Jump to content
{JM}Alex Lifetaker

Aglomeratia din autobuze

Recommended Posts

Vazusem acum cateva saptamani la televizor ca politia amendase o firma privata de transporturi pt. ca se depasise capacitatea microbuzului... erau vreo 30 persoane intr-un autobuz cu 19 locuri(+1 al soferului).

Aceasta sanctiune nu se aplica si la Regia Autonoma de Transporturi?Zilnic merg cu autobuze(microbuze de 19 locuri) si numarul calatorilor ajunge pe la 30-35... m-am gandit sa fac o reclamatie la RAT dar stiu sigur ca nu ma vor baga in seama pt. ca nu-i intereseaza...asa ca nu stiu unde sa depun o reclamatie... pt. ca asa ceva nu se mai poate, ajung la scoala transpirat si obosit dupa 30 minute de mers cu autobuzul...

PS; poate o punem de o revolutie :) Moarte RATC-ului! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dinozaurul1977

Problema e mai complexa decat credeti.Nu ajuta la nimic sporirea numarului de mijloace.Credeti-ma ca acest numar se calculeaza destul de corect ( doar am terminat transorturi - upb ) , de vina mai sunt si starea deplorabila a drumurilor , asa incat o cursa dus -intors , care ar trebuii sa dureze 30 min ajunge sa se faca in 2 ore...plus de asta ambuteiajele din intersectii...ect....Asa ca , mersul pe jos - cel mai sanatos...

Sa' uzim de bine,...

Link to comment
Share on other sites

recomand folosirea institutiilor de invatamant apropiate de domiciliul fiecaruia pentru a evita mersul cu autobuzul :))

problema asta e si in brasov, dar doar la anumite ore si doar pe anumite autobuze...ceea ce mi se pare cel mai ciudat e ca pe liniile cele mai circulate exista autobuze noi, dar foarte mici, in timp ce pe liniile mai putin circulate exista autobuze f mari care de obicei circula cu putin calatori :)

solutia mea ar fi suplimentarea numarului de autobuze si marirea vitezelor cu care circula

Link to comment
Share on other sites

Vazusem acum cateva saptamani la televizor ca politia amendase o firma privata de transporturi pt. ca se depasise capacitatea microbuzului... erau vreo 30 persoane intr-un autobuz cu 19 locuri(+1 al soferului).

Aceasta sanctiune nu se aplica si la Regia Autonoma de Transporturi?Zilnic merg cu autobuze(microbuze de 19 locuri) si numarul calatorilor ajunge pe la 30-35... m-am gandit sa fac o reclamatie la RAT dar stiu sigur ca nu ma vor baga in seama pt. ca nu-i intereseaza...asa ca nu stiu unde sa depun o reclamatie... pt. ca asa ceva nu se mai poate, ajung la scoala transpirat si obosit dupa 30 minute de mers cu autobuzul...

PS; poate o punem de o revolutie :) Moarte RATC-ului! :)

Poate RAT-ului :), nu numai celui din craiova ^^

Dupa ce ca stai inghesuit in autobuze mai sunt si astea care te fac la buzunare.Solutii ar fii dar nu sunt bani... daca ar fii autobuze cu mai multe locuri nu ar fii aceasta problema

Link to comment
Share on other sites

Si in Galati si in Braila sunt f mult folosite microbuzele asa zisele "maxi taxi" insa la aglomeratia din ele contribuim si noi in sensul ca vedem ca nu mai sunt locuri si totusi urcam. Normal ca soferii, la foamea in care sunt ar lua pasageri si in portbagaj. Idea este ca daca fac semn, opreste si vad ca nu mai sunt locuri pe scaune il intreb si eu "subtil" : unde vrei sa stau la tine in brate? :blink:

Link to comment
Share on other sites

in oradea e destul de lejer in autobuse/tramvaie (tot aia'i)

desi nu am experimentat la ore de varf (dimineata sau intre 2 si 3) ...

Lasa ca am incercat eu. E haos si`n Oradea.

O rezolvare nu vad, poate una ar fi sa vina la intervale de timp mai mici (cum zicea Vinsanity).

Link to comment
Share on other sites

Lasa ca am incercat eu. E haos si`n Oradea.

O rezolvare nu vad, poate una ar fi sa vina la intervale de timp mai mici (cum zicea Vinsanity).

mai ales acuma ca se lucreaza la piatza cetate si tramvaiele circula pe o singura linie :|

Link to comment
Share on other sites

Taxi ^_^

Intradevar ce e in autobuze si tranvaie te ia durerea de cap :|

degeaba taxi la ora 15-16 cand toata lumea iese de la munca,traficul nu dispare

eh am observat si eu ca metroul si in general mijloacele de transport in comun s-au aglomerat odata cu inceperea scolilor si a facultatilor :)

