnisoara stai pe scaun, acuma stai pana la urmatoarea". a deschis totusi soferul usa si am coborat amandoi. i-am zis ceva de bine tipului, dupa care i-am aratat semnul pacii(pt. ca prin tonul lui si prin cuvintele sale m-am simtit si eu lezat, adica e vina mea ca aia stau toti in fata usii si stau 10 ore pana ies pe usa? Ciudat, deja au inceput sa ma calce pe nervi toti tzaranii imbecili care se dau jmecheri in autobuze... si de acum incolo le raspund dupa cum merita, ca daca nu, se invata si comenteaza mai rau.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...