Link to comment
Share on other sites

Si in Galati si in Braila sunt f mult folosite microbuzele asa zisele "maxi taxi" insa la aglomeratia din ele contribuim si noi in sensul ca vedem ca nu mai sunt locuri si totusi urcam. Normal ca soferii, la foamea in care sunt ar lua pasageri si in portbagaj. Idea este ca daca fac semn, opreste si vad ca nu mai sunt locuri pe scaune il intreb si eu "subtil" : unde vrei sa stau la tine in brate? :blink:

cu toate astea, tot sunt aglomerate autobuzele in Galati

Link to comment
Share on other sites

din cate am auzit de la soferii de autobuz(din discutiile lor cu alti calatori), se pare ca aia "mai mari" sunt problema, pt. ca fac calcule eronate... de exemplu ei calculeaza un traseu complet ca dureaza 45 de min de ex, pe cand in realitate poate sa dureze si 55... si din aceasta cauza apar intarzierile.

Nu e o problema extrem de mare, daca si-ar da RAT-ul interesul...daca ar face niste statistici bine puse la punct cu privire la numarul calatorilor in diferite zile si paliere orare, cred ca nu s-ar mai produce haosul acesta...

De exemplu dimineata la orele xx-xx se duc multi oameni la serviciu, deci ar trebui sa bage mai multe autobuze.intre orele yy-yy e o perioada moarta, unde nu circula multa lume...aici sa mai scoata din autobuze... pt. ca mai tarziu pe la orele 16:00 sa zicem sa bage mai multe pt. ca vin oamenii de la servici...

Link to comment
Share on other sites

La noi... 40'ul mereu este plin. Toamna, iarna, primavara si vara. Ar trebuii sa vorbeasca cineva cu Mazare...sa aduca mai multe 40'uri decat 43'uri...

40'ul? nu stiu ce sa zic ! Parca 43'ul este mult mai solicitat oricum este stresant ! mai ales vara cand toti transpira ,mai bine merg pe jos

Link to comment
Share on other sites

exemplu:drum pe care il fac pe jos in 25 de minute la pranz in 313 il fac in 15 minute(pe la 12-1) si seara la 8 il fac in o ora...parerea mea k pot sa fie si -20 de grade afara k tot pe jos ma intorc, in caz ca mie frig alerg putin si trece

313 si 381 mi se par cele mai aglomerate masini din bucuresti desi 313 circula odata la 3-5 minute pe traseu de 45 minute drum liber

problema e k de la piata unirii incolo in autobuz mai sunt dekt 5 persoane la pranz si seara nu se inchid usile din cauza aglomeratiei

Link to comment
Share on other sites

40'ul? nu stiu ce sa zic ! Parca 43'ul este mult mai solicitat oricum este stresant ! mai ales vara cand toti transpira ,mai bine merg pe jos

Vara cel mai folosit e 40'ul si 41 (mai ales 41). Nu stiu ce sa zic de 43...ala dimineata e mai aglomerat.

Link to comment
Share on other sites

Nicaieri nu cred ca e mai aglomerat ca in bucuresti pe ruta lui 137, cel care ajunge la carrefour. Acum o sa va zic minunata poveste a prietenului meu "137". Acest prieten este autobuzul care ma duce pe mine in fiecare zi la 6:30 dimineata spre liceu, mai exact 2 statii de masina. Sunt exagerat de putine masini pe ruta asta si trebuie sa vi cu 1 ora eventual 1 ora jumatate inainte in statie, ca sa prinzi 137-ele. Datorita faptului ca sunt putine autobuze pe aceasta ruta, sunt foarte aglomerate si cand zic foarte, nu exagerez. Stai linistit in statie, te uiti in departare ca sa vezi daca face 137-ele curba ca sa vina sa te ia si pe tine. Cand ia curba, mai are un pic si se rastoarna de la greutate, vine usor, usor, foarte usor, exagerat de usor spre tine si te uiti uimit cum se zbenguie cate un picior prins intre usile bombate de cele 230 de persoane care se omoara inauntru, mai vezi cate o mana pe geam, altii care s-au suit pe el ca sa nu intarzie la munca sau la scoala. In statie deja lumea se antreneaza si se pregateste sa se arunce in autobuz de cum deschide usile, dar deodata cand te uiti in urma lui, mai vezi alergand vreo 10-20 de persoane care l-au pierdut la statia trecuta si v-or sa-l prinda la urmatoarea(acesti oameni ajung, sa alerge dupa masina pana la statia in care trebuie sa coboare, ei chiar se pot mandrii ca au fost cu 137-ele xD) Cand opreste masina in statie, se deschid usile si toti oamenii din autobuz isi intorc capul si te privesc cu o expresie care iti da de inteles ca-ti baga carne in frigider daca te urci.( ce este si mai interesant este ca nimeni nu coboara la mine in statie si trebuie sa-mi strecor fizicul dezordonat printre marea de oameni din masina ) Rar exista posibilitatea sa prinzi loc pe scaun si sa-l ti pana la statia care vrei sa cobori(rar, foarte rar, insa sunt sanse destul de mari sa prinzi loc in zilele in care aduce postasu pensiile, ca a doua zi in nici un caz, sa vezi babele ce se plimba cu masina, e teroare, toate ies sa cumpere paine, ca de ! le-a adus pensia si acum nu mai cumpara de la magazinul din coltul blocului, isi permit sa mearga 10 statii cu 137-ele ca sa cumpere paine pe vatra, care tin sa precizez, este mai scumpa cu 500 lei) Asa, sa revin la subiect, ziceam ca exista o sansa sa vezi un scaun gol, sa te indrepti spre el si imediat sa-ti fie furat de baba care era langa el dar nu-l vazuse si a realizat ca e gol cand te-a vazut pe tine alergand spre el, hai sa o dau in SF-uri si sa zic ca mai vezi un scaun gol, te asezi comod pe el, te cuprinde un val de euforie cand dintr-o data simti o mana a carei piele se prelinge usor spre gat. Intorci capul speriat si observi cum o baba de vreo 90-120 kg care se plange ca n-are bani sa traiasca de pe o zi pe alta, iti zambeste usor cu acei dinti frumosi, aruncati cu lopata si suflati cu un auriu ce ar face orice bere blonda sa para bruneta pe langa ei. In acel moment dupa ce iti revii de la lovitura care ti-a aplicat-o mirosul ce se pravalea asupra nasului, in timp ce ea iti spunea " Tze fumos etzi baiatu ". Prin sutele de picaturi de bale ce ti se spargeau pe fata exact ca ploaia pe parbrizul unei masini ce circula cu 80km/h realizezi ca ti-a facut un compliment ca sa-i cedezi scaunu. Imediat pe umarul stang unde mai devreme a fost mana "doamnei" apare un drac care te indeamna s-o bati, iar pe umarul drept un inger care te indeamna s-o injuri, s-o scuipi si s-o bati. Insa tu n-alegi pe niciunul din ei si te ridici, te tot ridici, te ridici si in cele din urma reusesti sa-ti dezlipesti oasele care impreuna cu scaunul se comportau ca doi magneti, ii zici "Va rog, luati loc". Cand vezi balena ca se pune usor, usor pe scaunul tau pretios, iti rasuna in minte melodia Sarah Mclaughlin - Will you remember me. Inca n-ai scapat ! :)) Baba tine neaparat sa-ti multumeasca, iar in timp ce tu iti zbarcesti nasu, inchizi ochii si te pregatesti pentru lovitura ce urmeaza sa-ti fie aplicata, se aude din buzunarul unui baiat telefonul ce avea ca melodie Parzitii - Standarde, spre bucuria ta baba uita de tine, se uita cu dispret la respectivu si se aseaza pe scaun. In acest moment, iar te ciupeste de fund acel val de euforie care te-a tinut 10 sec cand te-ai asezat pe scaun. Din pacate si acesta este de scurta durata, deoarece dintr-un telefon mai vechi pe care era inregistrata o manea zboara exact acele voci pe care nu vrei sa le auzi dimineata la prima ora, bineinteles trebuie sa te concentrezi sa le auzi, deoarece posesorul zbiara de parca a mancat boxe, ca el ingroapa pe toata lumea in bani. Mda.....e cam tarziu, maine trebuie sa ma scol la 5 ca sa ma imbrac, sa ma spal, sa-mi fac ghiozdanu pana in ora 6, ca la 6 si 15 sa fiu in statie la 137 ca la 7:30 sa ajung la liceu........continui maine, sunt foarte obosit (deasemenea va rog sa-mi scuzati toate greselile existente in textul de mai sus, dar am scris in graba, n-am mai stat sa recitesc si s-au strecurat cateva pe acolo, va multumesc anticipat :P )

Link to comment
Share on other sites

Haha nice one ghiba :) La mine in craiova e teroare cu mosii si babele... azi se certa unu cu o tipa ca-i fura "umbra" =))

Erau 2 draperii la geam, una pe mijlocul lui si una la un capat, si o tipa trasa de traperie sa ajunga in dreptul ei sa nu o bata soarele... si mosu facea gura ca de ce "ii lua umbra" ca ii bate soarele in cap... dobitocu' n-a vazut ca avea si el o draperie intr-un colt... :|

Link to comment
Share on other sites

exemplu:drum pe care il fac pe jos in 25 de minute la pranz in 313 il fac in 15 minute(pe la 12-1) si seara la 8 il fac in o ora...parerea mea k pot sa fie si -20 de grade afara k tot pe jos ma intorc, in caz ca mie frig alerg putin si trece

313 si 381 mi se par cele mai aglomerate masini din bucuresti desi 313 circula odata la 3-5 minute pe traseu de 45 minute drum liber

problema e k de la piata unirii incolo in autobuz mai sunt dekt 5 persoane la pranz si seara nu se inchid usile din cauza aglomeratiei

313 e liber tot timpu , adica e gol , poti sa stai si jos :) cand plec io la scoala (12:30-2:00)

in 104 e moarte de la 7dim pana seara la 10 :banghead:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...